KOMENTÁR: Aj my máme svojho Trumpa, je ním Matovič. Obaja namiesto „zmeny“ priniesli len chaos

Trump Matovič
TASR/AP, John Raoux, Jaroslav Novák

Na prvý pohľad sa môže zdať, že bývalý najmocnejší muž planéty Donald Trump a predseda vlády malého Slovenska Igor Matovič nemajú nič spoločné. Opak je však pravdou, Matovič a Trump by mohli byť pokojne bratia.

Spája ich podobný príbeh, obaja naoko úspešní podnikatelia, ktorí sa rozhodli vstúpiť do politiky, aby priniesli „zmenu.“ Obaja populisticky sľubovali zmenu starých štruktúr a namiesto toho priniesli do svojich krajín jedine chaos. Ich príbeh nie je to jediné, čo majú spoločné. Najviac sa podobajú v týchto veciach.

Králi sociálnych sietí

Matovič obľubuje Facebook, Trump bol kráľom Twitteru. Trump dokázal za niekoľko hodín vytvoriť niekoľko desiatok tweetov. Matovič dokáže napísať tiež množstvo statusov. Pritom tweety sú obmedzené rozsahom 280 znakov. Keby bol Matovič na Twitteri, jeho dlhočizné statusy by sa často museli rozdeliť až do niekoľkých tweetov. Takže je dosť možné, že by ich v konečnom dôsledku vyprodukoval ešte viac ako Trump.

Obaja neraz oznamovali svoje rozhodnutia spontánne na sociálnych sieťach bez toho, aby o tom niekto vedel. V Trumpovom prípade, napríklad, jeho ministri alebo poradcovia. V Matovičovom prípade koaliční partneri. Richard Sulík sa v rozhovore pre Denník N pozastavoval nad tým, kedy má Matovič čas písať toľko statusov. On si podľa vlastných slov musel najať človeka, ktorý mu píše príspevky na Facebook, pretože popri ministrovaní na to nemá čas.

zdroj: TASR/AP/John Raoux

Rovnakú vec sa často pýtali Američania. Ako je možné, že Trump trávi toľko času na Twitteri? Teraz v americkej spoločnosti cítiť uvoľnenie. Každý víkend americkí novinári píšu na Twitteri: „Viete čo dnes Biden neurobí?“ Odpoveď je jednoduchá, nebude písať šialené tweety a kaziť im víkend.

Pri Trumpovi boli vždy ich víkendy kritické. Jeho víkendový program pozostával z hrania golfu, pozerania spravodajstva a následného tweetovania, často aj v neskorých nočných hodinách. Američania si síce vydýchli, ale my si to isté povedať nemôžeme.

Narcizmus

Donald Trump v teste psychopatických vlastností dosiahol 171 bodov čo je viac, ako dosiahol Hitler (169). Kevin Dutton, ktorý test zostavil, ale aj ďalší odborníci vrátane Trumpovej netere Mary, sa zhodujú, že Trump je skôr ako psychopat, narcis.

Matoviča zatiaľ nikto nediagnostikoval, ale zrejme nemá ďaleko od narcizmu. Stačí sa pozrieť na jeho chvastanie sa tým, že Sputnik V sa mu podarilo vybaviť pre jeho dobré vzťahy s Rusmi. Presne tak sa chvastal aj Trump, keď Rada pre bezpečnosť OSN trikrát za sebou odhlasovala sprísnenie ekonomických sankcií voči Severnej Kórei.

Trump tvrdil, že za hlasovanie Číny môžu jeho „výborné“ vzťahy s prezidentom Číny Si Ťin-pchingom. Tieto výlevy svedčia buď o politickej naivite Trumpa aj Matoviča, keď si predstavujú, že ich osobnosti môžu niečo zmeniť. Alebo o narcizme, čo je skôr pravdepodobnejšie. Žiadny štát, ani Rusko, ani Čína by nespravili niečo, z čoho by nemali mať vlastný úžitok.

Riadenie sa emóciami

Trump sa síce snažil pôsobiť ako silný vodca, ktorý je mužný za každých okolností, ale aj na neho pôsobili emócie. Jeho dcéra Ivanka vedela presne, ako v tomto ohľade na neho zapôsobiť. Po chemickom útoku v Sýrii prezidentom Bašarom Asadom na vlastných obyvateľov Ivanka ukazovala otcovi fotky detských obetí. Trump celé dni potom nehovoril o ničom, len aké to musí byť, udusiť sa sarínom a chlórom. Trump mal v dôsledku emócií dokonca plánovať aj atentát na Asada, a pritom podľa bezpečnostných poradcov vôbec nechápal, aké by to malo dôsledky.

igor matovič
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Igor Matovič je ešte horší vo zvládaní emócií ako Trump, ten by sa nikdy na verejnosti nesprával slabošsky. Matovičovo takmer plakanie v rádiu Expres, odkazy koaličným partnerom, aby išli kopať hroby a podobné výlevy škodia krajine. Hlavne v takýchto ťažkých časoch krajina potrebuje silného racionálneho vodcu, ktorý svojich občanov bude motivovať k dodržiavaniu opatrení. To sa dá docieliť len ak cítia, že sa môžu o svojho premiéra oprieť. 

