KOMENTÁR: Chceli by bojovať za národ až do poslednej kvapky krvi, no keď príde na lámanie chleba, zľaknú sa dažďa
5. augusta sa v Bratislave konal jeden z ďalších protestov proti očkovaniu. Aby sme boli korektní, protesty boli rovno dva. Jeden ohlásený, pred prezidentským palácom, na ktorom bola väčšina demonštrantov a druhý neohlásený protest, na ktorý pozýval aj predseda strany ĽSNS Marián Kotleba, sa konal v parku pred Úradom vlády SR. Tam som monitorovala situáciu aj ja.
Situácia bola spočiatku pokojná, pár aktivistov a hlavných aktérov protestu dalo pred demonštrantmi svoj príhovor, ktorý mal demonštrantov motivovať k tomu, aby za svoju slobodu bojovali, nevzdávali sa a aj napriek zlým klimatickým podmienkam vyšli do ulíc a blokovali hlavné dopravné tepny Bratislavy.
Reči sa hovoria a chlieb sa je
Na Facebooku sa môžeme tváriť ako hrdinovia a záchrancovia národa. Môžeme tvrdiť, že sme ochotní pre túto krajinu zahynúť. A práve takíto národní bohatieri ochotní bojovať do poslednej kvapky krvi sa zľaknú, že minister obrany, Jaroslav Naď, má v moci ovplyvňovať počasie a poslať stíhačky, ktoré nad Bratislavou nahnali mračná a pokazili celý štvrtkový protest, celú myšlienku oddanosti. Zaujímavé, že pri protestoch Za slušné Slovensko tisíckam ľudí dážď či sychravé počasie neprekážali.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Práve títo internetoví hrdinovia sú schopní nadávať a ponižovať policajné zložky za to, že ich obmedzujú, že im narúšajú pokojnú demonštráciu. Nadávali dovtedy, kým sa jedna z hlavných organizátorov protestu proti očkovaniu pána policajta neopýtala, prečo tam vlastne sú.
Keď zistila, že im polícia ublížiť nechce a sú tam pracovne, sklonila hlavu a do mikrofónu hrdo vyhlásila a poznamenala „oni sú tu s nami“. Samozrejme, čo by to bol za generálny štrajk, ako ho skupina protestujúcich nazýva, pričom posledný skutočný generálny štrajk sa konal 27. novembra 1989, keby sa neudialo aspoň na pár chvíľ niečo, o čom môžu médiá písať a aj tak, podľa jedného z aktivistov, písať lži.
„Najväčšie zlo Slovenska nie je parlament, ale médiá. Pravdu vydávajú za lož a lož za pravdu,“ kričí do mikrofónu aktivista.
Ako vyvolať búrku v pohári vody
O pár hodín neskôr od samotného začatia protestu sa neohlásení protestujúci rozhodli pridať ku skupinke ohlásených. Burácajúc, kričiac, trúbiac sa presúvali z Námestia Slobody až pred Prezidentský palác, kde zo sekundy na sekundu začali zo seba na hlavnej ceste, Hodžovom námestí, vytvárať živú reťaz.
Policajní ťažkoodenci mali, našťastie, celú situáciu pod kontrolou a vedeli ako demonštrujúcich do dvadsiatich minút upokojiť. Z úst živej reťaze bolo miestami počuť hlášky typu „toto je genocída. Chceme slobodu. My sme tu doma“, ale aj vykrikovanie slova gestapo. Ťažko povedať, prečo takéto pomenovanie a slovo vykrikovali práve ľudia zo strany ĽSNS.
Po rozpustení reťaze si museli policajní ťažkoodenci vypočuť zopár narážok na ich osobu či prácu a hneď potom dorazila sanitka, ktorá ošetrovala pána so zdravotnými ťažkosťami. Oku príliš nelahodiace bolo vidieť, ako žena, ktorá mala byť neskôr v sanitke ošetrená, zo sanitky vyskakuje po tom, čo v nej bola asi 10 sekúnd. Tvrdí, že ju odmietli vyšetriť, no podľa našich pohľadov a živého videnia to skôr vyzeralo, ako by nechcela ošetrenie podstúpiť sama a dobrovoľne z nejakých zvláštne sformulovaných dôvodov.
Najprv práca, potom držková
Marian Kotleba sa rozhodol zapustiť korene so svojimi zeleno-bielymi autami s logom strany Kotlebovci – ĽSNS práve v Petržalke, na Panónskej ulici. Autá najprv stáli a blokovali cestu, neskôr sa začali pomaly hýbať. Ľudia v autách vykrikovali vulgarizmy, dokonca z jedného z áut vystúpil nahnevaný otec, ktorý viezol svojho syna do nemocnice a kvôli blokáde nemohol prejsť. Takto to dopadá, keď niekto počuje vo svojej hlave kroky odchádzajúceho zdravého rozumu.
Odchádzajúci rozum a Kotlebovci sa s najväčšou pravdepodobnosťou presúvali opäť pred Úrad vlády SR, kde ďalší z ich ľudí a nadšencov varili držkovú polievku pre celú posádku protestujúcich.
Po rozpustení kolóny v Petržalke a upokojení búrky pred Prezidentským palácom si mohli vydýchnuť aj policajti, ktorí opäť, ako ráno, mohli na protest len dozerať. Po 14-tej hodine prišli ďalšie príhovory aktivistov a rečníkov.
Jedným uchom som za vedu, druhým nie
Hlavná aktivista ohláseného protestu mala niekoľkokrát príhovor pred davom ľudí na vytvorenom pódiu z lešenia, na ktorom sa nachádzalo niekoľko slovenských vlajok a kríž s nápisom „Za naše deti a národ“.
Aktivistka, ktorá sa zúčastnila protestu proti očkovaniu, čiže istým spôsobom tvrdí, že neverí vo vedu, v jednom z jej príhovorov prehlásila, že ak jej vláda ako nezaočkovanej osobe zatvorí lekárne a ona nebude môcť podať svojim deťom lieky, osobne do lekárne príde, rozbije výklad a lieky svojim deťom zoberie. Lieky, ktoré sú produktami vedy. To je trochu zvláštna irónia pohľadu a osudu.
Výroky podobné tomuto boli frekventované v príhovoroch často. Podľa protestujúcich boli voľby tejto vlády protiústavné a rovnako pani prezidentka Zuzana Čaputová nie je, podľa slov demonštranta, legálna. Ak sa od štvrtkového protestu stávajú už aj ľudia legálnymi a nelegálnymi, ktovie na aké sorty sa budeme v budúcnosti ešte deliť.
Samozrejme, každý si môže o tom myslieť čo chce, ale z môjho osobného zážitku na tomto proteste som si uvedomila a odniesla len to, že názorov padlo mnoho, skutkov pomenej a racionálnych riešení najmenej. Protestujúci kričia „spojme sa!“, ale s nikým sa spájať nechcú. Bojujú za svoju slobodu, no sloboda druhých ich nezaujíma. Ako v jednom našom rozhovore povedal Milan Lasica, „demokracia je dialóg“, tak v tomto prípade nemáme všetci rovnakú predstavu o význame slova dialóg. A vlastne ani o demokracii.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroj: Instagram