Ak presiahneš toto množstvo kávy, pôjde ti o život. Vedci majú odpoveď, koľko jej môžeš vypiť
- Káva je dlhodobo predmetom debát a polemík
- V celom svete sa nájde množstvo jej milovníkov, ale aj odporcov
- Aj keď o jej rôznych pozitívnych účinkoch nemožno pochybovať, určité množstvo kofeínu už môže byť nebezpečné
- Káva je dlhodobo predmetom debát a polemík
- V celom svete sa nájde množstvo jej milovníkov, ale aj odporcov
- Aj keď o jej rôznych pozitívnych účinkoch nemožno pochybovať, určité množstvo kofeínu už môže byť nebezpečné
Kofeín sa nachádza v prírode, a to v rôznych rastlinách, v ich listoch, kvetoch alebo plodoch. Keď sa povie kofeín, väčšine z nás sa hneď vybaví vôňa kávy.
Okolo kávy vznikli rôzne mýty a vedci sa dodnes nevedia stopercentne zhodnúť, či sú účinky jej pitia viac pozitívne alebo negatívne.
Aj keď pre väčšinu ľudí je káva nápojom, bez ktorého nevedia začať deň, pre niektoré skupiny so zdravotnými ťažkosťami môže byť kofeín, ktorý obsahuje, príťažou.
Účinky kofeínu ako povzbudivý efekt na činnosť mozgu, srdca, obličiek alebo svalov boli potvrdené už v roku 1820. Podobným výskumom túto zázračnú látku podrobujú po dlhé roky. Káva by pritom mala obsahovať viac ako 200 látok, ktoré na naše zdravie vplývajú pozitívne.
Nepoznaný kávový zázrak
Pozitívne účinky kofeínu sú známe už dlhé stáročia. Využíva sa vo farmácii, gastronómii aj kozmetike. Celý svet si ho však spája s čiernym zázračným nápojom.
Káva je dnes druhou najpredávanejšou komoditou na svete. Aj ona však prešla rôznymi obrodami, kým ľudstvo zistilo, ako ju pripravovať a načo ju využiť.
Arabská legenda hovorí, že v hornom Egypte v roku 850 začali kozy požierať dovtedy neznáme červené plody na kríkoch. Aj tie najstaršie z nich začali byť plné energie. Pre ich unaveného pastiera Kaldiho to bolo nevysvetliteľné. Preto tieto plody vyskúšal aj on. Podľa legendy mu zázračne dodali vitalitu.
V 9. storočí kávu zaradili do encyklopédie. Ocitla sa medzi látkami s liečivými účinkami zlepšujúcimi pamäť a pokožku. V 15. storočí podľa legiend zlepšila zdravotný stav etiópskeho šejka. A v 17. storočí, v čase, keď tento nápoj mohli piť v kaviarniach iba muži, sa rozšírila v Anglicku.
Odvtedy sa začala piť po celom svete. V rôznych podobách, chutiach a kombináciách si ju obľúbili všetky vrstvy spoločnosti.
Nezastupiteľná úloha kávy
Jedna šálka kávy obsahuje okrem iného napríklad 11 % odporúčanej dennej dávky vitamínu B2, mangán, draslík, horčík, kyselinu listovú alebo fosfor. Okrem toho obsahuje množstvo antioxidantov a polyfenolov, ktoré telo chránia pred nádorovými ochoreniami.
Bežný človek prijme z kávy viac antioxidantov ako pri konzumácii ovocia a zeleniny. Záleží však aj na spôsobe prípravy. Espresso alebo zalievaná káva obsahujú viac antioxidantov ako filtrovaná káva.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Viaceré štúdie dokázali, že káva pozitívne vplýva na pamäť, náladu alebo bdelosť. Kofeín, ktorý obsahuje, sa postupne dostane do mozgu, podporuje neurotransmitery dopamín a adrenalín. Aj preto po nej väčšina z nás siahne ráno, kým začne deň a počas dňa vtedy, keď pociťuje únavu.
Okrem toho káva znižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu, ktorý postihuje viac ako 300 miliónov ľudí na svete. Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, znižujú riziko vzniku diabetesu 2. typu o 23 až 50 %.
Niektoré štúdie ukázali, že pravidelné pitie tohto nápoja a prijímanie kofeínu znižuje vznik Alzheimerovej a aj Parkinsonovej choroby až o 60 %.
Kofeín pomáha pri spaľovaní tukov, rýchlosť metabolizmu môže zvýšiť o 3 až 11 %. Prispieva k zlepšeniu fyzického výkonu, znižuje riziko ochorenia pečene, vznik rakoviny pečene môže znížiť až o 40 % . Ľudia, ktorí denne vypijú štyri šálky kávy, majú o 20 % nižšiu šancu, že budú trpieť depresiami.
Káva skutočne robí zázraky.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V malej dávke liek, vo veľkej jed
Účinok kofeínu sa môže vďaka jeho dobrému vstrebávaniu do tráviaceho traktu prejaviť už po pätnástich minútach. Jeho najväčšia časť spolu s metabolitmi sa z tela vylúči po šiestich hodinách a úplne sa ho telo zbaví po 24 hodinách.
Desať kávových zŕn obsahuje približne sto miligramov kofeínu. Jedna šálka kávy by mala obsahovať päťdesiat až dvesto miligramov kofeínu.
Jeho pozitívne účinky mu nemožno odoprieť. U niektorých ľudí má dokonca afrodiziatické účinky a pôsobí aj ako protijed pri otrave alkoholom. Ako súčasť mnohých liekov pomáha pri bolesti hlavy a urýchľuje pôsobenie analgetík.
Napriek tomu môže spôsobiť obrovské problémy.
Predávkovanie kofeínom, keď človek jednorazovo prijme viac ako 300 miligramov, sa prejavuje rôzne a prináša so sebou nepríjemné vedľajšie účinky.
Sprevádza ho búšenie srdca, bolesť hlavy, červená tvár, pocity strachu, poruchy koncentrácie, závraty, halucinácie. Často sa stáva, že sa predávkovanému zvýši telesná teplota a zrýchli sa tep. Na vedľajšie účinky kofeínu v káve sú citlivé najmä osoby, ktoré trpia srdcovými abnormalitami.
Pri chronickej otrave prichádza nechutenstvo, poruchy spánku, nočné mory, úzkosť alebo dokonca depresie a zášklby svalov. Jeho smrteľná dávka je 150 miligramov na jeden kilogram hmotnosti alebo 10 gramov.
Závislosť na kofeíne
Svetová zdravotnícka organizácia zaradila nadmerné požívanie kofeínu medzi závislosti. Stačí, ak človek denne vypije jednu až dve šálky denne a pri ich vysadení by mal pociťovať abstinenčné príznaky.
Vynechanie obvyklej dávky kávy po dlhodobom užívaní, alebo jej oneskorené vypitie môže spôsobiť abstinenčnú bolesť hlavy.
Káva sa neodporúča piť neskôr ako štyri hodiny pred spánkom. Kofeín totižto narušuje fyziologické striedanie spánkových fáz.
Podľa odborníkov nie je vhodné prijímať kofeín ani počas tehotenstva alebo pri plánovaní dieťaťa, pretože môže spôsobiť zníženie pohyblivosti spermií.
Pri liečbe nežiaducich účinkov sa najčastejšie používajú ľadové obklady alebo nižšie dávky alkoholu. Menej často sa vo vážnych prípadoch podávajú sedatíva a hypnotiká, betablokátory.
Článok bol pôvodne vydaný 26. júla 2020.
Zdroje: vyzivovo.sk, cafepoint.sk, healthline.com, zdravie.pluska.sk