KOMENTÁR: Bratislava bude bez ohňostroja. Žiaľ, nie je to pre trpiace zvieratá ani pre lepšie zajtrajšky
Sviatok zábavy a oslavy príchodu ďalšieho roka ostane tentokrát bez svetelného divadla. Ohňostroj v Bratislave nadobro zamietol primátor Matúš Vallo ešte v predošlých mesiacoch. S rýchlo sa meniacimi opatreniami sa však mnohí nádejali, že svoj názor zmení. Nestalo sa tak a mesto predstaví divákom len svoju čiernu oblohu a zopár svetelných inštalácií z produkcie Bielej noci.
Tento fakt je skvelou správou pre ochranárov zvierat, ktorí už dlhé roky bojujú proti zbytočným a najmä pre zvieratá krutým silvestrovským oslavám. Ak si sa domnieval, že vizuálna krása trápi iba operencov, si na omyle. Stresom z delobuchov trpia stovky zvierat, ktorým bez priameho kontaktu pomôcť nevedia ani ochranári. Škoda však, že sa hlavné mesto Slovenska odhodlalo k tomuto činu len pre pandémiu.
Chcel ho mať pod kontrolou
Ešte v minulom roku sa primátor hlavného mesta vyjadril, že ohňostroj nevníma za problematický, či inak povedané, zlé ukončenie končiaceho roka. Svoje slová odôvodnil faktom, že síce nie je zástancom voľnej pyrotechniky, no vďaka jednému veľkému ohňostroju organizovanému mestom sa môžeme vyhnúť jeho presunu do ulíc.
„Vymeňte petardy za zážitok z mestského ohňostroja. Organizované podujatie tohto typu vytvára bezpečné prostredie, v ktorom spoločne môžeme privítať Nový rok v priateľskej atmosfére. Vždy je lepšie, keď ľudia privítajú Nový rok spoločne v bezpečnom prostredí namiesto rôznych mestských uličiek a námestí, kde oveľa ľahšie môže dôjsť k nešťastiu,“ argumentoval na sociálnej sieti.
Chopia sa príležitosti ľudia v uliciach?
V roku 2020 však vzhľadom na rozpočet mesta, zákaz zhromažďovania sa, no aj súcit k ľuďom akokoľvek postihnutým pandémiou ohňostroj nebude. Okrem ušľachtilého zámeru je však možné, že sa naplní scenár, ktorému sa Vallo v predošlých rokoch chcel vyhnúť. Delobuchov sa chopia jednotlivci. Ak by sa tak stalo, mohlo by dôjsť k viacerým zraneniam zapríčineným neodbornou manipuláciou a hordám odpadu.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu ohľadom šírenia koronavírusu však primátor považuje za nevyhnutné zrušiť oslavy až z dvoch dôvodov. „Uvedomujeme si, že riziko prenosu vírusu pri počte ľudí, ktorí zvyknú do centra mesta na Silvestra chodiť, by bolo za každých okolností veľmi veľké. Druhým dôvodom je, že mnohé rodiny počas koronakrízy stratili svoje príjmy. Uskromniť sa a odrieknuť si mnohé z pôžitkov, na ktoré sme boli zvyknutí, sa v tomto roku stalo bežnou súčasťou našich životov. Sledovať preto tisíce eur, ktoré skončia vo vzduchu, i keď s krásnym efektom a emóciou, ktorá patrí k silvestrovskej noci, by bolo príliš necitlivé. S ohľadom na ľudí, ktorí tento rok strádali a aj na mestský rozpočet, ktorý sme tiež museli výrazne zredukovať.“
Roky po tom volali ochrancovia prírody
Je až paradoxné, s akou razanciou sa kompetentní stavajú k zmenám v spôsobe života ľudí pod tlakom zo strany pandémie. Pod strachom o vlastné životy. Zatiaľ čo sa ochrancovia tých, ktorí rozprávať nevedia a o žiadne oslavy nestoja, rok čo rok snažili o zredukovanie používania pyrotechniky.
Stovky zvierat zomrelo pre jednu oslavu. Niektoré sa na týždne stratili, ušli v strachu z hluku a vibrácií výbuchov do lesa, na cesty, do vedľajších dedín a sídlisk.
