KĽDR trápi záhadná epidémia. Kim Čong-un zúri a zavádza prísnu karanténu

  • KĽDR postihla nová epidémia črevnej choroby
  • Podľa odborníkov by mohlo ísť o týfus či choleru
  • Krajina zároveň bojuje s hladomorom a Covidom-19
kim cong un
TASR/AP/KCNA, Unsplash/Thomas Evans
  • KĽDR postihla nová epidémia črevnej choroby
  • Podľa odborníkov by mohlo ísť o týfus či choleru
  • Krajina zároveň bojuje s hladomorom a Covidom-19

Po prvých ohlásených prípadoch nakazenia koronavírusom v Severnej Kórei sa jej vodca Kim Čong-un musí vysporiadať s ďalšou chorobou. Krajinu totižto zachvátila tajomná „črevná chrípka“, ktorá vládu donútila urýchlene dodať zasiahnutým oblastiam lieky či dokonca zaviesť prísnu karanténu.

Tajomný vírus

O udalosti informuje BBC. Prvé prípady nákazy sa objavili v meste Haeju na juhu KĽDR, kam boli nasledovne na príkaz samotného vodcu dodané lieky. Ide o tvrdý kontrast oproti prvým ohláseným prípadom nákazy ochorením COVID-19, ktoré tamojšia vláda nazývala „horúčkou“ a liečila ich čajom.

Situácia sa teda pravdepodobne dá považovať za vážnu, na čom sa zhodujú podľa BBC aj odborníci. Príznaky vraj pripomínajú týfus či choleru.

Zdá sa, že ochorenia sa bojí aj Kim, ktorý podľa Kórejskej centrálnej tlačovej agentúry „zdôrazňoval, aby bola epidémia podchytená hneď, ako to bude možné“ a aby „všetci obyvatelia s podozrením na túto nákazu ostali v karanténe“. Zároveň požadoval dôraznú kontrolu jej šírenia a potvrdzovanie prípadov pomocou „epidemiologických vyšetrení a vedeckých testov“.

Ako domino

Soľou do rany je aj fakt, že provincia, v ktorej sa mesto Haeju nachádza, je dôležitým poľnohospodárskym územím. Krajina si totižto momentálne prechádza kritickým nedostatkom jedla a rozsiahla epidémia by mohla ešte viac obmedziť funkčnosť potravinárstva v krajine, upozorňuje agentúra Reuters. Nakazených bolo podľa portálu France24 už vyše 1 600 ľudí.

Bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov sa podľa Svetovej Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo v krajine v roku 2021 nachádzalo bez mála 11 miliónov obyvateľov, ktorí žili na hranici hladomoru a potrebovali „urgentnú pomoc“, píše Aljazeera. Toto číslo predstavuje takmer polovicu krajiny, konkrétne 42,4 % populácie. V momentálnej situácii sa však stav môže ešte zhoršiť.

Severná Kórea
zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service/ AP

Ďalším nepríjemným faktorom je stála prítomnosť koronavírusu v krajine, aj keď závažnosť pandemickej situácie môže byť prinajlepšom záležitosťou debát. Severokórejský režim svoje údaje prísne stráži a podľa podozrení WHO mnohé prípady nákazy jednoducho neohlási.

Je však dosť možné, že by Kórea tak nemohla vykonať, ani keby chcela. BBC upozorňuje, že krajina pravdepodobne k dispozícii nemá ani dostatok testov na to, aby bola schopná získať presné dáta.

Nech je realita akákoľvek, faktom zostáva, že Severná Kórea je už od mája tohto roku v núdzovom stave. Vláda ho vyhlásila hneď po tom, čo denný prírastok prípadov dosiahol 393 000.

Dokopy však bolo nahlásených okolo 4,5 milióna pozitívnych prípadov, píše Aljazeera. Počet úmrtí kuriózne nedosiahol ani symbolických 100. V čase písania tohto článku ich krajina hlási 76. Najnovšie dáta o pozitívnych prípadoch hovoria o počte nakazených vo výške približne 25 000.

Recept na humanitárnu katastrofu

Podľa ich suseda, Južnej Kórey, je však KĽDR v oveľa kritickejšom stave, ako Kim tvrdí. „Črevné ochorenia, ako je toto, sú v Severnej Kórei pomerne bežné,“ tvrdí podľa portálu Aljazeera profesor Shin Young-jeon at Hanyang zo Soulskej Univerzity Medicíny. „Viac znepokojujúce je obdobie, v ktorom sa táto epidémia vyskytla, krajina stále zápasí s Covidom.

Aj v prípade keby novovzniknutá epidémia nebola v skutočnosti taká vážna, by mohlo bežné obyvateľstvo byť vo veľkom ohrození. Severná Kórea si dlhodobo drží posledné priečky v úrovni zdravotníctva. Krajine podľa France24 chýbajú nemocnice, lôžka, jednotky intenzívnej starostlivosti či dokonca obyčajné lieky.

North_Korea_Anniversary_15634-4ff8c1333fa244e7b82c44da25ed2002
zdroj: SITA/AP, Cha Song Ho

S veľmi zastaralou medicínskou infraštruktúrou môže na Severe prepuknúť epidémia akútnej črevnej choroby v podstate kedykoľvek,“ upozorňuje oficiálny zdroj pre Juhokórejskú tlačovú agentúru. Dodáva, že Južná Kórea je pripravená svojim susedom pomôcť.

V autoritárskej Kórei však nie je bežným zvykom prijímať pomoc zvonka, upozorňuje France24. V minulosti odmietla vakcíny ako od svojich južných susedov, tak aj od medzinárodnej organizácie Covax, ktorá sa snažila prostriedky na boj proti pandémii distribuovať aj do rozvojových krajín. V dôsledku tohto rozhodnutia má KĽDR  v podstate nulovú úroveň zaočkovanosti.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: BBC, Reuters, France24, Aljazeera

Najnovšie videá

Trendové videá