Kollár chce meniť ústavu: Ak by návrh prešiel, dotkne sa to jeho vlastnej strany

  • Minulý týždeň sa nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu Národnej rady SR
  • Kollár navrhuje zaradiť ako druhý bod ďalšej parlamentnej schôdze zmenu ústavy
kollár
Boris Kollár TASR/Jaroslav Novák
  • Minulý týždeň sa nepodarilo otvoriť riadnu schôdzu Národnej rady SR
  • Kollár navrhuje zaradiť ako druhý bod ďalšej parlamentnej schôdze zmenu ústavy

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) navrhuje zaradiť ako druhý bod parlamentnej schôdze návrh novelizácie Ústavy SR. Tá sa týka skrátenia volebného obdobia ústavným zákonom alebo referendom. Vyplýva to z programu Národnej rady (NR) SR.

Program budú poslanci schvaľovať na začiatku schôdze. Návrh na zmenu ústavy predložili poslanci zo Sme rodina. Hovorí o tom, že pokiaľ by referendum bolo úspešné, volebné obdobie by sa skončilo dňom uvedeným v referende. Nová legislatíva by sa mala vzťahovať aj na aktuálne volebné obdobie.

Opakované varovanie

Riadna schôdza sa mala začať už minulý týždeň, no v stredu (14. 9.) nebolo plénum uznášaniaschopné. Neprezentovali sa poslanci SaS ani opozícia. Opozičný Smer-SD chcel, aby sa o novele ústavy rokovalo ako o prvom bode programu. Liberáli už avizovali, že otvorenie schôdze v utorok (20. 9.) podporia, s koalíciou už hovorili aj o viacerých návrhoch.

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová uviedla, že riadnu 72. schôdzu Národnej rady SR neotvorili preto, aby Slovensko „konečne zistilo, kto tu vládne“. Ďalej dodala, že strana je pripravená rokovať o jednotlivých zákonoch.

Zemanová na tlačovej konferencii uviedla, že ak nedôjde k riadnemu otvoreniu schôdze ani v utorok 20. septembra, SaS pripraví návrh mimoriadnej schôdze, aby aj koalícia mohla pristúpiť k hlasovaniu o dôležitých zákonoch, ako napríklad hlasovanie o pristúpení Švédska a Fínska do NATO.

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík doplnil, že strana je ochotná rokovať. „Nám nejde o to, aby sme blokovali parlament. Ide nám o to, aby táto vláda dovládla,“ dodal s tým, že pred každou parlamentnou schôdzou si budú musieť sadnúť a pozrieť sa na body, ktoré sa budú prerokúvať, ak koalícia nechce zažiť to, čo sa stalo dnes.

„My sme ich opakovane varovali, nemuselo to byť. Neviem, podľa akých počtov išli, ale asi si mysleli, že 70 je viac ako 76,“ tvrdí Sulík. Ten zároveň priznal, že pri odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) sa hlasovania zdržia.

gestikulujúci sulík po vládnom rokovaní v hoteli bôrik
zdroj: TASR/Dano Veselský

Nerozvážne rozhodnutie

To, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepomohla otvoriť v stredu 14. septembra riadnu 72. schôdzu Národnej rady SR (NR SR), bola studená sprcha pre vládnu koalíciu a osobitne pre hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a jeho predsedu Igora Matoviča. Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak.

„Hnutie buď predpokladalo, že budú mať dostatočnú väčšinu, alebo potom nerozumiem, s čím počítali. Jednoducho, vládnuť bez 76 mandátov možné nie je,“ tvrdí Marušiak. Politológ zároveň uviedol, že takýto postoj sa strane SaS nemusí vyplatiť.

Juraj Marušiak si podľa vlastných slov všimol, že reakcia verejnosti, a to vrátane voličov SaS, nebola nadšená z rozhodnutia, ktoré strana učinila. Je to najmä preto, že Slovensko stojí pred vážnymi ekonomickými problémami.

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

„Nemusí sa to SaS vyplatiť. No na druhej strane, s ohľadom na spŕšku invektív, ktorá je medzi dnes už bývalými koaličnými partnermi, je ťažké si predstaviť, že by mohli spolu sedieť v koalícii a osobitne v súčasnej koalícii,“ konštatuje politológ.

Marušiak takýto prejav SaS súčasne vidí ako jeden z prejavov agónie až dokonca klinickej smrti súčasnej koalície. „Vzhľadom na to, aké problémy má Slovensko pred sebou, je to veľmi zlá správa, pretože nie je celkom jasné, čo by mohlo byť alternatívou,“ dodáva.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá