Klus: Necestujte, ak to nie je nevyhnutné, Slovensko už svieti na červeno. Pandémia sa ani zďaleka nekončí

  • Cestovanie do USA či Írska sa pre zaočkovaných Slovákov výrazne uľahčuje
  • Odborníci však naďalej radia cestovať do zahraničia len neodkladných prípadoch
  • Upozorňujú, že pandémia nie je na konci
pandemia, koronavirus, klus, cestovanie
TASR/Pavel Neubauer, Unsplash/Markus Winkler
  • Cestovanie do USA či Írska sa pre zaočkovaných Slovákov výrazne uľahčuje
  • Odborníci však naďalej radia cestovať do zahraničia len neodkladných prípadoch
  • Upozorňujú, že pandémia nie je na konci

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus na sociálnej sieti pripomína najnovšie stanovisko Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá tento týždeň oznámila, že počet nových prípadov nákazy koronavírusom, ako aj úmrtí spojených s ochorením COVID-19, celosvetovo naďalej klesá.

Priznáva, že z globálneho hľadiska je to určite dobrá správa. Zároveň však podľa jeho slov nesmieme prehliadať zhoršujúcu sa situáciu v EÚ, vrátane stredoeurópskeho regiónu. Potvrdzuje to aj nová mapa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), na ktorej sa už časť Slovenska sfarbila dočervena.

Ako príklad uvádza Chorvátsko, ktoré zostáva na mape ECDC tiež červené a ešte horšia situácia je v Slovinsku, ktoré je na tejto mape tmavočervené. „Situácia u nás sa aj podľa riaditeľa Inštitútu zdravotných analýz rezortu zdravotníctva Mateja Mišíka naďalej zhoršuje. Na budúci týždeň sa dokonca, podľa odborníkov, očakáva tisíc prípadov denne.“

zdroj: Pexels.com/Kassis

Klus konštatuje, že nárast prípadov sa už teraz prejavuje aj na denných výjazdoch záchranných zdravotných služieb. Treba tiež pripomenúť, že od pondelka bude v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, päť okresov.

Červených bude 39 okresov a oranžových 34. Okres Dunajská Streda bude od pondelka jediný v stupni monitoringu, teda v zelenej farbe v rámci COVID automatu.

USA mení pravidlá

Martin Klus ďalej pripomína, že v čase zhoršujúcej sa situácie u nás sme na druhej strane dozvedeli aj pozitívnu „cestovateľskú“ správu. USA oznámili, že od novembra zrušia obmedzenia vstupu na svoje územie a vpustia už plne zaočkovaných cestujúcich z Európskej únie a Spojeného kráľovstva. Verí, že pomôže najmä opätovnému oživeniu biznisu a ekonomických vzťahov.

Chystáš sa tento rok na dovolenku?

Vníma toto rozhodnutie ako jasný krok smerom k obnoveniu slobody pohybu medzi našimi kontinentami, s cieľom ešte viac posilniť našu obchodnú spoluprácu.

Upozorňuje však, že stále platí odporúčanie necestovať za hranice, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné.

„Toto nové uvoľnenie reštrikcií pre plne zaočkovaných cestujúcich uvítajú najmä tí Európania, vrátane občanov SR, ktorí majú okrem obchodných záujmov napr. príbuzných v USA a pre doterajšie cestovné obmedzenia sa s nimi ani pri veľmi vážnych či dôležitých životných udalostiach nemohli stretnúť.“

Írsko uvoľňuje opatrenia

Opatrenia uvoľňuje aj Írsko, ktoré od soboty, na základe odporúčaní hlavného hygienika, zrušilo povinnú hotelovú karanténu pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do krajiny.

„V krajine je proti koronavírusu úplne zaočkovaných viac ako 90 % dospelých, postupne tam preto rušia väčšinu protipandemických opatrení. Kiežby sme sa čo i len priblížili k takémuto stavu na Slovensku,“ konštatuje Klus.

očkovanie
zdroj: TASR/Matthias Bein/dpa via AP

Povinnú hotelovú karanténu museli od marca absolvovať všetci tí ľudia, ktorí do Írska pricestovali z krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou, ale aj ľudia, ktorí pri vstupe do Írska nesplnili požadované podmienky — napríklad nemali negatívny výsledok PCR testu.

Podľa údajov írskeho rezortu zdravotníctva hotelovú karanténu v uplynulých šiestich mesiacoch absolvovalo v Írsku takmer 10 300 ľudí, pričom takmer 600 z nich malo počas pobytu v hoteli pozitívny výsledok testu na koronavírus.

Podľa Donnellyho sa na zozname krajín, z ktorých sa po príchode do Írska vyžadovala karanténa, nachádzalo asi 60 štátov. Najviac cestujúcich z týchto štátov pritom do Írska pricestovalo začiatkom mája, keď sa v karanténe nachádzalo súčasne viac ako 1000 ľudí.

„Povinná hotelová karanténa zohrala dôležitú úlohu pri ochrane obyvateľstva a udržaní kontroly nad ochorením. Umožnila tiež uvoľnenie sociálnych a ekonomických opatrení,“ uviedol Donnelly vo vyhlásení.

irsko
zdroj: Pexels/Lukas Kloeppel

V Írsku, v ktorom žije približne päť miliónov obyvateľov, už zrušili väčšinu opatrení. Od pondelka už vláda dokonca viac neodporúča svojim obyvateľom, aby pracovali z domu.

Za postupným rušením opatrení je podobne ako v iných európskych krajinách vysoká miera zaočkovanosti proti koronavírusu. Pandémia koronavírusu si podľa posledných údajov v Írsku vyžiadala 5 209 životov, ukazujú to dáta portálu Worldometers

Boj sa nekončí

Martin Klus objasňuje, že špeciálne za Slovensko požiadal krajiny EÚ o dobré rady ohľadom zvyšovania miery zaočkovania proti koronavírusu.

„Vyzval som na spoločný boj proti dezinformáciám, ktoré sa šíria na internete a týkajú sa vakcín či očkovania. Tieto totiž nepochybne majú zásadný dosah na mieru zaočkovanosti na Slovensku, keďže jej bohužiaľ, mnohí občania uverili. Sme svedkami silnej dezinformačnej ‚loby‘, čo je doslova alarmujúce.“

Považujem za nevyhnutné, aby kompetentní spoločne prehovorili k niektorým sociálnym platformám. Tie podľa neho stále dostatočne neriešia, že sa aj prostredníctvom nich šíria nepravdy, cez rôzne boty a falošné profily, ktoré aj po nahláseniach zostávajú aktívne.

„Nesmieme zabúdať, že pandémia COVID-19 sa ešte ani zďaleka nekončí. S príchodom jesenných mesiacov sa začína v EÚ, napriek dosiahnutej zaočkovanosti populácie vyše 70 %, stupňovať ďalšia vlna.“

Je preto podľa Klusa veľmi dôležité, aby sa členské štáty aktívne koordinovali a zdieľali informácie aj v takých citlivých otázkach, akou je napríklad podávanie tretej dávky vakcín či očkovanie maloletých.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: citizensinformation.ie, Facebook/ Martin Klus, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá