Kollár si dal s reakciou na demisie na čas. Ku kormidlu chce pustiť nových, píše Jana Bačová
- Kollár sa vyjadril ku koaličnej kríze
- Študent vyvinul dlho očakávanú aplikáciu pre vysokoškolákov
- Experimenty s deťmi a šimpanzami nie sú ojedinelé
- Kollár sa vyjadril ku koaličnej kríze
- Študent vyvinul dlho očakávanú aplikáciu pre vysokoškolákov
- Experimenty s deťmi a šimpanzami nie sú ojedinelé
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Kollár k demisiám: Nebudem vstupovať do ich hier. Trpieť však budú aj voliči opozície
- Slovenskí študenti majú nového hrdinu. Ján vyvinul aplikáciu, na ktorú čakali roky
- Vedec si „adoptoval“ šimpanza, vychovával ho ako svoje dieťa. Tento pokus nebol ojedinelý
Kollárove požiadavky
Situácia, ktorá aktuálne prevláda vo vláde, je doslova nevyspytateľná. Slovensko rieši takmer celé leto koaličnú krízu, ktorá v pondelok vyvrcholila. Okrem toho sú každodennou témou aj demisie strany SaS, ku ktorým sa vyjadrilo už viacero politikov. Medzi nimi nechýbal ani šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Kollár mal predtým, než všetci ministri za stranu SaS podali demisiu, ešte akú-takú nádej, že sa situácia zvráti. Ako sám uviedol, myslel si, že „nádej umiera posledná“. Avšak v pondelok uviedol Richard Sulík, že „všetci ministri za SaS sú ministrami v demisii“.
Podľa predsedu parlamentu, nebude vláda vedieť vládnuť a prijímať zákony, „treba to rýchlo zhodiť a pustiť ku kormidlu nových 150 poslancov“.
Kollárovo hnutie vyžaduje od svojich koaličných partnerov, aby ich najskôr oboznámili o nových cieľoch. Za najdôležitejšie však považuje, aby sa vyriešila energetická kríza.
„Dnes budeme rokovať o našich cieľoch. Určite sa síce dotkneme aj témy mien nových ministrov, to by však malo byť na odbornej úrovni,“ uviedol Kollár k najbližšiemu stretnutiu koaličných partnerov.
Okrem toho podotkol, že vláda musí urýchlene podniknúť čo najtvrdšie kroky k pomoci ľuďom s platením ich účtov za energie. Podľa neho by mal štát rodinám vyplatiť 300 eur, ako to navrhol Pellegrini.
Kollár sám tvrdí, že je potrebné pomôcť najmä tým, ktorí to potrebujú, a nie „oligarchom“.
Predseda parlamentu zároveň uviedol, že opozícia neprijímaním zákonov trestá aj svojich vlastných voličov. Zároveň uviedol, že odmieta hlasovať za odvolanie koaličných ministrov.
„Som v koalícii. Nemôžem hlasovať za odvolanie akéhokoľvek ministra. Nemôžeme odvolávať vlastného koaličného partnera,“ uviedol ohľadom možného odvolávania Igora Matoviča.
Ako sa vyjadril k otázke, či si myslí, že by mala strana SaS vyhlásiť odvolávanie ministra financií, sa dočítaš v našom článku.
Vysokoškolský hrdina
Vysoké školy sú v mnohých ohľadoch pre študentov obrovskou výzvou. Študenti si vo viacerých smeroch musia poradiť sami, pretože iná cesta neexistuje. Jednou z prekážok vysokoškolského života je aj neslávne známy Akademický informačný systém (AiS). Práca s ním nie je ani zďaleka jednoduchá a nejedného študenta potrápi.
Najväčší problém však AiS predstavuje pre študentov, ktorí nemajú mobil s Androidom. Študentský systém nemá totižto svoju zjednodušenú verziu dostupnú pre tých, ktorí vlastnia mobil značky Apple. A tak sa študenti s operačným systémom museli odjakživa prihlasovať iba tou „ťažšou“ cestou, a to prostredníctvom prehliadača.
Zmena prišla až nedávno, keď sa Ján Matoniak, čerstvý absolvent TUKE, rozhodol na vlastnú päsť vyvinúť aplikáciu určenú pre iOS. Dňa 5. septembra, pred začiatkom nového vysokoškolského roka, o nej informoval prostredníctvom známej študentskej facebookovej skupiny.
„K vytvoreniu aplikácie ma viedla moja priateľka, ktorá používala Android a študuje na vysokej škole, kde sa AiS používa. Po tom, čo prešla na iOS, zistila, že aplikácia AiS neexistuje,“ uviedol Ján s tým, že AiS nie je cez mobilný webový prehliadač dobre prispôsobený.
