Kočner dostane za únik správ z Threemy odškodné. Súdny dvor EÚ mu priznal zlomok sumy
- Súd priznal uväznenému podnikateľovi odškodné vo výške 2-tisíc eur
- Kočner si odpykáva 19-ročný trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek
- Súd priznal uväznenému podnikateľovi odškodné vo výške 2-tisíc eur
- Kočner si odpykáva 19-ročný trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek
Marian Kočner uspel. Súdny dvor skonštatoval porušenie jeho práva na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života ako aj jeho komunikácie a poškodenie jeho cti a dobrej povesti. Kočnerovi sa nepáčilo zverejnenie informácií z jeho mobilných telefónov, ktoré sa vďaka médiám dostali na verejnosť. Obrátil sa preto na súd.
Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla Slovenskom 21. februára 2018, prebiehalo rozsiahle vyšetrovanie. Agentúra Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol) vykonala na žiadosť slovenských orgánov extrakciu údajov uložených v dvoch mobilných telefónoch, ktoré patrili podnikateľovi Marianovi Kočnerovi. Europol poskytol uvedeným orgánom pevný disk, ktorý obsahoval šifrované údaje.
„V máji 2019 slovenské médiá zverejnili informácie o Marianovi Kočnerovi, ktoré pochádzali z jeho mobilných telefónov. Okrem toho išlo aj o prepis jeho intímnej komunikácie. V jednej zo svojich správ Europol uviedol, že M. Kočner je od roku 2018 vo väzbe pre podozrenie z finančného trestného činu a jeho meno priamo súvisí aj s takzvanými ,mafiánskými zoznamami‘ a s Panama Papers,“ uvádza sa v tlačovej správe Súdneho dvora Európskej únie.
Kočner žaloval Europol za únik informácií z Threemy
Marian Kočner podal k Tribunálu Európskej únie návrh, ktorým sa od Europolu domáhal náhrady nemajetkovej ujmy vo výške 100-tisíc eur, ktorá mu údajne vznikla v dôsledku protiprávneho spracovania jeho údajov. Tribunál ale žalobu zamietol. Dospel k záveru, že Marián Kočner nepreukázal príčinnú súvislosť medzi tvrdenou ujmou a konaním Europolu a nedoložil, že takzvané „mafiánske zoznamy“ boli vypracované a vedené Europolom. Kočner podal na Súdnom dvore kasačný opravný prostriedok.
Súdny dvor svojím rozsudkom rozhodol, že právo Európskej únie zavádza režim solidárnej zodpovednosti Europolu a členského štátu, v ktorom vznikla škoda v dôsledku nezákonného spracúvania údajov, ku ktorému došlo v rámci spolupráce medzi nimi.
„Na vznik tejto solidárnej zodpovednosti v rámci prvej etapy musí dotknutá fyzická osoba iba preukázať, že pri spolupráci medzi Europolom a dotknutým členským štátom bolo vykonané nezákonné spracúvaniu údajov, ktoré jej spôsobilo ujmu. Na rozdiel od toho, čo rozhodol Všeobecný súd, sa nevyžaduje, aby táto osoba okrem iného preukázala, ktorému z týchto dvoch subjektov možno toto nezákonné spracúvanie pripísať,“ uviedol Súdny dvor EÚ. Z tohto dôvodu v danom bode zrušil rozsudok Všeobecného súdu.
Za zverejnenie správ dostane odškodné
Súdny dvor neskôr vo veci rozhodol. Uviedol, že protiprávne spracovanie údajov, ku ktorému došlo v dôsledku sprístupnenia údajov týkajúcich sa intímnych rozhovorov M. Kočnera s jeho priateľkou neoprávneným osobám viedlo k tomu, že tieto údaje boli slovenskými médiami sprístupnené verejnosti.
„Súdny dvor preto konštatoval, že v dôsledku tohto protiprávneho spracovania bolo porušené právo M. Kočnera na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života a jeho komunikácie, bolo mu ublížené na cti a dobrej povesti, čo mu spôsobilo nemajetkovú ujmu. Súdny dvor priznal Kočnerovi náhradu tejto ujmy vo výške 2-tisíc eur,“ uvádza sa v tlačovej správe Súdneho dvora Európskej únie.
Minulý rok slovenský prvostupňový súd opäť oslobodil Kočnera od obvinenia z objednávky Kuciakovej vraždy. Vinnou z prípravy zločinu však uznal Kočnerovu známu Alenu Zsuzsovú. Rozsudok nie je právoplatný a prípadom sa opätovne zaoberá Najvyšší súd SR. Kočner si aktuálne odpykáva 19-ročný trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek.
Zdroj: Tlačová správa Súdneho dvora EÚ