Kombinácia týchto vitamínov ti môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, vyhni sa im
- Odborníci upozorňujú na nevhodné kombinácie
- Pozor by si mali dať najmä tehotné ženy
- Toto kombinovať nechceš, ak máš problém so zrážanlivosťou krvi

- Odborníci upozorňujú na nevhodné kombinácie
- Pozor by si mali dať najmä tehotné ženy
- Toto kombinovať nechceš, ak máš problém so zrážanlivosťou krvi
Dopĺňanie vitamínov je pre telo dôležité. V lekárňach sú doplnky výživy obľúbeným tovarom. Ich predaj narastá najmä v prechodných obdobiach, kedy so zmenou počasia prichádza aj obdobie chorôb či pokles imunity. Berieš ich však správne?
Menej je niekedy viac, a to obzvlášť platí pri doplnkoch stravy. Predávkovaním sa a nesprávnou kombináciou konkrétnych makroživín nespôsobíš len to, že nebudú fungovať. Môžeš si privodiť aj zdravotné problémy.
Ktoré vitamíny a minerály nie je dobré kombinovať, prezradili pre portál Best Life certifikovaní odborníci, na Slovensku na to upozornili tvnoviny.sk.
Vápnik a železo
Dietologička Trista Best sa vyjadrila, že vápnik a železo je ideálny príklad toho, ako môžete podkopať benefity doplnkov nesprávnou kombináciou.
Ak chceme z doplnkov vyťažiť čo najviac, mali by sme sa vyhnúť kombinácii železa s vápnikom alebo zdrojom potravy. Podľa Bestovej tieto dva vitamíny súperia o absorpciu. Vápnik zníži množstvo železa, ktoré je telo možné absorbovať.
Ako tieto doplnky užívať správne? Ak chceme maximalizovať množstvo absorbovaného železa, najlepšie je ho skombinovať s vitamínom C. Dá sa to dosiahnuť tak jednoducho, že pri požití doplnku železa skonzumujeme pár jahôd, alebo si pridáme trocha citrónu do vody.
Meď a Zinok
Doplnením medi a zinku sa snažíme podporiť svoju prirodzenú imunitu. Certifikovaná odborníčka na výživu Jenny Dobrynina však tvrdí, že kombinácia týchto doplnkov stravy bude mať na naše telo takmer nulový efekt. Rovnako ako vápnik a železo, aj meď a zinok proti sebe bojujú o absorpciu.
Vitamín C a vitamín B12
Dobrynina taktiež varuje pred prijímaním kombinácie vitamínu C a vitamínu B 12. Jej odporúčanie je prijať tieto suplementy aspoň dve hodiny od seba. Užívanie týchto dvoch doplnkov súčasne, najmä dlhodobo, môže viesť v tele k zníženiu hladiny vitamínu B12.
Nedostatok B12 môže spôsobiť anémiu alebo zníženie počtu zdravých červených krviniek. To v konečnom dôsledku vedie k únave, dýchavičnosti, problémom s rovnováhou či k poškodeniu pamäte.
Na ktorú kombináciu si musia dať pozor tehotné ženy?
Vitamín E a vitamín K
Vitamín a vitamín K majú opačný efekt na zrážanlivosť krvi. Štúdie preukázali, že suplementovanie vitamínu E vedie u niektorých ľudí k zvýšenému krvácaniu. Na druhú stranu, doktori mnohokrát predpisujú vitamín K na podporu zrážanlivosti krvi.
Prípadová štúdia z roku 2023 uverejnená v Journal of Medical Case Reports potvrdzuje, že vysoké dávky vitamínu E inhibujú syntézu koagulačného faktora odvodeného od vitamínu K. Zjednodušene, touto kombináciou môže dôjsť k závažnému krvácaniu, ako napríklad gastrointestinálnemu krvácaniu či intrakraniálnemu krvácaniu.
Rybí olej a ginkgo biloba
Jacek Szymanowski, certifikovaný nutričný poradca a zdravotný tréner, hovorí, že kombinácia rybieho oleja a ginkgo biloba môže tiež ovplyvniť schopnosť bezpečného zrážania krvi.
Spojením rybieho oleja a ginkgo biloba môže zvýšiť riziko krvácania, kvôli ich účinkom na zriedenie krvi. Oba doplnky majú antikoagulančné vlastnosti, ktoré môžu synergicky zvýšiť riziko krvácania. Najmä pri vysokých dávkach alebo v kombinácií s inými látkami na riedenie krvi.
Kyselina listová (B9) a B12
Kyselina listová je dôležitým doplnkom stravy najmä pre ženy, obzvlášť v období tehotenstva, pretože pomáha k zdravému vývinu plodu. Ak užívaš kyselinu listovú a vitamín B12 spolu, je to ďalšie spárovanie, ktoré je vhodné prehodnotiť.
Odborníčka na výživu Dobrynina varuje, že nadmerná konzumácia vitamínov B9 a B12 môže skryť príznaky nedostatku vitamínu B12. Štúdie ukázali, že v zriedkavých prípadoch by to mohlo spôsobiť neurologické poškodenie.
V štúdii uverejnenej v Cochrane Database of Systematic Reviews sa uvádza, že ak sa kyselina listová podá ľuďom s nediagnostikovaným deficitom vitamínu B12, existuje riziko neurologického poškodenia.
Nedostatok vitamínu B12 totiž spôsobuje nezvratné poškodenie centrálneho a periférneho nervového systému. Kyselina listová napraví anémiu nedostatku vitamínu B12 a tým oneskorí diagnostiku. Nezabráni však progresii neurologického poškodenia.
Pred požívaním akýchkoľvek vitamínov či iných doplnok stravy je nutné sa vždy poradiť so svojím všeobecným lekárom alebo lekárnikom.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: Best Life , tvnoviny.sk, Journal of Medical Case Reports, National Library of Medicine