„Vytvorenie appky mi prišlo ako veľmi dobrý nápad, tak som sa do toho pustil,“ doplnil.
Za vývojom aj dizajnom užitočnej študentskej aplikácie stojí Ján sám. Zaujímavosťou je, že s podobným vývojom na iOS nemá žiadne predošlé skúsenosti, avšak aj napriek tomu bola jeho práca pomerne jednoduchá.
„Appka nie je rozsiahla, zvládol som to mimo pracovnej doby. Robil som ju po nociach a cez víkendy,“ tvrdí Ján, pričom uviedol, že tvorba dizajnu bola najťažšia. „Nemyslím si, že to dizajnovo za to stojí, no čo sa týka funkčnosti, funguje to veľmi dobre,“ konštatuje.
Študenti jeho aplikáciu ihneď zaregistrovali a ich reakcie nenechali na seba dlho čakať. Čo si vysokoškoláci o aplikácii myslia a aká je cena EasyAis2, sa dočítaš v našom článku.
Neetický experiment
Po celom svete vedci skúmajú rôzne javy či vytvárajú experimenty, ktorými chcú dokázať svoje tvrdenia. Avšak všetky ich činnosti musia byť v súlade s pravidlami etickej komisie. V minulosti tomu tak však ani zďaleka nebolo. Experimenty, ktoré vedci uskutočňovali, boli často kruté priam až hrozivé.
Podobných experimentov z minulosti existuje mnoho, veľmi známe sú však pokusy na opiciach. Najznámejší je však ten, počas ktorého bol šimpanz vychovávaný ako človek. Cieľom tohto experimentu bolo zistiť, či sa začne správať ako človek. Za týmto pokusom stojí Winthrop Kellogg spoločne so svojou ženou Luellou.
Manželský pár sa dostal k šimpanzovi s menom Gua v roku 1931. Zviera sa k rodine dostalo v čase, keď malo 7,5 mesiaca. Donald, desaťmesačný syn manželského páru, tak „dostal súrodenca“. Keďže dvojicu fascinovali situácie, kedy boli deti vychovávané v prírode a bez ľudského kontaktu, rozhodli sa vytvoriť podobný experiment.
Pokusným králikom manželskej dvojice sa stal ich malý syn Donald. Rodičia pozorne skúmali jeho a aj šimpanza Gua. „Svoje deti“ manželský pár testoval 12 hodín denne počas každého dňa. Šimpanz aj Donald boli v rámci experimentu vychovávaní bez akýchkoľvek rozdielov.
Počas experimentu uskutočnil pár množstvo testovaní, ako napríklad kontrolu krvného tlaku, reflexov, pamäte, kontrolu poslušnosti, rozsahu pozornosti a mnoho iného. Obrovskou zaujímavosťou je, že v týchto pokusoch Gua exceloval a dokázal predbehnúť dokonca aj Donalda.
Tento experiment však mnohých vedcov po celom svete značne znepokojoval. Aj keď Donaldovi rodičia tvrdili, že počas pokusov pristupovali k „deťom“ s láskou, vždy to nebolo tak. Experiment totižto zahŕňal aj klepanie lyžicou po hlave šimpanza a dieťaťa, aby mohli počuť rozdiel vo zvuku ich lebiek.
Za znepokojivé považovali mnohí vedci aj testovanie ich reakcií, kedy na „deti“ používali hlasné zvuky. Okrem toho sa šimpanza Gua snažili naučiť, aby nejedol mydlové bubliny tým spôsobom, že mu do jeho úst pchali mydlo. V krátkosti bol tento experiment jednoducho absolútne neetickým.
Rodičia uskutočňovali aj jazykové testy, ktoré im však nevyšli podľa ich vlastných predstáv. V čase, keď mal Donald 16 mesiacov, vedel už tvoriť slová, čo šimpanz vo veku niečo vyše roka nedokázal. Experiment rodičia po celkom 9 mesiacoch ukončili, pretože sa im nepáčilo, že ich syn začal po svojom súrodencovi opakovať zvuky.
Nejde však o ojedinelý prípad, pretože podobných experimentov bolo zaznamenaných vo svete mnoho. Ak sa o nich chceš dozvedieť viac, prečítaj si náš článok.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Skutok sa nestal. Tiger, ktorý mal utiecť na Slovensko, v skutočnosti neutiekol
- Z Bratislavy sem odletíš za 11 eur, čakaj panenskú prírodu aj jazero, ktoré straší ľudí z celého sveta
- Prvá krajina schválila inhalačnú vakcínu proti koronavírusu
- Fanúšikovia Harryho Pottera sú vo vytržení. Prichádza „smart prútik“ na ovládanie domácnosti