Kolobežkár sa v Bratislave rútil rýchlosťou 70 km/h: Predbiehal autá a autobusy

  • Kolobežkár výrazne prekročil maximálnu povolenú rýchlosť
  • Nejde o prvý takýto prípad
Na obrázku kolobežkár na elektrokolobežke.
Ilustračný obrázok TASR/Dano Veselský
  • Kolobežkár výrazne prekročil maximálnu povolenú rýchlosť
  • Nejde o prvý takýto prípad

Denník Pravda informuje o tom, že v nedeľu (29.10.) zhruba o 21. hodine sa Bratislavou rútil kolobežkár, ktorý predbiehal autobusy a aj autá. Jeho rýchlosť zrejme dosahovala aj 70 kilometrov za hodinu.

Na úseku smerom z Dúbravky do Starého mesta, kde bol kolobežkár zachytený, je dovolená maximálna rýchlosť 50 kilometrov za hodinu.

V júli sme ťa informovali o kauze, ktorá sa stala doslova virálnou. Polícia Slovenskej republiky totiž na svojom oficiálnom facebookovom profile zverejnila fotografiu kolobežkára, ktorý mal podľa vykonaného merania uháňať rýchlosťou až 118 kilometrov za hodinu.

43-ročný muž sa dopustil priestupku prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti v obci, ktorá v súčasnosti predstavuje 50 kilometrov za hodinu. 

„Policajti Okresného dopravného inšpektorátu v Liptovskom Mikuláši zistili dňa 8. júla 2023 v mestskej časti Liptovského Mikuláša – Demänovej priestupok vodiča elektrokolobežky. Vodič bol zastavený, skontrolovaný, vykonal dychovú skúšku s negatívnym výsledkom. Toto jeho protiprávne konanie bude prejednané v správnom konaní,“ uviedli policajti.

Fanúšikovia polície nechceli veriť vlastným očiam, a tak polícia zverejnila aj video z merania. A práve to vyvolalo ešte väčšie pochybnosti.

Video sa po zverejnení stalo takmer okamžite virálnym. Verejnosť však políciu konfrontovala rôznymi správami a komentármi s tým, že ide o hoax alebo klamlivú informáciu. Tvrdia totiž, že kolobežka takto rýchlo ísť nedokáže, že by sa na nej jazdec neudržal a niektorí poukazujú na naozaj zvláštny pôsob merania rýchlosti.

Video s extrémne rýchlym kolobežkárom sa dostalo aj k našim českým susedom, ktorí policajtom tiež nič nedarovali. Na policajtov sa začala spúšťať drsná vlna kritiky.

„Dobrá práca. Podarilo sa vám urobiť si hanbu aj za hranicami Slovenskej republiky. Odporučil by som preškolenie v používaní radaru, doplnené o základy fyziky zo základnej školy… Ďalej tiež otestovanie danej kolobežky, aby sme sa dozvedeli, akú dokáže v skutočnosti vyvinúť maximálnu rýchlosť.“

„Dúfam len, že dotyční policajti vedia oveľa lepšie riadiť, než merať… Hnať sa za niekým 118km/h po meste nie je úplne bezpečné,“ píše pod kontroverzným videom Kamil.

Nadpozemská rýchlosť elektrokolobežky?

„Rýchlosť tej kolobežky na tomto videu nijako neprevyšuje rýchlosť ostatných účastníkov. Keby išiel 118 km/h a ostatní vodiči 50, tak by ten rozdiel bolo jasne vidno,“ vyjadril sa v komentároch Lukáš.

Fakt, či meranie reálne prebehlo v poriadku, bude predmetom ďalšieho objasňovania.

V rámci objasňovania v priestupkovom konaní je orgán objasňujúci, ako aj orgán prejednávajúci – teda správny orgán pri prejednávaní priestupku povinný brať do úvahy všetky dôkazy, skutočnosti a tie náležite vyhodnotiť a zhodnotiť pri určovaní sankcie, resp. v rámci meritórneho rozhodnutia v danej veci,“ vysvetľuje pre TECHBYTE hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Žiline mjr. Mgr. Gabriela Kremeňová.

Kremeňová zároveň dodala, že práve pre aktuálne prebiehajúce objasňovanie nie je možné verejnosti poskytnúť žiadne ďalšie či podrobnejšie informácie. 

Ako ale policajti merajú rýchlosť? Kolobežkára prichytili systémom PolCam. „Policajti spozorujú vozidlo, ktoré ide rýchlejšie, než by malo, zaradia sa zaň a zrýchlia na rovnakú rýchlosť. Udržiavajú si pritom rovnakú vzdialenosť tak, aby sa nepribližovali ani nevzďaľovali. Následne zapnú meranie, ktoré vyhodnotí rýchlosť,“ vysvetľuje TECHBYTE

V tomto prípade je možné, že tento štandardný postup príslušníci Policajného zboru nedodržali. Pri jeho zhliadnutí môžeme pozorovať, že policajné auto najskôr zrýchlilo a následne sa ku kolobežkárovi začalo postupne približovať.

Z tohto dôvodu existuje možnosť, že PolCam zaznamenával rýchlosť policajného auta. Zariadenie teda rýchlosť zaznamenávalo aj vtedy, keď sa kolobežka už stratila z dohľadu. Polícia sa zatiaľ nevyjadrila, či bol postup hliadky správny.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Pravda, Techbyte, Polícia SR

Najnovšie videá

Trendové videá