Hanba v zahraničí

Obaja politici svojimi často neuváženými slovami spravili svojim krajinám neuveriteľnú hanbu v zahraničí. O tom, čo Trump porobil a ako ho negatívne v zahraničí vnímali, by sa dala napísať celá kniha. Trump vôbec nerozumel strategickým partnerstvám, ktoré bol schopný obetovať za krátky politický zisk. Neraz urazil zahraničného partnera svojimi tweetmi alebo rečami bez toho, aby si to vôbec uvedomil.

Taký je aj Matovič a jeho vtipy o Ukrajine, či jeho napádanie európskej očkovacej stratégie, keď sa mu to práve hodí na Facebooku. Aby vzápätí o niekoľko dní na Twitteri písal, aká je silná európska solidarita a ako ďakuje Komisii, iným členským štátom a tak ďalej. Trumpa v zahraničí vnímali ako klauna a už tak vnímajú aj Matoviča.

Urážanie vedcov

Trump, rovnako ako Matovič, počúval odborníkov len keď sa to hodilo jemu. Trump na začiatku pandémie básnil o tom, aké skvelé je americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ale riadiť sa jeho radami odmietal. Dokonca zakazoval vtedajšiemu poradcovi Bieleho domu, imunológovi Anthonymu Faucimu, aby prijímal pozvanie do médií. Po nástupe Bidena sa Fauci priznal v MSNBC, že veľmi túžil vystúpiť v šou Rachel Maddow na MSNBC.

Igor Matovič
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

To isté platí aj pri Matovičovi. Najskôr mali odborníci riadiť boj s pandémiou, potom keď navrhovali kroky, ktoré sa Matovičovi nepáčili, tak ich odstavil. Prestali sa tiež objavovať v médiách. Tí, čo si s ním dovolili nesúhlasiť, ako Pavol Čekan alebo analytici z projektu Dáta bez pátosu, tých pourážal.

Matovičov boj s pandémiou vyzerá presne ako ten Trumpov. Chaos, vysoké úmrtia, zlyhania na najvyššej úrovni a žiadny plán. Biden ukázal, aké dôležité je mať na čele krajiny v takej ťažkej situácii niekoho príčetného. Namiesto tweetovania zaisťuje vakcíny a ich produkciu, USA dokázali zaočkovať za jeden deň dva milióny ľudí.  Podľa nového prieskumu ABC News s prácou Bidena je spokojných až 68 % Američanov.

Hádky s každým

Trump aj Matovič sa dokážu hádať s každým, ale naozaj každým. Diskusia je pre nich neznáma vec a rešpektovanie cudzieho názoru, ktorý nekorešponduje s tým ich, tiež. Trump nedokázal prijať rady svojich poradcov, keď ho nebavili alebo mal iný názor, tak ich jednoducho prestal počúvať. To isté platilo aj pre jeho ministrov. Pri Trumpovi dlho nevydržal takmer nikto, vymenil ministrov, poradcov, hovorcov, šéfov kancelárie. Do konca nevydržala ani jeho najvernejšia poradkyňa Kellyanne Conway.

Matovič nie je iný, ešte počas čias, keď bol radový poslanec sa dostal do bitky s poslancami Smer-SD, prefackala ho aj Anna Belousovová. Zo strany OĽaNO tiež odišlo mnoho poslancov, ako napríklad Veronika Remišová. Teraz nechýbajú zvady s koaličnými partnermi. Keby mohol vládnuť ako Trump, už by ich určite vymenil.

Obaja neznášajú akúkoľvek formu kritiky, na sociálnych sieťach Matovič blokuje užívateľov, ktorí ho kritizovali. To isté chcel robiť aj Trump, no Najvyšší súd USA mu to zakázal ako cenzúru. Obaja majú konflikt s novinármi. Trump všetky médiá, ktoré ho kritizovali nazýval „fake news“ a Matovič už tiež nemá k komu ďaleko.

Američanom nočná mora s Trumpom skončila, naša je len na začiatku a nevyzerá, že sa blíži koniec.

Zdroje: Psych, ABC News, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá