Klus: Za situáciu v gastre môže doba kešu. Nepáči sa mu, že vláda má zákaz vstupu do známeho pivovaru

  • V známom pivovare na Dunaji si členovia vlády zrejme tak skoro vychladené pivo nedajú
  • Ich čierny zoznam hostí vyvolal silné ohlasy
  • Štátny tajomník Martin Klus hovorí, že tento krok je cez čiaru
matovic, sulik, pivovar, gastro
TASR/Pavol Zachar, Dunajský pivovar, TASR/ Jakub Kotian
  • V známom pivovare na Dunaji si členovia vlády zrejme tak skoro vychladené pivo nedajú
  • Ich čierny zoznam hostí vyvolal silné ohlasy
  • Štátny tajomník Martin Klus hovorí, že tento krok je cez čiaru

Pred pár dňami sme ťa informovali o počine obľúbenej bratislavskej reštaurácie – Dunajský pivovar, ktorá zverejnila zoznam ľudí, ktorí majú vstup do jej priestorov zakázaný. Na „čiernej“ listine sa nachádzajú členovia vlády, štátni tajomníci a bývalý šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

„My ako pivovar sme pomerne silná značka, my prežijeme aj bez vládnej pomoci. Nemôžeme však nechať len tak to, ako sa k nám vládni predstavitelia postavili a aký postoj zaujali k cestovnému ruchu či k segmentu kultúry. Každý rozumný človek si asi uvedomuje, že nie sme spokojní so spoločnosťou, ktorá na nás priamo útočí a používa nás ako nástroj politickej komunikácie,“ objasnil pre Startitup majiteľ reštaurácie Milan Halgaš.

Má ísť podľa neho o dôrazný apel na vládu, aby konečne začala konať, nie iba rozprávať.

Obľúbená bratislavská reštaurácia vystavila blacklist: Krajčího a členov vlády neobsluhujeme

Na počin pivovaru sa rozhodol reagovať aj Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. Tvrdí, že prevádzka si zrejme povedala „každá reklama je reklama“ a nemysliac na to, čo to o nich samotných vypovie sa pustili „do boja“. Konštatuje, že nechce a nebude riešiť základnú myšlienku, a teda, že je zvláštne, ak si po mesiacoch strádania takto vážia perspektívnych zákazníkov.

Rozhodol sa však poukázať na tri javy na sociálnych sieťach, ktoré predstavujú v súvislosti s pandémiou už dlhodobý problém. V prvom rade poukazuje na akési zovšeobecňovanie a princíp kolektívnej viny.

„Pri pohľade na tomuto podobné príspevky to človeku príde tak, ako keby si celú pandémiu vymyslel napríklad Klus a robilo mu neskutočnú radosť ničiť ľuďom život. Lebo nikde inde vo svete sa nič vážne nedialo a on by určite nebol radšej, ak by sa od 21. marca 2020 nemusel venovať celkom iným veciam ako zatváraniu hraníc, repatriáciám, zháňaniu zdravotníckeho materiálu, neskôr vakcín a podobne,“ vysvetľuje štátny tajomník.

Mali by podobný zoznam zaviesť aj iné prevádzky?

Nejde mu do hlavy, čo má s gastrobiznisom spoločné napríklad minister životného prostredia, či štátna tajomníčka na kultúre. „V minulosti sme už s princípmi kolektívnej viny skúsenosti mali a všetci vieme, ako to dopadlo. Čiže takéto hádzanie všetkých do jedného vreca považujem za ďaleko cez čiaru.“

Pýta sa, prečo sa zozname nevidno opozíciu a niektoré zvláštne verejne známe postavičky.

„Zaujímavé, že vinná je len vláda. To, že dodnes nájdeme v opozícii, či medzi inými verejne známymi osobami ľudí, ktorí odmietajú očkovanie a nie tak dávno v čase vrcholiacej druhej vlny zvolávali masové demonštrácie bez rúšok a blúznili niečo o chrípôčke, to tvorcovi blacklistu nijako neprekáža. Však títo sú samozrejme bez viny na tom, ako dlho sa musel gastrobiznis trápiť a ako zákazníci sú srdečne vítaní.“

Šéf prevádzky vysvetlil, že vládu vníma ako celok, a preto sú na čiernom zozname všetci jej členovia.

Klus ďalej tvrdí, že on je ten posledný, kto by sa zastával nezvládnutej štátnej kompenzácie, či nevnímal potrebu zásadnej daňovo-odvodovej reformy. Na druhej strane je podľa neho verejným tajomstvom ako donedávna „doba kešu“ hýbala s touto časťou biznisu.

„A teraz, keď treba kompenzovať, je zrazu na vine zlý štát, kam sa ale roky odvádzalo len to čo sa nevyhnutne muselo, alebo vôbec nič. Aj v tomto prípade platí, hoďme kameňom tí, ktorí sme bez viny, že…“

Dodáva, že sa necíti byť ukrivdený a nemá zášť voči komukoľvek. Klus hovorí, že rozumie aj tomu, že zúfalá doba prináša zúfalé činy. Do budúcna však odporúča radšej viackrát merať, až potom strihať. 

Blacklist podniku sa dočkal od zákazníkov pochvaly, no mnohí nešetrili ani kritikou: „Chodieval som k vám pomerne často, ale tomuto marketingu nerozumiem. Človek si chce prísť užiť jedlo, týmto krokom akurát tak lákate dezolátov, takže sme sa videli naposledy. Veľa šťastia v podnikaní, takto sa to nerobí,“ odkazuje Dominik.

 

Tím Dunajského pivovaru konflikt uzatvára s tým, že v prvom rade išlo o upozornenie na problematiku ako takú a skutočnosť, že okrem gastra sa v problémoch ocitli aj umelci, ľudia z umeleckej brandže ako zvukári, osvetľovači, živnostníci a iní. „Vláde sú ľahostajní, len slová, nič viac.“

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Instagram/ Dunajský pivovar, Facebook/ Martin Klus

Najnovšie videá

Trendové videá