KĽDR údajne úspešne otestovala rakety dlhého doletu, chce v nich najsilnejšie jadrové hlavice na svete

  • Severná Kórea cez víkend skúšobne odpálila nový typ "riadených striel dlhého doletu"
  • Komunistický režim testy označil za úspešné. Ide o prvé takéto testy po niekoľkých mesiacoch
  • Vodca KĽDR chce vyvinúť „riadené strely stredného doletu s najsilnejšími hlavicami na svete“
  • Rokovania so Spojenými štátmi ohľadom denuklearizácie sú na mŕtvom bode
Rakety
SITA/AP, Lee Jin-man
  • Severná Kórea cez víkend skúšobne odpálila nový typ "riadených striel dlhého doletu"
  • Komunistický režim testy označil za úspešné. Ide o prvé takéto testy po niekoľkých mesiacoch
  • Vodca KĽDR chce vyvinúť „riadené strely stredného doletu s najsilnejšími hlavicami na svete“
  • Rokovania so Spojenými štátmi ohľadom denuklearizácie sú na mŕtvom bode

Severná Kórea cez víkend skúšobne odpálila nový typ „riadených striel dlhého doletu“, informovala v pondelok skoro ráno štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA). Komunistický režim testy označil za úspešné, uvádza TASR.

Ide o prvé takéto testy po niekoľkých mesiacoch. Rokovania so Spojenými štátmi ohľadom denuklearizácie sú na mŕtvom bode, pripomína agentúra AP.

Kim Čong-un na testoch prítomný nebol 

KCNA spresnila, že testovanie sa udialo v sobotu aj v nedeľu. Technické skúšky okrem odborníkov pozorovali „aj vysokí predstavitelia KĽDR.“ AP informuje, že samotný vodca Severnej Kórey Kim Čong-un prítomný nebol.

Rakety údajne za 7580 sekúnd preleteli vzdialenosť 1500 kilometrov a potom úspešne zasiahli svoje ciele, uvádza TASR.

zdroj: SITA/AP, Lee Jin-man

„Vývoj rakiet má strategický význam vo vlastnení účinných odstrašujúcich prostriedkov pre spoľahlivejšie zaistenie bezpečnosti nášho štátu a silnej reakcie na vojenské manévre nepriateľských síl,“ napísala KCNA, ktorú citovala agentúra Reuters.

Chce riadené strely stredného doletu s najsilnejšími hlavicami na svete

Predstavitelia KĽDR označili nové rakety ako „strategickú zbraň veľkého významu“. Rakety majú spĺňať výzvu vodcu Kim Čong -una na posilnenie vojenskej sily krajiny. To znamená, že pravdepodobne sú vyvinuté s úmyslom niesť jadrové hlavice.

Vodca Severnej Kórey v januári uviedol, že krajina musí posilniť svoj jadrový arzenál vrátane jadrových rakiet s dlhým doletom, nukleárnych ponoriek a špionážnych zariadení.  Kim vtedy tiež povedal, že jeho odborníci už vyvíjajú „riadené strely stredného doletu s najsilnejšími hlavicami na svete“, uvádza AP. Čong-un uviedol, že vývoj zbraní má byť odpoveďou na americké sankcie a tlak.

KĽDR chce zvýšiť tlak na Bidena 

Najnovšie testy majú pravdepodobne zvýšiť tlak na administratívu amerického prezidenta Joea Bidena a na zmrazenie ekonomických sankcií. KĽDR čelí ekonomickým problémom, vysokej inflácii a nedostatku potravín v dôsledku viacerých faktorov ako už zmienené ekonomické sankcie, pandémia koronavírusu ale aj prírodné katastrofy ako sú tajfúny či záplavy.

KĽDR prvýkrát po roku otestovala jadrové rakety v marci tohto roka, vtedy ale išlo o rakety malého doletu, ktoré skončili v mori. Od marca sa nekonali žiadne testy a vodca krajiny sa zameriaval predovšetkým na nepriaznivú situáciu doma.  

zdroj: SITA/AP, Korea News Service

Rozhovory zamerané na demontáž jadrových a balistických rakiet Pchjongjangu výmenou za zrušenie amerických sankcií sa od roku 2019 nepohli, uvádza TASR. Ich stopka sa pripisuje neskutočnému samitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una, keď USA odmietla zrušenie najväčších sankcií za čiastočné zrušenie jadrových kapacít.

Kim pred nedávnom oznámil, že je pripravený na nový dialóg s USA ale aj na konfrontáciu. To viedlo k optimistickým slovám Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivana, ktorý tvrdil, že ide o „zaujímavý signál.“

Sestra vodcu KĽDR Kim Jo-čong rýchlo americké očakávania schladila a dodala, že Washington má v tomto smere „nesprávne“ očakávania, ktoré by mohli viesť len k „väčšiemu sklamaniu“. Vplyvná sestra varovala aj pred spoločnými cvičeniami USA a Južnej Kórey, ktoré nazvala „provokáciou.“ Tie sa napokon uskutočnili aj napriek jej protestom.

zdroj: SITA/AP, Lee Jin-man

Raketové testy sú hrozbou pre susedné krajiny, tvrdí USA

Americká armáda v reakcii na severokórejské raketové testy uviedla, že táto aktivita predstavuje hrozbu pre susedné krajiny. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

„Sme si vedomí správ o odpálení riadených striel. Situáciu budeme naďalej monitorovať a úzko ju konzultovať s našimi spojencami a partnermi. Táto aktivita zdôrazňuje pokračujúce zameranie KĽDR na rozvoj jej vojenského programu s cieľom vytvárať hrozby pre okolité štáty aj medzinárodné spoločenstvo. Záväzok USA k obrane Kórejskej republiky a Japonska zostáva skalopevný,“ napísalo vo vyhlásení velenie americkej armády v oblasti Indického a Tichého oceánu (USINDOPACOM), uvádza TASR.

Podľa agentúry AP juhokórejská armáda tiež analyzuje správy o testoch nových rakiet.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, AP

Najnovšie videá

Trendové videá