Koalícia sa pokúsi odvrátiť rozpad. Heger prichádza so šalamúnskym nápadom

  • V sobotu čaká koalíciu rokovanie o jej ďalšom osude
  • Premiér Eduard Heger má návrh na zmenu koaličnej zmluvy
Na snímke sprava podpredseda vlády SR a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a premiér SR Eduard Heger (OĽaNO)
TASR/Martin Baumann
  • V sobotu čaká koalíciu rokovanie o jej ďalšom osude
  • Premiér Eduard Heger má návrh na zmenu koaličnej zmluvy

Koalíciu v sobotu 20. augusta čaká rokovanie, ktoré by konečne mohlo rozťať gordický uzol menom koaličná kríza. Tá najnovšia sa ťahá od schválenia protiinflačného balíčka a od prelomenia veta prezidentky, ktorá tento zákon vrátila do parlamentu.

SaS a OĽANO sa následne obviňovali zo spolupráce s fašistami a z klamstiev. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a požaduje odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

Takéto rokovanie už ale koalícia za sebou má. Presne pred týždňom sa predstavitelia koalície zišli na kľúčovom rokovaní, ktoré však spor absolútne nikam neposunulo. Nasledovali ďalšie výčitky a výmena statusov na sociálnych sieťach. Každá zo strán prichádza na rokovanie so svojimi požiadavkami, ale aj návrhmi.

OĽANO má viacero nápadov

OĽANO by malo na sobotňajšom (20. 8.) rokovaní zástupcov vládnych strán ponúknuť SaS viacero návrhov a mechanizmov, ako riešiť situáciu v koalícii. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ani ďalší predstavitelia vlády ich zatiaľ nešpecifikovali.

Predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár však poznamenal, že na mieste lídra SaS Richarda Sulíka by návrhy zobral. Kollár s premiérom apelujú na stabilitu vlády.

Predseda parlamentu podotkol, že riešenie nestojí na Sme rodina ani na strane Za ľudí. „Už nejde o egá a ani o nich dvoch, tu ide o Slovensko,“ povedal na margo sporu lídrov SaS Richarda Sulíka a OĽANO Igora Matoviča.

Sú to lídri politických strán, strán rozumu, tak nech ten rozum majú,“ podčiarkol. Upozornil na aktuálnu ekonomickú a energetickú krízu.

OĽANO podľa slov Kollára prichádza s množstvom návrhov riešení a mechanizmov, ktoré chce SaS ponúknuť. Na Sulíkovom mieste by ponuku zobral, no bližšie ju nešpecifikoval.

V súvislosti s odchodom Matoviča z vlády poznamenal, že ak by premiér následne nepoložil funkciu, vláda by mohla byť funkčná. Upozornil pritom, že po jeho odchode z vlády by sa spor len preniesol do parlamentu. Podotkol tiež, že nemôže mať jedna strana opakovane podobnú požiadavku.

Toto nie je koniec, varuje Heger

Premiér si nemyslí, že sobotné rokovanie bude finálne. Verí však, že partneri si uvedomujú svoju zodpovednosť. Iný scenár, ako zotrvanie štvorkoalície, nepripúšťa. Na otázky o rekonštrukcii vlády odpovedal, že výmeny na postoch znamenajú aj spomalenie procesov.

Vláda potrebuje byť stabilná, na tom intenzívne pracujem. Budem robiť všetko pre to, aby som stabilitu občanom poskytol a aby som stabilitu poskytol aj v parlamente,“ uviedol.

20211407_e_heger_03797013
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zopakoval, že na rokovanie príde s viacerými návrhmi na riešenie, keďže SaS zatiaľ nepriniesla návrh novej koaličnej zmluvy. Na margo požiadavky SaS na odchod Matoviča z vlády poznamenal, že ani jej naplnením by parlamentná matematika nevychádzala.

Nepovedal však, či by v prípade odchodu Matoviča z vlády opustilo koalíciu hnutie OĽANO alebo by on ako premiér podal demisiu.

Zmena koaličnej zmluvy

Premiér Eduard Heger (OĽANO) navrhne na sobotnom (20. 8.) koaličnom rokovaní o riešení vládnej krízy zmenu koaličnej zmluvy. Ako vyhlásil, za dva roky vládnutia sa ukázali veci, ktoré sa dajú nastaviť lepšie. Verí, že SaS urobí krok späť a štvorkoalícia bude pokračovať.

SaS podľa slov predsedu vlády iniciovala pred niekoľkými týždňami novú koaličnú zmluvu, avšak doteraz od strany nedostal žiadne konkrétne návrhy na zmenu.

V sobotu preto prídem s konkrétnymi návrhmi, o ktorých by som chcel s koaličnými partnermi rokovať,“ povedal Heger. Koaličná zmluva by sa podľa premiéra mala doladiť tak, aby odrážala skúsenosti z doterajšieho vládnutia.

Heger tvrdí, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu aj vzhľadom na bezprecedentné výzvy, ktorým krajina čelí. „Máme rozbehnutých mnoho dobrých projektov a na to, aby sme ich mohli implementovať, musia jednotlivé rezorty pracovať bez prestávky,“ skonštatoval premiér.

