Kiyosakiho alarmujúce varovanie: Zmiznuté zlato z Fort Knox a kolaps dolára

  • Robert Kiyosaki tvrdí, že v držbe USA nemusí byť toľko zlata, ako deklaruje vláda
  • Vynorila sa známa konšpirácia o Fort Knox
  • Trhy by to znášali ťažko
Robert Kiyosaki je známy investor a analytik
Ilustračné foto Pixabay.com/TheDigitalArtist
  • Robert Kiyosaki tvrdí, že v držbe USA nemusí byť toľko zlata, ako deklaruje vláda
  • Vynorila sa známa konšpirácia o Fort Knox
  • Trhy by to znášali ťažko

Robert Kiyosaki nedávno vyvolal paniku vyhlásením, že zlato uskladnené vo Fort Knox, ktoré má slúžiť ako záruka amerického dolára, môže byť dávno preč. Ak by sa tieto fámy potvrdili, podľa Kiyosakiho by to znamenalo totálny ekonomický kolaps, rozpad dôvery v americkú menu a pravdepodobne aj globálny finančný chaos, píše ekonomický magazín Finbold

S jeho predikciami nemusíme súhlasiť, ale jedno je isté – otázky o skutočnom stave zlatých rezerv USA opäť vyvolali diskusie o krehkosti finančného systému a budúcnosti dolára ako svetovej rezervnej meny. A to spochybňuje aktuálny stav, v ktorom sa nachádzame. 

Čo znamená chýbajúce zlato vo Fort Knox

Fort Knox je považovaný za jedno z najstráženejších miest na svete. Nachádza sa tam US Bullion Depository, kde sú podľa oficiálnych údajov uskladnené tisíce ton zlata, ktoré majú slúžiť ako posledná poistka hodnoty amerického dolára.

No Kiyosaki tvrdí, že už roky neprebehla riadna fyzická kontrola zásob a je možné, že americká vláda zlato buď predala, alebo ho nikdy v plnej miere nemala. To podporilo viacero verejne známych osobností. Na obhliadku sa tam dokonca chystá aj prezident Donald Trump. 

Ak by sa ukázalo, že zlato vo Fort Knox buď neexistuje, alebo je výrazne pod deklarovaným množstvom, podľa neho by to malo tieto dôsledky:

  1. Zrútenie dôvery v americký dolár – Dolár je už teraz pod tlakom pre infláciu a rastúci dlh USA. Ak by sa potvrdilo, že nemá zlatú oporu, jeho hodnota by mohla drasticky klesnúť.
  2. Masívna finančná panika – Investori by hromadne presúvali svoje aktíva zo štátnych dlhopisov a dolára do zlata, striebra a kryptomien.
  3. Hyperinflácia a kolaps ekonomiky – Dolár by mohol stratiť svoju funkciu rezervnej meny. To by spôsobilo prudké zdraženie všetkého dovážaného do USA.
  4. Rast ceny zlata na historické maximá – Kiyosaki predpovedá, že cena zlata by sa mohla vyšplhať nad 10 000 dolárov za uncu. Za predpokladu, ak by sa potvrdila absencia rezerv vo Fort Knox.

Robert Kiyosaki varuje

Robert Kiyosaki už roky patrí medzi kritikov súčasného finančného systému a opakovane varuje pred jeho kolapsom. Na druhej strane žiadna vláda ani centrálna banka verejne nepotvrdila, že by zlato vo Fort Knox skutočne chýbalo.

Kritici Kiyosakiho upozorňujú, že:

  • Aj keby USA nemali fyzické zlato, dolár je stále krytý dôverou v americkú ekonomiku.
  • Podobné predpovede katastrof už boli viackrát vyvrátené – zlato vo Fort Knox sa síce neprešlo auditom naplno, ale neexistujú dôkazy, že by tam nebolo.
  • Finančné trhy neprejavujú známky paniky – ak by zlato naozaj chýbalo, videli by sme masívne výpredaje dolára, čo sa zatiaľ nedeje.

Rastie však tlak na plnú transparentnosť amerických zlatých rezerv. Ak by sa Kongres alebo verejnosť domáhali fyzického auditu a ukázalo by sa, že zásoby neexistujú, následky by mohli byť dramatické.

 

Robert Kiyosaki odporúča investície do zlata, striebra a Bitcoinu

Či už veríte v jeho predpoveď, alebo nie, Kiyosakiho investičná stratégia zostáva jasná:

  • Nakupovať fyzické zlato a striebro – Tvrdí, že zlato sú „skutočné peniaze“, ktoré si udržia hodnotu aj pri kolapse dolára.
  • Investovať do bitcoinu – Podľa neho je kryptomena digitálnym zlatom, ktoré ponúka ochranu pred inflačnou politikou centrálnych bánk.
  • Držať sa ďalej od dlhopisov a hotovosti – Ak dolár stratí dôveru, tradičné finančné aktíva môžu rýchlo stratiť hodnotu.

Jeho pohľad podporuje aj trend centrálnych bánk po celom svete, ktoré v posledných rokoch masívne nakupujú zlato. Tým signalizujú obavy z dlhodobej stability dolára.

Konšpirácia alebo reálne riziko?

Hoci Kiyosakiho varovania môžu znieť alarmujúco, je pravda, že transparentnosť amerických zlatých rezerv je minimálna. Otázky o Fort Knox zostávajú nezodpovedané.

Ak sa fámy ukážu ako pravdivé, môžeme očakávať masívnu krízu dôvery v dolár, finančné trhy aj globálny systém rezervných mien. Na druhej strane ak ide len o ďalší poplach bez dôkazov, bude to len ďalší prípad neoverenej paniky. 

 

Jediné, čo vieme s istotou, je, že zlato, striebro a bitcoin sa stále viac dostávajú do popredia ako alternatívne investície. Primárne pre tých, ktorí neveria v dlhodobú stabilitu súčasného finančného systému. Na tvrdenie Roberta Kiyosakiho, že zlato vo Fort Knox môže chýbať, zatiaľ neexistuje jednoznačná podpora. A to zo strany vládnych inštitúcií ani mainstreamových ekonómov. Napriek tomu niekoľko známych finančných analytikov a investorov vyjadrilo podobné obavy. Upozorňujú na to, že nedostatok transparentnosti týkajúcej sa amerických zlatých rezerv vyvoláva otázky.

Medzi tých, ktorí sa kriticky vyjadrujú k súčasnej monetárnej politike a otázkam zlata, patria:

  • Peter Schiff – známy ekonóm a dlhoročný kritik fiat peňazí tvrdí, že americká vláda a centrálna banka nie sú úprimné o svojich rezervách a že dolár je na ceste k oslabeniu. Schiff nehovorí priamo o zmiznutí zlata z Fort Knox, ale dlhodobo zastáva názor, že USA môžu mať menej fyzického zlata, ako deklarujú.
  • Jim Rickards – bývalý finančný poradca CIA a odborník na globálne finančné systémy v minulosti vyjadril pochybnosti o tom, či sa v USA skutočne nachádza všetko zlato, ktoré by malo byť k dispozícii. 
  • Max Keiser – investor a moderátor relácie Keiser Report sa pravidelne vyjadruje o manipuláciách na trhu so zlatom a naznačuje, že vlády môžu byť menej transparentné o svojich zásobách, než si verejnosť myslí.

Kto je Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki je americký investor, podnikateľ, finančný lektor a autor bestselleru Bohatý otec, chudobný otec (Rich Dad, Poor Dad). Táto kniha je jednou z najpredávanejších kníh o osobných financiách vôbec. Narodil sa v roku 1947 na Havaji a počas svojej kariéry sa stal jedným z najznámejších propagátorov finančnej gramotnosti a alternatívnych investičných stratégií.

Kiyosakiho hlavná filozofia spočíva v tom, že tradičný vzdelávací systém nepripravuje ľudí na finančný úspech. Tvrdí, že zamestnanie nie je cestou k bohatstvu. Ľudia by sa mali učiť investovať do aktív ako nehnuteľnosti, podnikanie, zlato a kryptomeny.

Je známy svojimi kontroverznými vyjadreniami o zlyhaní fiatu (papierových peňazí), kolapse dolára a neudržateľnosti súčasného finančného systému. Často varuje pred ekonomickými krízami a odporúča diverzifikáciu bohatstva do fyzického zlata, striebra a bitcoinu.

Niektorí odborníci jeho názory považujú za prehnané. Nemožno však poprieť, že jeho knihy a vzdelávacie programy ovplyvnili milióny ľudí po celom svete. A zároveň im pomohli pochopiť základy finančnej nezávislosti.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Finbold, Bitcoin News, Binance

Najnovšie videá

Trendové videá