Kľúčová európska banka má veľké problémy. Hrozba jej pádu desí absolútne celý svet
- Akcie Credit Suisse sú na historickom minime
- Pád švajčiarskej banky by mal celosvetový dopad, ktorý môže znamenať veľké problémy
- Akcie Credit Suisse sú na historickom minime
- Pád švajčiarskej banky by mal celosvetový dopad, ktorý môže znamenať veľké problémy
To vyvolalo všeobecný výpredaj na európskych trhoch a obavy zo širšej finančnej krízy. Švajčiarsky gigant, ktorý je druhou najväčšou bankou v krajine helvétskeho kríža, sa vzniknutý stav rozhodol riešiť pôžičkou od Švajčiarskej národnej banky vo výške neuveriteľných 50 miliárd eur, pričom samotná Credit Suisse tento krok označila za rozhodné a zároveň preventívne posilnenie likvidity.
Toto opatrenie tiež znamená, že Credit Suisse sa stane prvou veľkou globálnou bankou, ktorá dostane núdzové záchranné lano od finančnej krízy v roku 2008. Turbulencie v oblasti ceny akcií Credit Suisse vyvolali automatické prerušenie obchodovania s nimi na švajčiarskom trhu a viedli k zlacneniu akcií iných európskych bánk.
The Guardian dodáva, že táto dodatočná likvidita by podporila banku v podnikaní „nevyhnutných krokov na vytvorenie jednoduchšej a cielenejšej banky postavenej na potrebách klientov“, uvádza sa v jej oficiálnom vyhlásení.
Švajčiarska národná banka tiež uviedla, že ponúka aj spätné odkúpenie dlhu v hodnote približne troch miliárd eur. Banka uviedla, že jej opatrenia týkajúce sa pôžičiek „ukazujú rozhodné kroky na posilnenie Credit Suisse, keďže pokračujeme v našej strategickej transformácii, aby sme našim klientom a ďalším zainteresovaným stranám poskytli hodnotu“.
Dlhodobejšie problémy
Táto švajčiarska banka, 17. najväčší poskytovateľ pôžičiek v Európe, sa snaží udržať si zákazníkov po sérii škandálov v posledných rokoch.
The Telegraph informuje, že banka sa za posledné dva roky potácala z krízy do krízy, no jej problémy sa tento týždeň zintenzívnili po tom, čo priznala nedostatky vo svojich kontrolách finančného výkazníctva a uviedla, že naďalej trpí tým, že klienti ťahajú finančné prostriedky z banky.
Credit Suisse posilnila svoju ekonomickú situáciu finančnou zbierkou viac ako štyroch miliárd eur v novembri minulého roka, ktorá bola určená na financovanie plánu jej reštrukturalizácie. „Máme silné kapitálové pomery, silnú súvahu. Lieky sme už vzali,“ zdôraznil v stredu výkonný riaditeľ Credit Suisse Axel Lehmann.
Ďalekosiahle globálne dopady
Ako reagovali na správy o poskytnutí finančnej pomoci európske trhy? Nemecký Der Spiegel zdôrazňuje, že najprv s veľkou úľavou. Pomoc pre banku bola na burze prijatá tak dobre, že Credit Suisse vytvorila nový rekord: v stredu akcie banky zaznamenali najväčší prepad vo svojej histórii, vo štvrtok to išlo takpovediac do kopca rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. V niektorých prípadoch sa akcie banky zvýšili o viac ako 30 percent.
Prečo je ďalší vývoj dôležitý? Credit Suisse je s celkovými aktívami vo výške 531 miliárd eur jednou z tridsiatich bánk, ktoré sa v rámci celého sveta považujú za príliš veľké na to, aby skrachovali, čo ju núti vyčleniť si viac hotovosti na prekonanie akejkoľvek krízy.
Vzhľadom na jej veľkosť a medzinárodné väzby sa experti obávajú, že jej krach môže otriasť celým finančným systémom. Kolaps Credit Suisse by nebol problémom len pre Švajčiarsko, ale aj pre globálny finančný systém.
Avšak ani toto dočasné upokojenie situácie neznamená, že Credit Suisse je z najhoršieho vonku. Jej problémy totiž siahajú oveľa hlbšie: investori vo veľkom vybrali svoje úspory z banky ešte predtým, ako skrachovala Silicon Valley Bank, a to z dôvodov súvisiacich s jej dlhodobejšími problémami a reputáciou.
Okrem toho má trh pochybnosti o stratégii banky, ktorá sa naďalej zameriava na investičné bankovníctvo – obchodný model, ktorý je v týchto turbulentných časoch mimoriadne náročný.