Kollár k demisiám: Nebudem vstupovať do ich hier. Trpieť však budú aj voliči opozície
- Šéf hnutia Sme rodina sa vyjadril k demisiám strany SaS
- Podľa neho nemá zmysel vládnuť, ak vláda nedokáže presadiť zákony
- Partnerom predstaví ciele
- Šéf hnutia Sme rodina sa vyjadril k demisiám strany SaS
- Podľa neho nemá zmysel vládnuť, ak vláda nedokáže presadiť zákony
- Partnerom predstaví ciele
Pred včerajším vyvrcholením koaličnej krízy, pri ktorej podali demisie všetci ministri za stranu SaS, mal Boris Kollár ešte nádej, že sa situácia zvráti. Sám uviedol, že „nádej umiera posledná“. Avšak od pondelka platí, že „všetci ministri za SaS sú ministrami v demisii“, ako povedal Sulík v úvode svojej tlačovej besedy.
Predseda parlamentu k tejto situácii pred časom poznamenal, že pokiaľ vláda podľa názoru jeho hnutia nebude vedieť vládnuť a prijímať zákony, „treba to rýchlo zhodiť a pustiť ku kormidlu nových 150 poslancov“.
Šéf Sme rodina sa k súčasnej politickej situácii opäť vyjadril počas svojej dnešnej tlačovej besedy. Kollárovo hnutie chce najprv oboznámiť koaličných partnerov o svojich nových cieľoch. Je preňho hlavné vyriešiť energetickú krízu, no počíta s tým, že obaja partneri s nimi budú súhlasiť.
„Dnes budeme rokovať o našich cieľoch. Určite sa síce dotkneme aj témy mien nových ministrov, to by však malo byť na odbornej úrovni,“ uviedol k dnešnému stretnutiu koaličných partnerov a dodal, že pri rokovaní o naplnení uvoľnených ministerských postov nebudú „žiadni straníci“.
Koalícia podľa neho nemá konečný dátum, dokedy sa dohodne na menách nových ministrov. Dodal však, že to nemôže veľmi naťahovať.
Ak koalícia nedokáže presadzovať zákony, nemá to zmysel
Kollár podotkol, že vláda musí podniknúť tvrdé kroky k pomoci ľuďom s platením účtov za energie. Štát podľa neho nebude platiť rodinám 300 € na energie, ako navrhol Pellegrini.
Sám uviedol, že je potrebné pomôcť tým, ktorí to skutočne potrebujú, a nie „oligarchom“ či ľuďom, ako je Peter Pellegrini či samotný predseda parlamentu.
Podčiarkol, že ak opozícia bude vládnej koalícii znemožňovať vládnutie, nemá tak zmysel pokračovať. V tom prípade si hnutie Sme rodina myslí, že 150 poslaneckých kresiel by mali obsadiť noví poslanci.
Opozícia trestá aj svojich voličov
Predseda parlamentu podotkol, že SaS, Hlas a Smer si musia uvedomiť, že neprijímaním zákonov netrestajú len voličov OĽANO a Sme rodina. Ak nebudú prijímať zákony, tak 20 mesiacov budú podľa neho trpieť aj voliči opozičných strán.
Sme rodina zároveň nebude hlasovať za odvolanie koaličných ministrov. Kollár podotkol, že tak neurobia ani v prípade Romana Mikulca aj napriek tomu, že voči nemu má výhrady.
„Som v koalícii. Nemôžem hlasovať za odvolanie akéhokoľvek ministra. Nemôžeme odvolávať vlastného koaličného partnera,“ uviedol ohľadom možného odvolávania Igora Matoviča. Dodal však, že keď strana SaS zahlasuje za odvolanie, bude to musieť rešpektovať.
„Nebudem vstupovať do ich konfliktov a nebudem vstupovať do ich hry. Nech si Richard Sulík robí politiku, akú chce, a nesie za to zodpovednosť,“ odpovedal Boris Kollár na otázku, či si myslí, že by mala strana SaS vyhlásiť odvolávanie ministra financií.
Čítajte viac z kategórie: Politika