Kolaps polárneho víru je čoraz bližšie. Pre Slovensko to bude znamenať výraznú zmenu

  • Prijateľné teploty vydržia až do budúceho týždňa
  • Mnohí zrejme nebudú potrebovať ani zimnú bundu
  • Po Troch kráľoch sa však situácia zmení
počasie hmla silvester teplo
Ilustračný obrázok TASR/AP, Dano Veselský
  • Prijateľné teploty vydržia až do budúceho týždňa
  • Mnohí zrejme nebudú potrebovať ani zimnú bundu
  • Po Troch kráľoch sa však situácia zmení

Do 24. decembra sa síce väčšina Slovákov prebudila do zasneženého sveta, no už na druhý sviatok vianočný boli chodníky „posypané“ alebo plné neobľúbenej „čľapkanice“, teda topiaceho sa snehu. Zima by sa však po sviatočnom období mohla vrátiť, čo zapríčiní polárny vortex, ktorý do Európy prinesie novú vlnu chladu.

Vianoce teda neboli biele, ako väčšina ľudí hovorí. Biely bol iba samotný Štedrý deň a tohtoročné Vianoce boli najteplejšími v histórii, informuje iMeteo. Teplotami na úrovni 10, na západe až 15 stupňov Celzia, sa prekonávali historické teplotné rekordy a v mnohých oblastiach Slováci zažili najhorúcejšie sviatky vôbec. Do konca tohto týždňa, resp. roka, chlad už nepocítime.

Teploty až na úrovni 15 stupňov

Posledný víkend tohto roka bude pokračovať v nastolenom trende vysokých teplôt, ktoré dosiahnu dvojciferné hodnoty. Piatkové počasie bude podobné tomu z posledných dní, teda oblačnosť a hmly ráno a menšia oblačnosť poobede. Teploty na severe dosiahnu 5 až 7 stupňov Celzia a na celkovom území krajiny až 9 – 11 °C. 

Predposledný deň roku by sme síce mohli pocítiť jemne chladnejší vzduch, no po ňom bude nasledovať o to silnejší prúd teplého vzduchu zo západu. Západné Slovensko by vďaka tomu mohlo 30. decembra zažiť nevídaných 12 až 15 stupňov, čo je už počasie „na tenký sveter“. Na severe by mala teplota ostať v rozmedzí 5 až 7 stupňov Celzia. 

Silvestrovský deň bude oslavou, a to nielen nového roka, ale aj horúceho počasia. Na juhu sa teploty vyšplhajú na 8 až 10 stupňov, na severe ostane situácia rovnaká ako v predošlých dňoch. Podstatné však je, že by silvestrovské oslavy nemali byť rušené počasím, teda žiadnymi prehánkami, informuje Počasie Radar

teplé počasie, slnko
zdroj: Unsplash/Sara Kurfeß

Aj napriek teplému počasiu sa však črtá zmena v podobe kolapsu polárneho víru, ktorý Slovensko ochladí. Ten je dôležitý pre reguláciu počasia na Zemi. Arktída a Antarktída je vďaka nemu chladná a vír bráni prieniku studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok.

V posledných rokoch však kvôli zmene klímy slabne a z dôvodu zvýšených emisií skleníkových plynov sa Arktída v porovnaní so zvyškom svete ohrieva rýchlejšie. Vír sa občas rozpadá a studený vzduch z Arktídy sa do stredu Európy, teda aj nad Slovensko, dostáva ľahšie a prináša dlhotrvajúcejší chlad a zasnežené počasie.

Ochladiť by sa nemalo ani budúci týždeň

Podľa portálu iMeteo sme práve na prahu ďalšieho rozpadu polárneho víru. Tlačia naň totiž jednotlivé oblasti vysokého tlaku a rozpad potvrdzujú aj numerické modely. Ďalší rozpad je teda otázkou nasledujúcich dní, alebo týždňov. Začiatok roka 2024 by však mal byť v znamení chladného vzduchu. 

Aktuálne predpovede predpovedajú nástup nižších teplôt až po 6. januári, takže v priebehu druhého januárového týždňa. Výrazné ochladenie teda nie je na programe tohto víkendu, pravdepodobne ešte ani budúceho týždňa a teplé počasie bez snehu v nížinách do Troch kráľov je „takmer isté“. Chladných teplôt sa tak zrejme dočkáme až v priebehu druhého týždňa tohto roka.

Na svojej sile momentálne naberá aj meteorologický fenomén El Niño, vďaka ktorému by podľa predpovedí meteorológov mohol byť rok 2024 najvýraznejším v histórii. Jeho vplyvy by sa mohli prejaviť až do jarných mesiacov budúceho roka a existuje dokonca možnosť, že povedie k novým rekordom teplôt. Viac sa dozvieš v tomto samostatnom článku

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, Počasie Radar, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá