Koľko má mať človek priateľov? Veda prišla s novým „zlatým číslom“
- Koľko by sme mali mať priateľov, aby sme boli šťastní?
- Veda pozná na túto otázku odpoveď
- Koľko by sme mali mať priateľov, aby sme boli šťastní?
- Veda pozná na túto otázku odpoveď
Koľko máš vo svojom živote priateľov? Ak si povieš, že by si ti na ich spočítanie stačili prsty dvoch rúk, zrejme ťa prekvapí, ako sa na to pozerá veda.
Dunbarovo číslo
Možno si už niekedy počul o Dunbarovom čísle, písalo sa o ňom dosť veľa aj v médiách. Po prvýkrát ho v 90. rokoch navrhol britský antropológ Robin Dunbar, ktorý stanovil toto číslo ako počet ľudí, ktorých človek pozná a pravidelne s nimi udržiava sociálny kontakt.
Jeho poznatky boli často interpretované tak, že podľa Dunbara by sme mali mať cca 150 priateľov, nebolo to však presné. Antropológ hovoril o čísle v intervale 100 až 230, ktoré je pre každého individuálne, a navyše nezahŕňa len priateľov, ale aj kolegov, známych či dokonca aj ľudí z našej minulosti, s ktorými by sme sa znovu chceli stretnúť a kontakt s nimi obnoviť.
Takáto voľná interpretácia sa však zrejme nepozdávala švédskym vedcom, pretože sa celý tento koncept rozhodli prekopať, a prišli s novým číslom.
Nové „zlaté číslo“
Dunbar toho však pri kreovaní tejto hodnoty definoval viac. Tvrdil, že vymenovať by sme dokázali približne 1 500 ľudí, ktorých poznáme. 500 z nich považujeme za svojich známych, 50 za bližších priateľov a 15 za blízkych kamarátov. Spomínané číslo 100 – 230 potom označovalo, ako sme už spomínali, počet ľudí, s ktorými sme v stabilnom kontakte.
Vedcom sa však tieto „počty“ čoraz viac nezdali, keďže tvrdil, že každý z nás sa predsa nachádza v úplne inom prostredí. Tejto teórii vytkli tiež to, že bola sformovaná v dobe, keď bol internet obrovskou novinkou, a niečo také ako sociálne siete neexistovalo.
Číslo, ku ktorému sa vedci dopracovali na základe rôznych štúdií a analýz, však mnohých skôr pobavilo. Ide totiž o obrovský rozptyl – tvrdia, že počet našich stabilných kontaktov sa pohybuje v rozmedzí 2 – 520. A to je teda dosť veľký rozdiel.
Záver švédskych vedcov znel teda tak, že počet blízkych priateľov sa predikovať nedá a záleží od obrovského množstva faktorov.
Štúdií bolo viac
Napriek tomu, ako veľmi sa od seba zistenia jednotlivých štúdií líšia, na jednom sa zhodujú, a to síce že čo sa týka priateľov, kvalita je dôležitejšia ako kvantita.
Podľa ďalšieho výskumu je totiž ideálny počet priateľov číslo, ktoré sa nachádza v rozmedzí 3 až 5. Áno, čítate správne, iba toľko.
Veda totiž tvrdí, že máme obmedzené kognitívne kapacity a nie sme schopní udržiavať hlboké a zmysluplné vzťahy s neobmedzeným počtom ľudí. Na druhej strane, nikto nechce byť osamelý a izolovaný. Takže potrebujeme určitý počet priateľov na to, aby sme sa cítili naplnení a šťastní.
Možno je teda čas prehodnotiť svoje sociálne kruhy. Nemusíš sa obklopovať davom ľudí, aby si bol šťastný. Skôr sa sústreď na tých, ktorí sú pre teba skutočne dôležití. Kvalitné priateľstvá sú tým, čo nám prináša skutočnú radosť a šťastie v živote.
A na konci dňa aj tak všetci vieme, že mať hoci len jedného kamaráta, na ktorého sa môžeš spoľahnúť, je všetko, čo potrebuješ – a ten ti môže pomôcť viac ako 520 „známych“.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Wikipedia, Eurek Alert, Psych Central