Koho môžu zaujímať kurzy AI a kybernetiky vo forme „blended learning“? Všetkých
Evolúcia v online svete sa v súčasnosti len urýchlila, odhalila potrebu dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti umelej inteligencie (AI), strojového učenia (ML) a kybernetiky v modernej dobe. Pracovný trh naliehavo potrebuje vysokokvalifikovaných odborníkov, na trhu aj vo výskume, na akademickej pôde aj mimo nej. Na Slovenku aj v zahraničí platí jedno: nevyhnutné spájanie a koordinácia národných vzdelávacích aktivít v oblasti AI a ML. Žilinská univerzita v Žiline pripravuje kurzy v anglickom jazyku so zameraním na AI a kybernetiku vo forme „blended learning“ (e-learning a praktické cvičenia na mieru). Kurzy sú určené všetkým, ktorí chcú formou vzdelávania a rozvoja napredovať: učiteľom, výskumníkom aj firmám.
Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) intenzívne rozvíja svoj dlhodobý zámer vo vzdelávaní, prispôsobuje sa potrebám meniacej sa spoločnosti, praxe, potrebám regiónu aj zahraničia. Študentov chce pripraviť na povolania budúcnosti formou vzdelávania v oblasti AI a ML. Čo je obsahom projektu „Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky na UNIZA?“
V rámci projektu budú vytvorené kurzy v anglickom jazyku z oblasti AI, ML a kybernetiky v troch úrovniach: základná, pokročilá a expertná. V základnej úrovni pre používateľov môžu získať cenné poznatky z týchto oblastí aj technickí inžinieri z iných fakúlt, stavbári, dopravní inžinieri a mnohí ďalší. Vedeckí pracovníci, študenti alebo odborníci z praxe sa naučia účinne využívať metódy strojového spracovania dát a vyhodnocovať výsledky, ktoré im zefektívnia prácu aj v pokročilej alebo expertnej úrovni napr. na výskum v konkrétnej oblasti.
Študijné materiály z oblasti strojového učenia, umelej inteligencii, hlbokého učenia a kybernetiky vo forme kurzov, manuálov, diskusných fór či študijných projektov v anglickom jazyku budú poskytované online prostredníctvom platformy MS Teams a realizované v novobudovanej školiacej miestnosti v priestoroch Univerzitného vedeckého parku UNIZA. Vzdelávacie kurzy UNIZA budú prebiehať hybridnou formou (prezenčnou aj dištančnou) a budú aj od top odborníkov – odporúčania z excelentných pracovísk, napr. spätná väzba z UC Berkeley v anglickom jazyku a odborníkov z praxe.
„Prostredie, v ktorom fungujeme, sa radikálne mení, vznikajú nové technológie, nové odvetvia priemyslu a nové typy zamestnaní. Na prácu a produkciu potrebujeme vzdelanie. Vzdelanie potrebujeme aj na život samotný a naším ideálnym cieľom je pripraviť taký kvalitný obsah kurzov, ktorý by ľudia vyhľadávali pre seba a svoju prácu zároveň,“ povedal prof. Róbert Hudec z FEIT UNIZA.
Kurzy umožnia priebežné školenie vedeckých pracovníkov, študentov a odborníkov z praxe, ktorí v rámci svojej činnosti budú aplikovať alebo vyvíjať metódy AI a ML.
Pilotný projekt sa na UNIZA už vyvíja, pracovné tímy spolupracujú a aktuálne sa rieši základná úroveň kurzu, určeného širokému publiku používateľov AI a ML Vzdelávanie bude prebiehať online a práve prebieha proces dodania a sprostredkovania technologického a interiérového vybavenia. Výučbový priestor bude tvoriť moderné technologické zázemie pre zabezpečenie výučby pre 20 účastníkov kurzu a bude slúžiť na rozvoj vzdelávania v oblasti umelej inteligencie a kybernetiky. Vytvorené kurzy budú zaradené do systému ďalšieho vzdelávania VŠ učiteľov na UNIZA.
Profesionálni pedagogickí lektori z Ústavu celoživotného vzdelávania (ÚCV UNIZA) vytvárajú ucelený metodický materiál pre lektorov AI, ML a kybernetiky ako vyučovať najpopulárnejšiu metódu v pomere efektivity a úspory času -„blended learning.“ Tá je obsahom všetkých troch úrovni kurzov. Zorganizujú blended-learning kurz, aby si tak tvorcovia i lektori mohli skutočne “zažiť” všetky špecifiká kurzu organizovaného hybridnou formou. Len tak budú môcť s väčšou empatiou a porozumením pristupovať k tvorbe a realizácii odborne zameraného vzdelávania vo všetkých jeho etapách. Takto vyškolení lektori potom pripravia samotné kurzy, pomocou ktorých sa budú záujemcovia o AI, ML a kybernetiku školiť.
Projekt bude možné v budúcnosti rozšíriť o ďalší obsah a zapojiť do neho aj iné univerzity, podporí tak spájanie a koordináciu národných vzdelávacích a výskumných aktivít v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky, pomôže zatraktívniť slovenský akademický priestor ako celok a umožniť rozvoj Priemyslu 4.0.
UNIZA je producentom aj spotrebiteľom vzdelania zároveň. Odovzdáva skúsenosti a vedomosti ďalej. Vedeckí pracovníci, učitelia aj študenti majú prístup k špičkovým technológiám, nadobudnuté vedomosti chcú rozširovať medzi sebou a rovnako smerom von do praxe. UNIZA vzdeláva vlastných zamestnancov presne podľa aktuálnych požiadaviek trhu a trendov doby.