KĽDR je nedotknuteľná vďaka jadrovým zbraniam. Vodca Kim tvrdí, že vďaka nim nebudú vojny

  • Severná Kórea odmieta zastavenie jadrového zbrojenia. Dôvodom je aj stále neukončená Kórejská vojna a rokovanie s USA.
Dizajn bez názvu
  • Severná Kórea odmieta zastavenie jadrového zbrojenia. Dôvodom je aj stále neukončená Kórejská vojna a rokovanie s USA.

Zahraničné médiá prišli s informáciou, podľa ktorej vodca KĽDR Kim Čong-un vyhlásil, že Severná Kórea vďaka svojmu arzenálu jadrových zbraní nebude musieť už nikdy viesť vojnu. Podľa informácie, ktorú priniesla stanica CNN jadrové zbrane prinesú krajine bezpečnosť.

Podľa slov  lídra KĽDR vďaka ich spoľahlivému a efektívnemu obrannému nukleárnemu arzenálu bude budúcnosť a bezpečnosť KĽDR zabezpečená navždy. Okrem toho práve vďaka nej viac na svete viac nebudú vojny.

Na 67. výročí ukončenia Kórejskej vojny, ktoré sa odohralo 27. júla tohto roku, severokórejský vodca povedal, že vďaka jadrovým zbraniam sa Severná Kórea bude môcť brániť proti nátlaku zo strany nepriateľov a vojnovým vyhrážkam imperialistov.

Vojna trvá dodnes

Kórejská vojna síce začala napadnutím Južnej Kórei Severnou za účelom zjednotenia, no Severná Kórea má vlastnú verziu. Podľa nej vojnu začala naopak Južná Kórea s pomocou USA. Tento vojnový konflikt oficiálne stále pokračuje, pretože zúčastnené strany v roku 1953 podpísali iba prímerie a nie mierovú zmluvu, čo viedlo k pozastaveniu vojnového konfliktu.

Kým v USA sa táto skutočnosť pomaly vytratila z povedomia verejnosti, kým v KĽDR ju režim naďalej pripomína. V roku 2018 sa síce v Singapure uskutočnilo stretnutie Kim Čong-una s Donaldom Trumpom a mnohí dúfali, že by mohlo dôjsť k nejakému progresu.

V súčasnosti nie je pravdepodobné, že by sa uskutočnilo ďalšie stretnutie lídra KĽDR a amerického prezidenta, hoci Severná Kórea túto možnosť nevylúčila. Okrem toho sa však kórejský režim vyjadril, že aby došlo k nejakému progresu, museli by USA zmeniť formu vyjednávania.

zdroj: TASR

Podľa Kim Čong-una je dôležité zamerať sa viac na zmiernenie nepriateľského postoja USA ku KĽDR, než na prípadnú demilitarizáciu. Americké spojenectvo s Južnou Kóreou vytváral ďalší problém z pohľadu ich severných susedov. KĽDR označuje politiku USA za nepriateľský postoj k diktátorskému režimu. 

Zastavenie nukleárneho zbrojenia podľa vyjadrenia Kim Čong-una v budúcnosti stále prichádza do úvahy. V súčasnosti môže podľa kórejského diktátora prísť k zastaveniu zbrojenia až keď sa udejú nejaké zmeny na strane USA.

Od zbrojenia diktátora neodradí ani slabé zdravie

Na jar 2020 viaceré zahraničné portály vrátane izraelského portálu Jerusalem post a CNN informovali o zlom zdravotnom stave Kim Čong-una, ktorý musel podstúpiť kardiovaskulárny zákrok. Tento zákrok mali však sprevádzať určité komplikácie a podľa niektorých zdrojov Kim Čong-un dokonca zomrel. Špekulácie o jeho smrti boli vyvrátené takmer po troch týždňoch, keď sa kórejský diktátor opäť ukázal na verejnosti.

Zdá sa, že od nukleárneho zbrojenia diktátora neodradilo ani oslabené zdravie či svetová pandémia, s ktorou sa Kórea vysporiadala uzavretím hraníc. Začiatkom júla sa Kim Čong-un vyjadril, že Kórea nemá žiadnych nových nakazených, čo odborníci okamžite spochybnili. V posledných dňoch sa opäť začína hovoriť o možnom výskyte nákazy koronavírusu v Kórejskom meste Käsong. Túto informáciu priniesol portál BBC.

Severná Kórea už roky pracuje na vývoji jadrových zbraní, hoci tvrdí, že ide čisto o obranné záujmy a odstrašenie tých, ktorí by sa chceli pokúsiť o inváziu alebo zmenu režimu. Podľa CNN však niektorí experti tvrdia, že jadrové zbrane umožnia severokórejskému režimu reagovať agresívne aj na menšie hrozby.

KĽDR vníma jadrové zbrojenie ako kľúčové k prežitiu svojej krajiny a preto bude podľa odborníkov obtiažne dosiahnuť dohodu, ktorá by Kóreu prinútila vzdať sa zbrojenia.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: CNN, BBC, Jerusalem Post

Najnovšie videá

Trendové videá