Bratislavská ZOO prosí aj tento rok
Bratislavská Zoologická záhrada (ZOO) opätovne prosí obyvateľov, aby počas osláv príchodu nového roka nepoužívali zábavnú pyrotechniku a pomohli tak zvieratá uchrániť pred hlukom, stresom či prípadným zranením. TASR o tom informovala Zuzana Chalupová z oddelenia a marketingu ZOO.
Zoologická záhrada poukazuje na to, že živočíchy s dennou aktivitou, napríklad kopytníky či primáty, potrebujú v noci pokoj na odpočinok a spánok, iné, napríklad sovy, sú zase aktívnejšie v noci.
„Stres a úzkosť vyvolané ohňostrojmi pôsobia aj na trávenie, čoho následkom môžu byť nepríjemné zažívacie problémy. Takéto stresové hnačky každoročne trápia mnohé naše zvieratá, pravidelne najmä nosorožce, kengury, antilopy, žirafy či primáty,“ upozorňuje Chalupová.
Reakciou na stresujúcu situáciu však môže byť aj snaha zvieraťa o únik, pričom môže dôjsť k jeho vážnemu zraneniu, napríklad nárazom do oplotenia. Osudným sa to stalo v minulosti ročnej samici lamy krotkej, ktorá uhynula po krvácaní do mozgu spôsobenom práve nárazom do plota.
Zárukou bezpečia pritom nie je ani zatvorenie zvieraťa v chovnom zariadení. „Ohňostrojmi vyplašená samica antilopy nilgau už v strese a panike doslova poskákala po vlastnom mláďatku. V skupine šimpanzov zase dochádza zo strachu a hystérie k útokom na vlastných členov,“ podotýka Chalupová.
Paradoxné lampióny šťastia
Jedným zo zaužívaných zvykov, ktorý si návštevníci ohňostrojov môžu pamätať už spred desiatich rokov, je vypúšťanie lampiónov šťastia. Kúsky voskovaného papiera stúpajúce k oblohe vyzerajú ako malé pokojné hviezdy. Kým sa na ne dívaš a želáš si krásny štart do nového roka, v skutočnosti len o niekoľko stoviek metrov ďalej môžu ohroziť letiace vtáky, a to nielen svojím ohňom, ale aj kruhovou formou konštrukcie, do ktorej sa mnohé živočíchy bezvýchodiskovo zamotajú.
V skutočnosti neprinesú šťastie ani tebe, ani nikomu inému. Okrem hrozby pre zvieratá spôsobujú delobuchy a lampióny masívne znečistenie životného prostredia, ich kúsky sú po výbuchu drobné a nedajú sa spoľahlivo pozbierať, čiže sa nachádzajú dlhodobo v okolí použitia.
Liptovský Mikuláš vedie
Ľudskosť a schopnosť konať dokázalo mesto Liptovský Mikuláš, ktoré namiesto novoročného ohňostroja pomohlo práve tým, ktorí sú 31. 12. naviac ohrození. Peniaze určené na silvestrovský ohňostroj mesta využila radnica na nákup krmiva pre psy v útulku. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
„Minulý rok sme sa vzdali ohňostroja na úkor pomoci rodinám z vybuchnutého bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Tento rok sme sa rozhodli pokračovať v tradícii pomoci druhým a za peniaze sme kúpili granuly a konzervy pre takmer 60 štvornohých obyvateľov útulku Očami psa v Okoličnom,“ doplnil viceprimátor Liptovského Mikuláša Ľuboš Trizna. K mestám, ktoré ohňostroje neorganizujú, sa pridala v posledných rokoch aj Trnava.
Tam, kde ohňostroje budú
Niektoré z miest oslavy konca roka nezrušili. Preto, ak sa nachádzaš v jednom z nich a si majiteľ nejakého zvieratka, daj naň pozor. Sloboda zvierat odporúča skrátiť čas venčenia iba na nevyhnutne nutný. Tiež zabezpečiť zviera pred zabehnutím, teda mať ho na vôdzke a označené menovkou.
Okrem toho je určite lepším variantom presunúť svojho miláčika do interiéru, a teda odhlučnenej miestnosti, ako býva kúpeľňa. Nutnosťou je aj tvoja prítomnosť, aby si zviera vedel upokojiť a ustrážiť, aby sa v návale stresu nevyplašilo a neublížilo si.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Startitup, TASR, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, Facebook/Národný Park Nízke Tatry