Kollárov poslanec sa pustil do moderátora: Odpustite si blbé poznámky. Neviem, či vám mám kúpiť počítadlo
- V diskusnej šou sa proti sebe postavili poslanci opozície a koalície
- Rozobrali témy ako funkčnosť národnej rady či odštiepenie SaS do opozície
- V diskusnej šou sa proti sebe postavili poslanci opozície a koalície
- Rozobrali témy ako funkčnosť národnej rady či odštiepenie SaS do opozície
Tento týždeň by sa dala dusná atmosféra medzi parlamentnými múrmi doslova krájať. Postarala sa o ňu strana Sloboda a Solidarita, ktorá sa rozhodla pred odštartovaním schôdze neodprezentovať a touto obštrukciou vyskúšať funkčnosť parlamentu. SaS totiž po nezhodách s koaličnými partnermi a hašterení s financmajstrom Igorom Matovičom odišla do opozičných lavíc.
Práve vyhrotená atmosféra. ale aj ďalšie témy si vzali na mušku v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. Aktuálne témy rozobral Milan Vetrák z OĽANO, Peter Pčolinský zo Sme rodina, Juraj Krúpa z SaS a exministerka vnútra a zároveň poslankyňa národnej rady za Hlas-SD Denisa Saková.
Napäté časy v parlamente
Samotné znefunkčnenie národnej rady bolo vyústením koaličnej krízy medzi hnutím OĽANO a stranou Sloboda a Solidarita. Ďalšia schôdza je naplánovaná na utorok a podľa všetkého tentokrát sa liberáli odprezentujú a otvoria rokovanie. Samotná obštrukcia vyvolala vášne najmä u koaličných zákonodarcov.
Svoje emócie po neotvorení schôdze neskrýval aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý sa mal rokovania v pléne zúčastniť. Ten sa pýtal, za čo podobný poslanci berú platy, a dosť ostro oznámil, že sa nepôjde pozrieť na tlačovku SaS, pretože by sa musel inak vyvracať.
„Schôdza parlamentu sa neotvára preto, aby si niekto niečo odkazoval, ale aby sa schvaľovali zákony,“ povedal Vetrák z OĽANO, ktorý tiež paradoxne chýbal v národnej rade tento týždeň počas neúspešného otvorenia rokovania.
Moderátor sa opakovane zákonodarcu pýtal, prečo neprišiel do práce. „Boli v parlamente, ale neboli v sále, aj keby tam boli, tak by neotvorili schôdzu,“ vysvetľoval poslanec klubu OĽANO.
Podľa moderátora Michal Šipoš povedal, že Vetrákovu absenciu preberú na rokovaní klubu. Vetrák priznal, že nič podobné sa neudialo. „Ani bežný zamestnanec nie je stále pri páse,“ argumentuje.
Podobnú otázku sa pýtal aj Petra Pčolinského, a to, prečo nezabezpečil prítomnosť celého klubu Sme rodina. Pčolinský prezradil, že jeden z poslancov, ktorý chýbal v parlamente, mal ťažký priebeh ochorenia Covid-19. Konkrétne ide o poslanca Šimka.
Pčolinský potvrdil, že by malo rokovanie parlamentu pokračovať práve v utorok. Schôdza by mala byť otvorená.
Moderátor sa na napätie v národnej rade opýtal aj poslanca Krúpu, ktorý po novom pôsobí v SaS. Ten povedal, že obštrukciou chceli pomôcť pochopiť koalícii, aká je ťažká súčasná situácia.
Emotívnu situáciu tento týždeň dokazuje aj tlačovka zorganizovaná stranou Smer-SD, počas ktorej Robert Fico kritizoval nefunkčnosť koalície. Tlačovku SaS zase prerušila Romana Tabák, ktoré nedávno dostala padáka v OĽANO a v súčasnosti „zakotvila“ v Sme rodina Borisa Kollára. Tabák nazval Richarda Sulíka a SaS „brzdou krajiny“ a poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú „tepšou“.
Debaty v TA3 sa zúčastnila aj exministerka vnútra. Tá na margo problémov v národnej rade dodala, že je vidieť, ako funguje menšinová vláda a koalícia.
„Chcem sa spýtať, kde v týchto 140 návrhoch zákonov je nejaký, čo pomôže ľuďom,“ pýta sa Saková poukazujúc na legislatívne návrhy, ktoré sa mali riešiť počas rokovania.
Prečo tretíkrát Boris Kollár nenechal v parlamente odprezentovať poslancov? Opýtal sa moderátor a podotkol, či si chceli poslanci len predĺžiť víkend.
„Mohli by ste si odpustiť tieto blbé poznámky,“ zareagoval ostro Pčolinský. Ten vysvetľoval, že by tretie hlasovanie nemalo zmysel, pretože by nebol dostatok poslancov a skrátka by to nedovolila parlamentná matematika.
„Neviem, či vám mám kúpiť nejaké počítadlo,“ podčiarkol ešte Kollárov poslanec.
Problémová otázka referenda
Veľkou témou je v súčasnosti aj plánované referendum týkajúce sa zotrvania súčasnej vlády, ktoré podporujú najmä opozičné strany ako Smer-SD či Hlas-SD, ale aj niektoré mimoparlamentné politické subjekty.
Referendum obsahuje dve otázky. Jedna sa pýta, či by mal aktuálny vládny kabinet neodkladne podať demisie, a druhá, či by mala ústava obsahovať skrátenie volebného obdobia odklepnutím parlamentu, alebo formou ľudového hlasovania.
Vyše 400-tisíc podpísaných referendových hárkov Robert Fico doniesol do prezidentského paláca 24. augusta, po skontrolovaní lístkov bolo platných 381 960 podpísaných petičných hárkov.
Hlava štátu tak nedávno informovala, že referendum sa uskutoční, no s prvou otázkou referenda sa obráti na ústavný súd. Smer-SD si vie predstaviť, že by sa referendum uskutočnilo 29. októbra spolu s jesennými regionálnymi voľbami.
Zostane Sme rodina v koalícii?
Pčolinský dnes avizoval aj možný postup Sme rodina, v prípade, ak menšinová vláda nebude vedieť presadiť okamžité riešenie ohľadom problematiky energií a inflačnej krízy. V tom prípade Sme rodina nevidí zmysel zostávať v koalícii.
Ak bude chcieť Sme rodina predčasné voľby a dohodne sa na tom s ostatnou časťou parlamentu, tak si schvália ústavný zákon aj predčasné voľby, reagoval koaličný poslanec Milan Vetrák.
„Príde určitý moment, keď budeme vyhodnocovať, ktoré z tých opatrení sa podarilo zaviesť do praxe a ktoré nie, a potom vyhodnotíme, či má ďalší zmysel fungovanie v menšinovej vláde,“ podotkol. OĽANO podľa Vetráka nepôjde tvrdohlavo proti múru, a keď pomoc nebudú vedieť zabezpečiť, tak je na mieste, aby prišiel namiesto nich do vlády niekto iný.
Poslanec za SaS Krúpa podotkol, že ak menšinová vláda nie je schopná efektívne vládnuť a nebude vedieť presadzovať zákony, tak by sama mala uvažovať nad tým, či by nebolo rozumnejšie ponúknuť predčasné voľby. „Nehovorím, že my sa hrnieme do predčasný volieb, ale ide tu o zodpovednosť,“ povedal.
Opozičná poslankyňa Denisa Saková v relácii kritizovala koalíciu, že nepomáha ľuďom v čase energetickej krízy a zvýšenej inflácie. Zhodnotila, že opatrenia prichádzajú neskoro, pretože dôsledky krízy ľudia už pociťujú.
Vetrák priblížil, že na schôdzu parlamentu predložili niekoľko návrhov, ako je napríklad pomoc ťažko zdravotne postihnutým ľuďom, návrh s emisnými kvótami či daňové zaťaženie nadmerných ziskov.
Vláda podľa neho rokuje so Slovenskými elektrárňami o zastropovaní cien elektriny na ďalší rok. Na prekonanie energetickej krízy má ísť aj 250 miliónov eur, pre dôchodcov ďalších 150 miliónov.
Vláda má podľa Pčolinského pripravovať aj istú formu energošekov, ich výšku však zatiaľ povedať nevedel. Krúpa tvrdí, že je aj v záujme strany SaS, aby sa čím skôr schválila pomoc pre ľudí a drží koalícii palce.
Saková tvrdí, že minister financií Igor Matovič (OĽANO) veľmi vážne obvinil z podplácania ochrankárov lídra strany Petra Pellegriniho. To, či Pellegrini podá na Matoviča trestné oznámenie, je podľa Sakovej jeho vecou.
Vetrák si myslí, že polícia a prokuratúra môžu konať aj sami od seba a nepotrebujú na to oznámenie. Matovič je podľa poslanca SaS Krúpu generátorom konfliktov. Pčolinský ministrove vyjadrenia komentovať nechcel.
„Bolo to úplne zbytočné, pretože v pozícii, keď sme v menšinovej vláde a potrebujete podporu opozičných strán a bývalej koaličnej strany SaS, nebolo šťastné, že minister financií sa postavil a dosť tvrdo kritizoval zľava doprava všetkých,“ uviedol.
Ak bude Matovič v Národnej rade SR odvolávaný, Saková bude podľa vlastných slov hlasovať za. Pčolinský si však myslí, že k odvolaniu ministra nedôjde. V prípade, že by OĽANO „oželelo“ Matoviča vo vláde a SaS „pekne poprosia“, tak sa strana zamyslí nad návratom do koalície, povedal Krúpa.
Pri hlasovaní o odvolaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) sa SaS a Sme rodina zdržia, poslanci okolo Pellegriniho odvolanie podľa Sakovej podporia.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TA3/V politike