Nájomné byty: Kollár sľubuje úsporu až 62 % oproti hypotéke, má to však „ale”

  • Štátom podporované nájomné bývanie bude výrazne lacnejšie ako hypotéka
  • Túto informáciu priniesol predseda Národnej rady SR Boris Kollár
byty, kollár
Ilustračný obrázok TASR/Miroslava Mlynárová, TASR/Dano Veselský
  • Štátom podporované nájomné bývanie bude výrazne lacnejšie ako hypotéka
  • Túto informáciu priniesol predseda Národnej rady SR Boris Kollár

Iba prednedávnom informovalo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny o tom, že spúšťajú rokovania s investičnými partnermi v súvislosti s bývaním v nájomných bytoch, ktoré budú podporované štátom.

Ako uviedli na svojej webovej stránke, vláda schválila založenie Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania. Jej hlavnou úlohou bolo vypracovať cenovú mapu pre regulované nájomné či navrhnúť kritériá pre budúcich obyvateľov nájomných bytov.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár na svojej sociálnej sieti v príspevku informoval, že „štátom podporované nájomné bývanie bude výrazne lacnejšie ako hypotéka“.

Hypotéka vs. nájomné

Najväčší záujem o nájomné bývanie majú ľudia v okresoch Prešov, Spišská Nová Ves, Trenčín, Levice, Kežmarok a Nitra. Predseda Národnej rady SR, preto k svojmu príspevku pripojil aj tabuľku, ktorá „zobrazuje cenové STROPY na nájomné v krajských mestách plus ich porovnanie so súčasnými hypotékami“.

Na základe tabuľky by podľa modelového príkladu mal nájomca v Bratislave zaplatiť za trojizbový byt vrátane poplatkov a energií mesačne 466 eur, zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji už len 248 eur a v Prešovskom 199 eur.

mapka
zdroj: FB/Boris Kollar

V Nitrianskom kraji by nájomca pre príklad zaplatil za trojizbový byt mesačne iba 230 eur, pričom v Žilinskom kraji by to bolo 265 eur. V týchto prípadoch sa rozdiel medzi mesačným nájomným a splátkou hypotéky pohybuje v rozmedzí od približne 200 až do 343 eur. V priemere by bol nájom až o 62 % lacnejší oproti splátke hypotéky.

Veľký záujem

Ako nedávno informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), na východnom Slovensku je možno rovnaký alebo v podiele ešte väčší záujem o nájomné bývanie ako na západnom Slovensku či v Bratislave.

Vyplynulo to z prieskumu o nájomné bývanie so štátnou podporou v rámci rezortu práce a sociálnych vecí, keď spomedzi 45-tisíc oslovených ľudí odpovedalo viac ako tritisíc.

„Ten záujem je úplne po celom Slovensku. Polovica z ľudí, ktorí majú záujem o nájomné bývanie, sú ženatí alebo vydaté, 31 percent je slobodných, 17 percent rozvedených, 2 percentá sú vdovci alebo vdovy,“ uviedol Krajniak.

Rozhoduje miesto práce

Občania majú podľa neho záujem najmä o trojizbové nájomné byty, najviac záujemcov o štvorizbové byty je na východnom Slovensku. V Bratislave podľa pomeru žiadostí je najväčší záujem o dvojizbové byty.

„Zrejme ľudia alebo rodiny na východnom Slovensku počítajú do budúcnosti s väčším počtom detí, ktoré chcú mať, a preto záujem o štvorizbové nájomné byty je výrazne väčší v porovnaní napríklad s Bratislavou,“ podotkol minister.

krajniak
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako kľúčový faktor pre rozhodnutie o nájomnom byte je podľa Krajniaka to, že najviac ľudí na Slovensku má záujem o nájomné byty vzdialené od miesta práce do 30 minút.

„Toto je dôležitý faktor pre investorov, s ktorými úrad podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina) hovorí. Najviac citliví na časovú dostupnosť do práce boli ľudia na východnom Slovensku. V Bratislave je to oveľa menej,“ poznamenal Krajniak.

Predpokladá, že človek žijúci na východe sa možno jednoduchšie presťahuje za prácou do Bratislavy alebo Trnavy.

Výrazný rozpor

Avšak pri súčasnej situácii s pozemkami a podmienkami na stavebnom trhu je veľmi otázne, či a kedy vznikne aspoň časť avizovaných nájomných bytov so štátnou podporou.

Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika samotné nájomné v týchto bytoch bez príspevku zamestnávateľa, ktorý nie je automatický, sa v niektorých krajoch výrazne blíži ku komerčnému nájmu.

Výsledky prieskumu o záujme o nájomné byty, ktoré v pondelok prezentovalo hnutie Sme rodina, podľa odborníka v niektorých krajoch priamo odporujú pri predstave o dochádzaní do práce predbežne avizovaným lokalitám výstavby prvých projektov s nájomnými bytmi.

„Výrazný rozpor vidím v predstavách ľudí o umiestnení nájomných bytov. Viac ako tri štvrtiny opýtaných chcú bývať do 30 minút od práce, čo je nereálne vzhľadom na umiestnenie projektov na periférie väčších miest,“ uviedol v utorok Búlik.

Predpokladá, že štátom podporované nájomné byty budú umiestnené na okrajoch miest s otáznym dopravným prepojením. „Okrem toho pri výrazne nižších cenách na okrajoch miest vzniká riziko vytvorenia geta, do ktorého sa budú sťahovať sociálne slabší obyvatelia bez toho, aby štát mal reálne možnosti situáciu riešiť,“ upozornil.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: FB/Boris Kollar, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá