Koalícia posunula novelu Trestného zákona do druhého čítania

  • Koalícii sa podarilo ohlasovať novelu Trestného zákona v prvom čítaní
  • Posunuli ju do druhého kola
Koalícia
TASR/Jaroslav Novák
  • Koalícii sa podarilo ohlasovať novelu Trestného zákona v prvom čítaní
  • Posunuli ju do druhého kola

Koaliční poslanci parlamentu dnes posunuli novelu Trestného zákona do druhého čítania. Za hlasovalo 76 zo 77 prítomných poslancov. Proti nebol nikto a jeden zákonodarca sa zdržal. Opoziční poslanci opäť, ako aj pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa.

Predtým parlament neschválil návrh opozície na nepokračovanie v rokovaní o novele Trestného zákona a tiež návrh na vrátenie návrhu na dopracovanie. Národná rada SR rokuje o novele zrýchlene, keďže vo štvrtok zákonodarcovia schválili návrh na skrátené legislatívne konanie.

Zároveň vládni poslanci vo štvrtok obmedzili rozpravu k prvému čítaniu na 20 hodín. Jednotlivé strany teda mali pridelený presný čas na vystúpenia. Opozícia mala na rozpravu zhruba 10 hodín, ktorý aj využila, vystúpilo 24 poslancov. Koalícia svoj čas nevyužila.

Novela Trestného zákona výrazne znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a zároveň ruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý sa špecializuje najmä na finančnú trestnú činnosť, korupciu, zločinecké skupiny a zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Zmeny vo vyšetrovaní

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu sa má vrátiť krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR.

„Názory občianskej spoločnosti na doterajšie takmer dvadsaťročné fungovanie ÚŠP sa významne líšia. Činnosť ÚŠP v posledných rokoch vzbudila vo verejnosti nebývalý ohlas a neraz je časťou odbornej verejnosti vnímaná ako politická a nesúca prvky svojvôle,“ argumentuje rezort spravodlivosti.

Ministerstvo tiež hovorí o humanizácii trestov s ohľadom na princípy právneho štátu a priklonení sa k filozofii restoratívnej justície vrátane uprednostnenia alternatívnych trestov pred potrestaním páchateľa nepodmienečným trestom odňatia slobody. Peňažný trest bude možné uložiť aj pri zločinoch. Zmeny sa tiež dotknú trestu prepadnutia majetku.

Jeho uloženie by malo byť možné len vo výnimočných prípadoch a pri splnení úzko vymedzených osobitných podmienok. Novela tiež navrhuje rozšírenie podmienok pre premenu zvyšku trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia.

Zmena premlčacej lehoty

Ďalšou zo zmien v trestnom zákone je zmena premlčacej lehoty z 20 na 15 rokov pri zločinoch s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej 10 rokov. Dvadsaťročná lehota sa ministerstvu javí ako „neprimerane dlhá“.

Opozičné strany tvrdia, že hlavným cieľom novely Trestného zákona je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a ich ľudí. Hovoria o rozklade právneho štátu a organizujú protestné zhromaždenia na námestiach slovenských miest.

Vláda chce podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michala Šimečku pretlačiť „promafiánsky balíček“ bez ohľadu na zákony a ústavu.

„Podľa mňa aj vedia, že s tým ústavný súd nikdy nemôže súhlasiť, ale im už akoby išlo len o to, aby to čo najskôr platilo aspoň jeden deň, aby všetci tí ich ľudia dostali znížené tresty, slobodu a aby vyšetrovania boli premlčané,“ povedal vo štvrtok Šimečka.

Poslanec opozičného hnutia Slovensko Július Jakab vytvoril špeciálny web ficoveamnestie.sk, v ktorých detailne poukazuje na to, čo všetko sa chystá schváliť vláda Roberta Fica. Zdôrazňuje, že sa má znížiť ako 320 trestných sadzieb za majetkové, hospodárske a korupčné trestné činy a zmeny sa dotknú aj vyše 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá