Kollár: Delta alebo jej nástupcovia si nájdu časom každého. Pribudlo 35 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 35
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 892
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 35
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 7 892
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 211 340 za predchádzajúci deň pribudlo 4 552 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 876 334 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 602 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 35 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 15 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 7 892 RT-PCR vyšetrení a 7 044 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (15), nasleduje Trnavský (9), Žilinský (4), Košický (2), Nitriansky (2), Prešovský (2), Banskobystrický (1) a Trenčiansky (-). Sú medzi nimi 14 mužov a 21 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 229 a žien 204 910. V nemocniciach je hospitalizovaných 87 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 48 ľudí. Na JIS sú 3 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb.
Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 531 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 066 516 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 139 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 378 329, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 337 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 327. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Delta a Slovensko
Matematik Richard Kollár, konštatuje, že na každého, kto sa infikovať môže, si delta alebo iné písmeno gréckej abecedy počká. „Počká si ale aj na deti v našich školách, ktoré 2. septembra nabehnú nezaočkované do tried. Musia už nevyhnutne do školy, vymeškali toho už strašne veľa, stratili príliš veľa času, je to naša úplná priorita. Avšak v školách sa vírus bude výborne šíriť, tak ako v školách v západnej Európe počas tejto delta vlny,“ objasňuje.
Zároveň je presvedčený, že tam však boli školy na ich šťastie otvorené počas minulých vĺn viac ako tie naše. Ich zatvorenie nám veľmi nepomôže. Aj tam si vírus počká a príde, keď ich znovu raz otvoríme.
„Tento koronavírus nikam neodchádza, je trpezlivý. A deti si tak skôr či neskôr prinesú infekciu domov, k rodičom a starým rodičom. Tí mladší, ktorí deti ešte nemajú, tak tí sa zase infikujú od svojich rovesníkov pri socializácii, tak ako ich generačni súputníci v západnej Európe. Delta alebo jej nástupcovia si skôr alebo neskôr (ale skôr skôr) nájde časom každého. Opatrenia len odložia čas, kedy infekcia príde.“
Opatrenia nám podľa odborníka dávajú viac času urobiť tú jedinú vec, ktorú môžeme, aby sme dostatočne štatisticky znížili šancu na prenos infekcie, a aby sme zásadne redukovali šancu byť hospitalizovaní po infekcii. Odkazuje, že jediná cesta von je vakcinácia.
„Inak zostáva už len infikovanie sa a viera v to, že náš priebeh bude ľahký bez dlhotrvajúcich následkov. Štatistiky sú ale neúprosné, COVID je extrémne hnusné ochorenie a postihujú veľkú časť infikovaných,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/Richard Kollár