KOMENTÁR: Amerika opustila Afganistan prirýchlo, draho za to zaplatíme. Na krajinu si brúsia zuby teroristi aj iné mocnosti
Zábery vrtuľníkov Black Hawks, ktoré v rýchlosti evakuujú amerických občanov a spojencov, otvárajú v USA staré rany. Sú nimi spomienky na podobnú katastrofu vo Vietname. Aj Vietnamská vojna trvala príliš dlho a stála Američanov a ich spojencov veľké množstvo peňazí a životy, pričom nepriniesla žiadny jednoznačný výsledok.
Vtedajší prezident Richard Nixon podľa mnohých ukončil vojnu príliš rýchlo, pričom nasledoval chaotický odchod Američanov zo Saigonu, pri ktorom boli mnohé rodiny rozdelené. Zábery plačúcich obyvateľov Vietnamu, ktorí čelili neistej budúcnosti, obleteli celý svet.
Vojna v Afganistane je v tomto podobná, trvá už takmer 20 rokov a výsledok sa zdá byť rovnako otázny. Rovnako tak za sebou necháva tisícky zúfalých ľudí, ktorí sa v rýchlosti snažia opustiť Kábul. Minister zahraničia Antony Blinken porovnanie so Saigonom odmietol, ale jeho odmietanie vyznieva trochu chabo, keďže sa len pred nedávnom prezident Joe Biden dušoval, že Američania určite nebudú musieť opustiť Kábul v rýchlosti.
„Toto nie je Saigon,“ zdôraznil. „Faktom je, že do Afganistanu sme pred 20 rokmi išli s jedinou úlohou – vysporiadať sa s ľuďmi, ktorí na nás 11. septembra (2001) zaútočili. Táto misia bola úspešná,“ uviedol Blinken pre televíziu ABC.
Blinken tvrdil, že Američania investovali nemalé peniaze do afganskej armády a jej výcviku, pričom ozbrojené sily nedokázali ubrániť krajinu. Niektorí sa o to ani nesnažili a rovno sa vzdali. „A stalo sa to rýchlejšie, než sme očakávali,“ dodal Blinken.
Postup Talibanu nie je žiadnym prekvapením
Aj keď Blinken hádže vinu na afganskú armádu, celý svet je v šoku z takého rýchleho postupu Talibanu. Postup Talibanu pritom nie je takým prekvapením, ako by sa mohlo zdať. Presne na možnosť stiahnutia vojsk z krajiny upozorňovali bezpečnostní analytici aj ľudia, ktorí Afganistan dobre poznajú, už pri vyhlásení prezidenta Joe Bidena.
„Oznámenie rozhodnutia o vystúpení na základe časového harmonogramu bez ohľadu na podmienky v teréne podkopáva obete, ktoré za posledných 20 rokov priniesli Američania a Afganci,“ uviedol v komentári pre FOX News člen Snemovne reprezentantov USA Adam Kinzinger (R-Illinois), ktorý sám slúžil vo Vzdušných silách USA aj v Afganistane.
„Taliban nemá motiváciu vážne sa zapojiť do mierového procesu. Jednoducho počkajú, kým v septembri vyprší čas a budú pokračovať tam, kde skončili,“ predpokladal Kinzinger ešte v apríli.
Nenastal ešte ani september a ukázalo sa, že on a mnoho iných analytikov mali pravdu. Taliban ako keby chytil druhý dych a začal neúprosne dobýjať jedno mesto za druhým.
Taliban nie je mierumilovný partner
Američania sa teraz dohadujú, koho vina to vlastne je. Niektorí tvrdia, že prezidenta Bidena, ktorý sfinalizoval stiahnutie vojsk, iní tvrdia, že ešte predchádzajúcej administratívy Donalda Trumpa, ktorá rozhovory s Talibanom začala a prijala aj plán sťahovania vojsk.
Členka Výboru ozbrojených služieb Snemovne reprezentantov Liz Cheneyová, republikánska kongresmanka za štát Wyoming, uviedla, že zodpovednosť majú obaja prezidenti. Biden svojím stiahnutím vojsk, Trump svojou falošnou ilúziou, že Taliban je rovnocenný partner túžiaci po mieri, a jeho minister zahraničia Mike Pompeo rečami, že Taliban odsúdi al-Káidu, čo sa doteraz nestalo. „Katastrofa, ktorú práve sledujeme a ktorá sa v Afganistane odohráva, sa nemusela stať,“ povedala Cheneyová pre ABC.
Slová, ktoré vyriekla Cheneyová, sú pravdivé. Rýchly odchod Američanov spôsobil chaos, v ktorom sa teraz krajina zmieta, a otvoril dvere pre postup militantov.
O tom, že Taliban nie je mierumilovný partner, ale militantná organizácia, svedčia aj masakre afganských vojsk, ktoré sa preukázateľne vzdali, ale aj masakre civilistov.
Biden argumentuje, že ani dlhší čas strávený v Afganistane by nepriniesol iný koniec, to sa ale už nikdy nedozvieme.
Hrozia nám aj nové teroristické útoky
Na krajinu si brúsia zuby teroristi aj iné mocnosti. Jednou z možností je, že Taliban sa znova stane takým extrémistickým, ako bol, a na svojom území umožní operovať aj ostatným islamským teroristickým subjektom, ako je al-Káida či Islamský štát. Dvadsať rokov, dosiahnutý progres, miliardy dolárov a množstvo stratených životov by tak bolo úplne zbytočných bez ohľadu na to, čo hovorí Blinken alebo Biden.
Z Afganistanu sa znova môže stať raj pre teroristov a domáce obyvateľstvo, hlavne ženy, ktoré Talibanu slúžia v podstate len na rodenie detí a nemajú žiadne práva, sa môžu vrátiť do tyranie, akej čelili pred dvadsiatimi rokmi. Budú tak zbavené práva na vzdelanie, zamestnanie a budú musieť chodiť zahalené, dni tráviť výlučne doma a nebudú chýbať ani detské sobáše. Obava súvisí aj s faktom, že práve tieto ženy a deti hromadne opúšťajú krajinu. Podľa televízie ABC News tvoria až 80 % utečencov, ktorí sa rátajú na desaťtisíce.
Vylúčené nie sú ani ďalšie teroristické útoky ako z 11. septembra, ktoré Usáma bin Ládin inicioval práve z Afganistanu, alebo ešte horšie útoky.
V najlepšom prípade sa môže Taliban zmierniť a prestať byť takým radikálnym, ale šampiónom ľudských práv sa ani v takom prípade nestane a ženské práva budú znovu potláčané. Spolupracovať by mohol s Ruskom, Čínou, Pakistanom alebo Katarom, ktoré sú už teraz dychtivé sadnúť za rokovací stôl.
Nech to už dopadne hocijako, jedno je isté: povesť USA aj NATO je pošramotená na ďalšie roky. Bidenova „Amerika je späť“ (na diplomatickej scéne) sa tak môže stať len prázdnou frázou. A čo je horšie, bezbranní obyvatelia Afganistanu ostali zrazu napospas ich osudu a Talibanu.
Zdroje: ABC News, Fox News, ABC News