Koľko mesiacov si imúnny, ak si už prekonal koronavírus? Štúdie konečne nachádzajú odpoveď, na ktorú čakal celý svet
- Najnovšia štúdia naznačuje, že u osôb, ktoré prekonali koronavírus, je menej pravdepodobné objavenie sa ďalšieho pozitívneho testu
- Imúnni môžu byť až po dobu 8 mesiacov
- Najnovšia štúdia naznačuje, že u osôb, ktoré prekonali koronavírus, je menej pravdepodobné objavenie sa ďalšieho pozitívneho testu
- Imúnni môžu byť až po dobu 8 mesiacov
Európa a USA s koronavírusom bojujú už od jari. Napriek tomu je toto ochorenie stále veľkou záhadou. Najnovšie štúdie však naznačujú, že imunita voči COVID-19 trvá najmenej 6 až 8 mesiacov po zotavení sa z choroby.
Štúdia uverejnená v časopise Science Immunology ukazuje, že telo si dlhodobo uchováva vysokú úroveň pamäťových B buniek. Vedci sa zamerali na 25 pacientov, ktorí sa zotavujú z ochorenia COVID-19.
Odolnosť voči koronavírusu až osem mesiacov
Respondentom odobrali krv a vďaka tomu zistili, že po 20 dňoch od objavenia sa prvých príznakov sa u ľudí eliminujú protilátky, ktoré napádali imunitný systém.
Protilátky produkujú pamäťové bunky, tie naďalej v krvi rástli po dobu 150 dní. Z toho vyplýva, že organizmus človeka dokáže byť voči koronavírus odolný až 8 mesiacov.
Vedci v ďalších dvoch štúdiách prinášajú informácie o tom, že u osôb, ktoré prekonali koronavírusu, je menej pravdepodobné objavenie sa ďalšieho pozitívneho testu až po dobu 8 mesiacov.
Štúdie zdôrazňujú, že „Výsledky sú dobrým znamením pre vakcíny, ktoré provokujú imunitný systém k tvorbe protilátok.“
Do najnovšej štúdie zverejnenej v časopise New England Journal of Medicine bolo zapojených vyše 12 500 zdravotníckych pracovníkov z Oxfordskej univerzity sídliacej vo Veľkej Británii.
Z týchto osôb malo na začiatku 1 265 osôb v krvi protilátky. Po dobu šiestich mesiacov sa pozitívny výsledok testu objavil iba u dvoch – na rozdiel od skupiny 11 364 ľudí, ktorí na začiatku protilátky nemali. Z nich sa v nasledujúcich šiestich mesiacoch nakazilo 223 ľudí.
Trvácnosť imunity je stále otázna
Na tretej štúdii sa zúčastnil americký Národný onkologický ústav. Ten si ako vzorku zvolil viac ako 3 milióny ľudí, ktorí sa zúčastnili testov na protilátky v dvoch súkromných laboratóriách v USA. Iba 0,3 % osôb s protilátkami v tele malo neskôr pozitívny test.
Výsledky teda hovoria jasne: „Ľudia s protilátkami proti infekciám boli vystavení oveľa menšiemu riziku. Ide o rovnaký druh ochrany, aký by ste dostali od účinnej vakcíny či opätovného infikovania vírusom,“ uviedol Dr. Ned Sharpless, riaditeľ amerického Národného onkologického ústavu.
Zotrvanie imunity po infikovaní nie je doposiaľ známe na 100 %. „Nevieme, ako dlho táto imunita pretrváva. Prípady ľudí, ktorí dostali COVID-19 viac ako raz, sa ale potvrdili, takže ľudia musia stále chrániť seba aj ostatných prevenciou voči vírusu,“ povedal Wolf, špecialista na infekčné choroby vo Výskumnej nemocnici pre deti St. Jude v Memphise.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: immunology.sciencemag.org, timesofisrael.com