Myslí si, že to bude najväčší faktor, ktorý bude v sobotu pri diskusiách rozhodovať. „Verím, že SaS bude ochotná urobiť krok späť a bude môcť na jeseň pokračovať v spolupráci v rámci štvorkoalície,“ povedal.

SaS nechce o zmene zmluvy ani počuť

Zmeny v koaličnej zmluve bez odchodu ministra financií a lídra OĽANO z vlády nepovažuje strana SaS za riešenie. Mrzí ju, že partneri prichádzajú na rokovania iba s formálnymi návrhmi namiesto toho, aby brali podanie demisie ministrov SaS s plnou vážnosťou. Stanovisko strany TASR poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák.

OĽANO ignorovalo, keď sme Igora Matoviča varovali, že naša trpezlivosť nie je nekonečná. Taktiež ignorovalo fakt, keď som ministra financií v prítomnosti Eduarda Hegera varoval, že zažije fiasko, ak prelomia s fašistami veto prezidentky. Teraz predstavitelia OĽANO ignorujú našu požiadavku na odchod Igora Matoviča a namiesto toho prichádzajú s nefunkčnými návrhmi fungovania koalície, ako sú napríklad tresty za útoky,“ uviedol predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

sulík
zdroj: TASR/Martin Baumann

Šéf liberálov poznamenal, že práve Matovič hneď deň po rokovaniach začal s útokmi na SaS a ešte aj na príchod a investíciu automobilky Volvo. Dodal, že krok späť pre SaS nie je opcia.

Podpredseda strany Branislav Gröhling podčiarkol, že požiadavkou SaS je koalícia bez Matoviča. „Ak je prioritou našich partnerov Slovensko, očakávam, že si pred zajtrajším rokovaním dajú na misku váh odchod štyroch ministrov SaS z vlády vs funkcia pre Igora Matoviča,“ poznamenal.

Dodal, že náročné chvíle si vyžadujú ťažké rozhodnutia a verí, že takéto rozhodnutie príde aj od predstaviteľov OĽANO.

Na koalíciu tlačí aj prezidentka

Vládnu krízu treba vyriešiť čo najskôr. Predstavitelia koalície by mali nájsť riešenie, ktoré bude znamenať, že patová situácia už nebude pokračovať. Vyhlásila to  v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová. Deklarovala, že bude plniť svoju úlohu pri strážení ústavných hraníc.

Ak sa naplnia avizované kroky o demisii, tam je úloha prezidenta úplne jasná, keďže vymenúva členov vlády na návrh premiéra,“ uviedla Čaputová.

Dodala, že je v kontakte s jednotlivými predstaviteľmi inštitúcií a vlády. V súvislosti so situáciou apeluje na vyriešenie vládnej krízy a upozornila na blížiace sa ťažké časy a vyzdvihla potrebu stabilnej a funkčnej vlády.

čaputová
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vzdajte to, znie zvonku

Viaceré mimoparlamentné strany vyzvali premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby dal v Národnej rade (NR) SR hlasovať o dôvere vláde v súvislosti s koaličnou krízou. Poukazujú na situáciu v oblasti energetiky, zdravotníctva a ďalších.

Strana Dobrá voľba a umiernení podotkla, že ak vláda nie je ochotná riešiť problémy ľudí, mala by odísť. Na demisiu premiéra vyzvala v tejto súvislosti aj mimoparlamentná SNS.

Včerajšie rokovanie Igora Matoviča (OĽANO) s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) o zdvihnutí platov zdravotníkom ukázalo, že vládu riadi Igor Matovič,“ skonštatovala SNS. Predseda strany Andrej Danko poukázal na prehlbujúcu sa energetickú krízu a jej dôsledky, premiérovi vyčíta mlčanie aj pri zatváraní slovenských fabrík.

Odchod koaličného partnera SaS nás len utvrdzuje, že táto koalícia končí. Vyzývame predsedu vlády, aby za nezvládnutie situácie v energetike, zdravotníctve, ale i v mnohých iných oblastiach podal bezodkladne demisiu,“ vyhlásila SNS.

Líder strany Dobrá voľba a umiernení Tomáš Drucker upozornil, že náklady na energie nepostihnú len firmy a domácnosti, ale celý verejný sektor. Strana poznamenala, že riešenie sa nenájde v statusoch lídra OĽANO na sociálnych sieťach.

Zdôraznila, že Slovensko potrebuje konštruktívnu a odbornú politiku, nie amatérsky cirkus. „Ak vláda nie je ochotná riešiť problémy, má sa pratať do zabudnutia,“ uzavrel Drucker.

Mimoparlamentný Hlas-SD ešte v stredu (17. 8.) vyzval premiéra, aby predstúpil pred parlament a dal hlasovať o dôvere vláde. Minister financií totiž podľa strany predviedol ďalší diel hádok s SaS.

Jediné riešenie vidí líder strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini v predčasných voľbách, podobne ako aj ďalšie mimoparlamentné strany.

OĽANO reagovalo, že spôsob, akým sa vyrovná s koaličnou krízou, nebude záležať od názorov Hlasu-SD. Tvrdí, že nešpekuluje, pracuje a doručuje ľuďom výsledky.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá