Koaličný spor: SNS kritizuje hlasovanie proti Rusku. Žiada Fica o vysvetlenie

  • SNS žiada premiéra Fica o preverenie hlasovania slovenského diplomata v OSN
  • Strana spochybňuje jeho mandát
Andrej Danko na návšteve Ruska
Andrej Danko na návšteve Ruska TASR
  • SNS žiada premiéra Fica o preverenie hlasovania slovenského diplomata v OSN
  • Strana spochybňuje jeho mandát

Koaličná SNS vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov (OSN). Informuje o tom agentúra SITA.

Zástupca Slovenska (od septembra 2024 Peter Hulényi) hlasoval za uznesenie, ktoré deklarovalo, že Rusko je agresor. SNS sa vyslovila proti hlasovaniu a zástupca podľa strany nemá mandát. V skutočnosti však Hulényi pôsobí v slovenskej diplomacii už 30 rokov a Slovensko zastupoval na poste veľvyslanca v Izraeli a od roku 2019 pracoval na MZVaEZ vo funkcii riaditeľa odboru OSN a následne generálneho riaditeľa sekcie medzinárodných organizácií.

Stáleho predstaviteľa Slovenska pri OSN menuje vláda Slovenskej republiky na návrh Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR). Ministrom zahraničných vecí je Juraj Blanár (Smer-SD).

SNS odmieta hlasovanie

„SNS rázne odmieta takéto hlasovanie na pôde OSN, ktoré sa uskutočnilo bez akéhokoľvek mandátu príslušného zástupcu,“ vyhlásila strana. Preveriť sa musí podľa SNS, kto a kedy dal súhlas zástupcovi SR na pôde OSN hlasovať týmto spôsobom.

To, ako zástupca danej krajiny na Valnom zhromaždení OSN hlasuje, pritom vyplýva z oficiálnej zahraničnopolitickej línie SR. Určuje ju rezort zahraničných vecí, vláda, stály predstaviteľ SR pri OSN alebo prezident.

„Vláda považuje členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii za nenahraditeľné. Európska únia ako jedinečný a výnimočný projekt je pre Slovensko jeho životným priestorom. Po významných krokoch k hlbšej európskej integrácii Slovenska bude nevyhnutné zachovať všetky pozitíva vyplývajúce z tohto členstva pre občanov Slovenskej republiky vrátane voľného pohybu osôb z členských štátov, využívaním slobodného ekonomického priestoru pre zvýšenie výkonnosti hospodárstva Slovenskej republiky ako základu pre trvalo udržateľný rast kvality života občanov,“ uvádza sa napríklad v programovom vyhlásení vlády.

Fico mal konať ako prezident Srbska

Strana SNS si myslí, že Fico mal konať ako prezident Srbska Aleksandar Vučić. Ten sa Rusku ospravedlnil. „SNS vyzýva predsedu vlády na bezodkladné ospravedlnenie sa za hlasovanie na pôde OSN v mene SR,“ vyhlásili národniari. Podľa SNS je dôležité, aby si SR zachovala svoju pozíciu a jasný postoj.

„Ak vláda niečo deklaruje, je nepredstaviteľné, aby naši zástupcovia na pôde medzinárodných inštitúcií hlasovali v rozpore s politikou, ktorú zastáva vláda na čele s Robertom Ficom s podporou SNS,“ dodala strana. Vláda však vo svojom programovom vyhlásení jasne deklaruje zakotvenie Slovenska v Európskej únii a NATO.

Národniari chcú, aby mal v budúcnosti každý, kto v takejto inštitúcii hlasuje, písomný súhlas ministra alebo vlády. „Veríme, že v tomto prípade bude vyvodená zodpovednosť a že predseda vlády podnikne všetky potrebné kroky na zmiernenie dôsledkov tohto hlasovania na pôde OSN,“ uzavrela SNS.

Ministerstvo reaguje

Komunikačný odbor rezortu zahraničných vecí v reakcii uviedol, že veľvyslanec pri stálej misii hlasoval na základe pokynu, ktorý mu dal minister Blanár. Ministerstvo zahraničných vecí považuje text, na ktorom sa zhodlo 93 európskych a ďalších krajín, za potenciálny kompromisný návrh. Cieľom bolo pri treťom výročí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine zdôrazniť význam dodržiavania medzinárodného práva, neporušovania hraníc a územnej celistvosti, čo sú pre Slovensko kľúčové hodnoty.

„Náš postoj je absolútne principiálny tak, ako je to aj v prípade neuznania Kosova zo strany Slovenskej republiky, pretože to pokladáme za porušenie medzinárodného práva a narušenie teritoriálnej integrity Srbska,“ vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Blanár.

Rezolúcia na podporu Ukrajiny

Valné zhromaždenie OSN pondelok 24. februára schválilo rezolúciu podporujúcu územnú celistvosť Ukrajiny. Hlasovania sa však zdržali Spojené štáty americké, ktoré pôvodne rezolúciu o Ukrajine navrhli. Ich návrh vyzýval na „rýchle ukončenie“ konfliktu na Ukrajine, ale neoznačoval Rusko za vinníka vojny a vôbec nespomínal územnú integritu Ukrajiny.

Valné zhromaždenie OSN návrh rezolúcie pozmenilo natoľko, že Spojené štáty za pozmenený text nehlasovali. Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia označil pôvodný návrh USA za „krok správnym smerom“. Za pozmenenú rezolúciu o územnej celistvosti Ukrajiny napokon hlasovalo 93 krajín, proti hlasovalo 18 štátov a 65 sa hlasovania zdržalo.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: SITA, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Programové vyhlásenie vlády, TASR, Ministerstvo zahraničných vecí

Najnovšie videá

Trendové videá