KĽDR je schopná napadnúť USA. Za 2 dni odpálila 2 rakety
- Raketa dopadla do výsostných japonských vôd
- Test dokazuje, že Pchjongjang je potenciálne schopný zasiahnuť celé kontinentálne územie USA
- Raketa dopadla do výsostných japonských vôd
- Test dokazuje, že Pchjongjang je potenciálne schopný zasiahnuť celé kontinentálne územie USA
Severná Kórea (KĽDR) v piatok pravdepodobne odpálila medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM), oznámila to juhokórejská armáda. Túto správu hneď potom potvrdilo aj Japonsko. Ide tak už o druhý odpal rakety KĽDR behom dvoch dní, uvádzajú agentúry AFP a AP.
Zbor náčelníkov štábov (JCS) juhokórejskej armády najskôr informoval, že spozoroval „odpal neidentifikovanej rakety“ zo západného pobrežia KĽDR „smerom na východ“. JSC neskôr uviedol, že išlo zrejme o medzikontinentálnu balistickú raketu.
Odpálenie potvrdilo aj Tokio
Japonský premiér Fumio Kišida následne uviedol, že raketa podľa všetkého dopadla do výsostných japonských vôd – západne od ostrova Hokkaido. Jej odpal označil za „absolútne neakceptovateľný“.
Severná Kórea pritom len vo štvrtok vypálila smerom do Japonského mora balistickú raketu krátkeho doletu. Pchjongjang tesne predtým varoval, že bude podnikať „tvrdšie“ vojenské akcie, ak USA posilnia svoje vojenské kapacity v oblasti.
Agentúra AP pripomína, že ak sa potvrdí, že najnovšie išlo skutočne o raketu ICBM, bol by to zo strany KĽDR prvý test takejto rakety dlhého doletu za približne dva týždne. Posledný test ICBM z 3. novembra sa podľa expertov Pchjongjangu nevydaril.
Japonský minister obrany Jasukazu Hamada v piatok povedal, že najnovší test pravdepodobne medzikontinentálnej balistickej rakety zo strany KĽDR dokazuje, že Pchjongjang je potenciálne schopný zasiahnuť celé kontinentálne územie USA. Informuje o tom agentúra AP.
Hamada novinárom povedal, že domnelá medzikontinentálna balistická raketa (ICBM) odpálená zo západu KĽDR preletela asi 1 000 kilometrov a dostala sa až do výšky 6 000 kilometrov.
Japonský minister dodal, že v závislosti od hmotnosti jadrovej hlavice, ktorú môže táto raketa niesť, by jej dolet mohol presiahnuť 15 000 kilometrov. V takom prípade by podľa jeho slov mohla mať raketa dosah na celé kontinentálne územie Spojených štátov.
Test „rakety dlhého doletu“ medzičasom dôrazne odsúdili aj USA.
Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea sa v nedeľu zaviazali, že ak Severná Kórea uskutoční ďalší jadrový test, podniknú dôrazné opatrenia. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení prezidentov Spojených štátov a Južnej Kórey Joea Bidena a Jun Sok-jola a japonského premiéra Fumia Kišidu.
Séria testov balistických striel, ktoré v priebehu uplynulých týždňov vypálila Severná Kórea, podnietila obavy z toho, že by tento štát mohol vykonať svoj ďalší, v poradí siedmy jadrový test.
Spojené štáty dôrazne odsúdili „test balistickej rakety dlhého doletu“, ktorý vykonala v piatok Severná Kórea. Test je podľa Japonska dôkazom, že Pchjongjang by takouto raketou mohol zasiahnuť kontinentálne územie USA.
„Prezident (Joe Biden) bol informovaný o situácii a spolu so svojim tímom národnej bezpečnosti bude pokračovať v podrobných konzultáciách so spojencami a partnermi (USA),“ uviedla hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu (NSC) Adrienne Watsonová.
„Tento odpal je bezočivým porušením viacerých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a zbytočne zvyšuje napätie a riskuje destabilizáciu bezpečnostnej situácie v tomto regióne,“ dodala.
Biely dom následne oznámil, že americká viceprezidentka Kamala Harrisová ešte v piatok bude o situácii bezodkladné rokovať s lídrami Japonska, Južnej Kórey, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady v rámci summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v thajskom Bangkoku.
„(Predstavitelia USA, Japonska a Južnej Kórey) opätovne ubezpečujú, že ďalší jadrový test KĽDR sa stretne s dôraznou odpoveďou zo strany medzinárodného spoločenstva,“ píše sa v spoločnom vyhlásení Bidena, Jun Sok-jola a Kišidu.
Americký prezident Joe Biden v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina, Japonsko a Južná Kórea sa teraz viac než kedykoľvek predtým zhodujú v názore na Severnú Kóreu, ktorá – ako dodal – naďalej pokračuje v „provokatívnom správaní“.
Jun Sok-jol dodal, že najnovšie provokácie Severnej Kórey ukazujú „protihumánnu podstatu“ jej režimu. Kišida uviedol, že akcie KĽDR sú neslýchané a od Pchjongjangu ich možno očakávať ešte viac.
Zdroj: TASR