Kollár: Vy ste spali s Erikom Tomášom, pán Pročko? Otvorenie schôdze NRSR sprevádzal poriadny bizár

  • Poslancom sa dnes podarilo otvoriť schôdzu národnej rady
  • Rozpravu sprevádzali kuriózne hlášky Borisa Kollára
Boris Kollár rozhadzuje rukami a Jozef Pročko sa usmieva
TASR/Jaroslav Novák
  • Poslancom sa dnes podarilo otvoriť schôdzu národnej rady
  • Rozpravu sprevádzali kuriózne hlášky Borisa Kollára

Zákonodarcom sa dnes podarilo otvoriť rokovanie národnej rady. Schôdza mala odštartovať už minulý týždeň, no po obštrukcii SaS sa presunula na dnešný deň. Liberáli si po odchode z koalície chceli vyskúšať funkčnosť parlamentu a koalície.

Zaujímalo ich, či sa im podarí otvoriť rokovanie aj bez podpory saskárov. Iniciatíva vyvolala pod parlamentnou strechou poriadne dusnú atmosféru. Dnes sa síce po otvorení schôdze napätie v národnej rade zmiernilo, no jej úvod zase sprevádzal poriadne kuriózny výstup šéfa Sme rodina a predsedu parlamentu Borisa Kollára.

Bizarná poslanecká dišputa

Bizarnú slovnú výmenu vyvolal príspevok v rozprave Erika Tomáša. Ten sa vyjadril k témam ako referendum či návrh legislatívy, ktorá by mohla prekopať ústavu tak, aby mohlo dôjsť k skráteniu volebného obdobia ústavným zákonom či referendom.

Tomášov príspevok sa nezaobišiel bez rýpania do koalície, na čo následne reagovalo viacero koaličných poslancov. Jedným z nich bol aj exzabávač Jozef Pročko. 

Pročkovi vadilo, že Erik Tomáš bol podľa jeho názoru príliš osobný. „Erik, ty naozaj nemáš ani kúsok takého… ach, nechcem ťa uraziť, pretože ťa poznám dlhé roky a viem, aký si bol kedysi čestný človek. Ty nevieš, čo sa tu dialo? Nevieš, čo tu robil Fico? Ty, Erik, ty si nevidel nahrávku Počiatek/Trnka, kde Počiatek povedal, že Fico ukradol dve miliardy so Slotom? Ty si to nevidel? Ja si ťa pamätám, Erik, ako sme v Halíči spolu spali,“ opisoval Pročko. Práve jeho spomienky vyvolali u šéfa parlamentu výbuch smiechu a dvojzmyselnú poznámku: „Vy ste spolu spali?“

Pročko vysvetľoval, že tým myslel na jednej izbe. Kollár ale v bizarných poznámkach pokračoval: „Prosím, neprerušujte pána Pročka, dajte mu späť čas, lebo ste ho prerušili, on ešte neskončil, možno ešte porozpráva, s kým spal, vráťte mu čas, dajte mu tam dve minúty.“

K bizarnej téme sa poslanci vrátili ešte počas faktickej poznámky Erika Tomáša. „Na úvod svojej faktickej poznámky chcem všetkých poslancov ubezpečiť, že som s Jozefom Pročkom nespal,“ prispel do debaty s bizarným nádychom Tomáš.

Kollár si taktiež neodpustil poznámku a rypol si do poslanca Hlasu, že mu neverí. „Tak keď už vy mi neveríte, pán predseda, dobre,“ okomentoval Kollára ešte Tomáš.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Program otvorenej schôdze

Okrem kurióznej slovnej výmeny sa parlament má na aktuálnej schôdzi zaoberať 140 bodmi. Poslanci by mali prerokovať napríklad prístup Švédska a Fínska do NATO i zmluvu o pridružení SR k Európskej vesmírnej agentúre.

Na aktuálnej schôdzi by mali poslanci rozhodnúť napríklad aj o novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne Jozefa Šimka (Sme rodina), ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Súčasťou programu je aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú už viackrát presúvali. Návrh, ktorým by sa okrem iného zaviedli záväzné limity verejných výdavkov, schválila vláda ešte v septembri 2020.

Predložených je aj niekoľko návrhov na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku, predložili ich poslanci OĽANO, ale aj SaS či Tomáš Valášek (nezaradený).

SaS a OĽANO predložili aj viacero ekonomických zákonov. SaS chce napríklad zmeniť spôsob výpočtu registračného poplatku za motorové vozidlá, znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na motorové palivá, pre gastroprevádzky, ale tiež zvýšiť odvod z výťažku niektorých internetových hazardných hier či zaviesť daň z plynovodov.

OĽANO rovnako navrhuje nové zdanenie plynovodov. S cieľom zabezpečiť dodatočné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu predložilo napríklad zvýšenie spotrebnej dane z liehu či rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov, ktorých sa dotýka osobitný odvod z podnikania.

Poslanci Smeru-SD navrhujú, aby mali zákonný nárok na odstupné okrem vysokoškolských pedagógov aj výskumní pracovníci či umeleckí pracovníci. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zas navrhujú, aby štát prispieval Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov ročne 500 000 eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá