Kollár a Nicholsonová tvrdo kritizujú reportáž z protivládneho protestu

  • Televízii Markíza sa podarilo spraviť značný prešľap
  • Skupinu protestujúcich Slovákov nazvala dezolátmi
  • Nevyhla sa kritike
markíza protest
Facebook/Lucia Ď. Nicholsonová, Startitup
  • Televízii Markíza sa podarilo spraviť značný prešľap
  • Skupinu protestujúcich Slovákov nazvala dezolátmi
  • Nevyhla sa kritike

Pojem dezolát je podľa slovníka označením pre človeka, ktorý je biedny či akýmsi spôsobom nespĺňa mravné normy spoločnosti. V slovníku bežného obyvateľstva sa uchytil najmä počas pandémie Covidu-19, kedy bol často využívaný ako urážka človeka, ktorý neobjektívne kritizoval protipandemické opatrenia alebo šíril dezinformácie o vakcínach a očkovaní.

Dnes je jeho využitie ešte širšie a pri použití v každodenných konverzáciách nejde o žiadny nevhodný prešľap. Médiá musia byť však pri používaní tohto slova o čosi opatrnejšie. Na včerajšiu večernú reportáž televízie Markíza, ktorá riskantne využila tento pojem, zareagovala aj slovenská verejnosť.

Dezolé

Na nemiestne využitie tohto slova pomerne ostro zareagoval aj líder strany Sme rodina a súčasný predseda parlamentu Boris Kollár. V príspevku na sociálnej sieti označil Markízu za „totálne mediálne bahno“.

Protivládny protest organizovaný stranou SMER – SD

Nazvať akéhokoľvek občana dezolátom, ktorý sa rozhodne vyjadriť svoj názor na proteste či vyjadriť svoj postoj na verejnom zhromaždení, je prerazením absolútneho dna,“ myslí si Kollár. „Najmä keď si uvedomíme, že to robí televízia, ktorá neustále moralizuje.

Ďalej uviedol, že Markíza, „ktorá sa tvári ako morálny maják spoločnosti“ sa týmto „zaradila medzi absolútne mediálne bahno“. Televíznu stanicu ďalej v príspevku upozornil na fakt, že právo vysielať má aj vďaka ľudom, ktorým v reportáži nazvala „dezolátmi“.

Môže podnikať na základe vôle ľudu, ktorá cez svojich zástupcov v parlamente a cez nich volenú radu pre vysielanie a retransmisiu, získala licenciu,“ vysvetľuje poslanec. „Tak nech si uvedomí, že vysiela aj vďaka týmto, pre nich, dezolátom,“ podčiarkol.

Vyhovuje presne tým, ktorých kritizuje

Nešťastná reportáž sa nevyhla ani pozornosti poslankyne europarlamentu Lucii Ďuriš Nicholsonovej. Tá, taktiež prostredníctvom siete Facebook, ponúka objasnenie morálnych implikácií už spomenutej reportáže.

Konkrétne upozorňuje na fakt, že „nazývanie ľudí, ktorí sú chudobní a nahnevaní a sú ich plné námestia, dezolátmi“ len „hrá do karát“ ľudom, ktorí dané protesty organizujú. „Presne takto rastú svaly antisystému. Toto je priam Ikeový návod na to, ako posilniť Fica a Mazureka,“ uviedla poslankyňa. 

Takto ich necháme spadnúť úplne mimo našu spoločnosť. Vylúčime ich. A oni sa ukryjú pod prvé roztiahnuté krídla, ktoré ich uchýlia – pod krídla mafie a fašistov,“ upozorňuje ďalej. V takom prípade by sme sa podľa Nicholsonovej mohli „o obrode spoločnosti, o veľkých výzvach budúcnosti, akými je aj záchrana planéty“ rozprávať akurát tak v „bratislavských kaviarňach“.

Zo všetkých možných ciest je toto tá najmenej správna,“ zdôraznila europoslankyňa. V statuse zároveň reagovala aj na svoje vyjadrenia z minulosti, v ktorých použila obdobné výrazy a rétoriku. „Tak vám poviem, že som sa mýlila. Všetci sme sa mýlili,“ priznala.

Protest SMER-u

Obidvaja politici pritom reagujú na už spomenutú reportáž zo včerajšieho protestu v Bratislave, na ktorý ľudí vyzvala strana SMER-SD.

Protest sa niesol najmä v protivládnom duchu a počas celej udalosti zazneli napríklad aj výzvy na odstup premiéra SR Eduarda Hegera. Viac sa dočítaš v našom online článku.

Mávanie vlajkami na protivládnom proteste
zdroj: Startitup/Pavel Knapko

Televízia Markíza si v pravidelnom večernom spravodajskom programe však zvolila pre reportáž priamo z terénu nešťastný titulok, ktorý znel „Dezoláti v uliciach“. Okrem dvoch vyššie citovaných politikov na tento nevhodný výraz reagovala slovenská internetová verejnosť, ktorá sa poväčšine zhodla na nesprávnom využití daného pojmu. 

Odsudzovať ľudí, ktorí tvrdo pracujú, je úbohosť. Že nemajú peniaze, aby mohli dôstojne žiť, nie je ich hanba, ale hanba vlády, takže dezolátmi nie sú nespokojní občania, ale tí, čo do dezolátneho stavu dostali Slovákov,“ píše sa v jednom z nespokojných komentárov.

Markíza sa za nevhodne zvolený titulok ospravedlnila ešte vo vysielaní Televíznych novín s tým, že titulok sa na obraz dostal omylom.

„Redakcia TV novín sa na záver ospravedlňuje organizátorom a účastníkom protestu pred prezidentským palácom, ako aj divákom za chybný tematický titulok počas živého vysielania z podujatia,“ vysvetlili moderátori.

Vyjadril sa aj riaditeľ

Televízia na svojej webovej stránke uverejnila aj vyjadrenie riaditeľa centra spravodajstva a publicistiky Henricha Krejču.

„V priebehu vysielania včerajších Televíznych novín došlo k zlyhaniu ľudského faktora, následkom čoho sa na obraz dostal nesprávny titulok. Z neuváženého konania jedného z našich kolegov sme vyvodili dôsledky a boli urobené opatrenia, aby sa takáto situácia už nezopakovala. Zdôrazňujeme, že v žiadnom prípade nešlo o úmyselné konanie,“ uviedol.

„Ešte raz sa touto cestou ospravedlňujeme organizátorom a účastníkom protestu, ako aj našim divákom. Zároveň však chceme poukázať na to, že redaktor Adel Ghannam za vzniknutú situáciu nenesie žiadnu zodpovednosť, o predmetnom titulku vôbec nevedel, pretože chyba vznikla v redakcii. Na nášho redaktora sa zdvihla vlna nenávisti s rasistickým podtónom, čo považujeme za neadekvátne a neprípustné,“ podotkol Krejča.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Facebook, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá