Kočnerovo meno „svieti“ na sankčnom zozname USA. Súdu adresoval nečakanú reakciu

  • O svojom mene na sankčnom zozname sa dozvedel z médií
  • Na tzv. Magnitský sankčný zoznam ho zaradilo ministerstvo financií Spojených štátov amerických
Na snímke uprostred obžalovaný Marian Kočner sedí v súdnej sieni počas pojednávania
Marian Kočner TASR/Pavol Zachar
  • O svojom mene na sankčnom zozname sa dozvedel z médií
  • Na tzv. Magnitský sankčný zoznam ho zaradilo ministerstvo financií Spojených štátov amerických

Marian Kočner bol označený Úradom kontroly zahraničných aktív Ministerstva financií USA ako osoba, ktorá má zodpovednosť, spolupodieľala sa alebo bola priamo alebo nepriamo zapojená do závažného porušovania ľudských práv. Ako informoval portál Pravda, spolu s ním bolo na tzv. Magnitského zozname uvedených aj jeho šesť firiem.

Podľa slov stíhaného podnikateľa mu ale nikdy oficiálnou cestou neoznámili, že sa na uvedenom zozname nachádza aj jeho meno. 

Interný dokument

Kočner sa k tomu, že sa jeho meno ocitlo na americkom sankčnom zozname, vyjadril v utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci procesu týkajúceho sa vraždy novinára Jána Kuciaka.

Ako uvádza portál Nový čas, Kočner reagoval na otázku predsedníčky senátu Ruženy Sabovej, ktorá sa ho pýtala, či podlieha nejakým sankciám.

Stíhaný slovenský podnikateľ uviedol, že o svojom mene na danom zozname sa dozvedel iba z médií. Jeho celý majetok, ktorý vlastní v USA, mu mal byť vďaka tomu zablokovaný.

„Žiadny nemám a mať nebudem,“ skonštatoval Kočner na súde, pričom doplnil, že kontaktoval aj veľvyslanca Spojených štátov, aby mu oficiálne poskytli dokument o tom, že sa na neho vzťahujú americké sankcie.

„Povedali, že je to interný dokument,“ doplnil Kočner. 

Ako uvádza agentúra SITA, sankčný zoznam na základe tzv. Magnitského zákona postihuje tie osoby, ktoré sú podľa americkej vlády zodpovedné za nejaké nezákonné aktivity. 

Doživotný trest

Iba včera sme ťa informovali aj o tom, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Daniel Mikuláš navrhol doživotný trest väzenia pre obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. v súvislosti s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a kauzy prípravy vrážd prokurátorov.

Na snímke uprostred obžalovaný Marian K. prichádza v sprievode príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Tento návrh zaznel počas záverečnej reči v súdnom procese. Je to súhrnný trest, keďže obaja obvinení už boli právoplatne odsúdení v iných prípadoch, informuje TASR.

Obom navrhli aj trest prepadnutia majetku. Obžalovaného Mariana K. prokurátor charakterizoval ako mimoriadne nebezpečného človeka s absenciou akejkoľvek ľútosti. „V prípade, ak by sa niekedy ocitol na slobode, nebude spoločnosť pred jeho recidívou dostatočne chránená,“ zdôvodnil Mikuláš.

Ďalší obžalovaný Dušan K. by mal podľa prokurátorov dostať 25-ročný trest väzenia a Darko D. 17-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Z výpovedí právoplatne odsúdených vykonávateľov Kuciakovej vraždy Tomáša Sz. a Miroslava M. podľa Mikuláša vyplýva, že si u nich novinárovu likvidáciu objednal Zoltán A. Dôkazy podľa prokurátora ÚŠP Matúša Harkabusa vylúčili, že by pripravoval vraždy z vlastnej iniciatívy.

„Nemal dôvod sprostredkovať vraždy štyroch osôb,“ zdôraznil. Rovnako vylučuje aj alternatívu, že by z vlastnej iniciatívy konala Alena Zs. Výpovede Zoltána A., ktorý sa priznal k sprostredkovaniu vrážd a usvedčuje Alenu Zs. i Mariana K., sú podľa neho vierohodné a potvrdzované ďalšími dôkazmi.

„Je vysoko pravdepodobné, že za prvý cieľ svojho vražedného ťaženia si Marian K. vybral Maroša Žilinku,“ doplnil Mikuláš. Objednávka na Žilinkovu likvidáciu mala byť aktuálna ešte aj v čase Kuciakovej vraždy. Vraždu prokurátora Petra Šufliarskeho si mal Marian K. podľa prokurátorov objednať po tom, ako sa stal prvým námestníkom generálneho prokurátora.

Prokurátori navrhli upraviť právnu kvalifikáciu niektorých skutkov. Kuciakova vražda bola podľa nich vykonaná organizovanou skupinou. V prípade Mariana K. i Aleny Zs. aj z pomsty. Záverečná reč, ktorú predniesla dvojica prokurátorov, trvala približne štyri a pol hodiny. Ďalšími záverečnými rečami bude proces pokračovať v piatok 12. mája. Hlavné pojednávanie je naplánované aj na 19. mája.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Nový čas, SITA, SIU, Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá