KOMENTÁR: Čo sa skutočne stalo pri útoku na Kapitol? Závery Pelosiovej výboru budú pre svet kľúčové

Capitol_Breach_Investigation698602799037
Zľava príslušník polície amerického Kapitolu Aquilino Gonell, príslušníci washingtonskej metropolitnej polície Michael Fanone, Daniel Hodges a príslušník polície amerického Kapitolu Harry Dunn prisahajú pred vypočúvaním 27. júla 2021 vo Washingtone. Demokratická strana USA začína v utorok svoje vlastné vyšetrovanie útoku na washingtonský Kapitol zo 6. januára. TASR/Chip Somodevilla/Pool via AP

Autor je analytik projektu Infosecurity.sk.

V utorok 27. júna zasadol po prvýkrát špeciálny výbor určený na vyšetrenie januárového útoku na Kapitol. Svedectvá príslušníkov polície a ochranky sídla Kongresu priniesli desivé príbehy o vyčíňaní výtržníkov. Práca výboru pri objasňovaní udalostí z tohto dňa bude neľahká, najmä ak budú jej závery spochybňované šírením klamstiev a dezinformácií.

Tvrdá rana pre americkú demokraciu

6. január roku 2021 bol pre mnohých prekvapujúcim vyvrcholením napätie, ktoré sa odohrávalo okolo amerických prezidentských volieb. Bývalý prezident Donald J. Trump po vyhlásení oficiálnych výsledkov odmietol uznať svoju porážku. Namiesto dôstojného prenechania úradu svojmu nástupcovi sa rozhodol spochybniť voľby samotné.

Trumpove kľúčové tvrdenia o volebnom podvode boli vyvrátené. Napriek tomu však v tvrdom jadre jeho podporovateľov zostal tlieť pocit krivdy, ktorý čakal na vhodnú príležitosť, aby sa mohol rozhorieť do nečakaných rozmerov. Zámienku k násilnostiam dal samotný bývalý prezident, ktorý v prejave vyzval svojich prívržencov k pochodu na Kapitol.

Po tomto prejave nasledovala dráma, ktorá si vyžiadala 5 mŕtvych a viac ako 140 zranených. Okrem ľudských obetí bol tiež poškvrnený symbol americkej politickej kultúry. Zásadu nástupníctva, ktorá je fundamentálnym princípom demokracie, sa Trump pokúsil narušiť zavádzajúcimi vyjadreniami o „ukradnutých voľbách“.

Republikánsky bojkot nezávislej komisie

Podľa slov demokratickej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej je nevyhnutné vyšetrovaním objasniť okolnosti tohto dňa, aby bolo možné určiť zodpovedných vinníkov a v budúcnosti predísť podobným situáciám.

Pelosiová, ktorá sa ujala úlohy zostaviť vyšetrovaciu komisiu, dala Republikánom možnosť vybrať piatich zástupcov zo svojich radov, ktorí sa vyšetrovania zúčastnia. V tlačovej správe z 21. júla však predsedníčka informovala o svojom rozhodnutí odoprieť účasť vo výbore dvom z piatich vybraných zástupcov Republikánov. 

Ich nomináciu totiž Pelosiová považuje za pokus o podkopanie integrity komisie. Dôvodom má byť kontroverzný charakter oboch  reprezentantov. Republikáni v senáte následne zablokovali snahu o vytvorenie nezávislej komisie zloženej z oboch strán, kvôli čomu bol vytvorený výbor zložený predovšetkým z Demokratov.

Mohla Pelosiová v osudný deň konať inak? 

K vyšetrovaniu sa už stihol vyjadriť aj samotný bývalý prezident. Pelosiovú obviňuje z toho, že v osudný deň podcenila hrozbu, ktorú protestujúci predstavovali a nepožiadala o zvýšenie počtu príslušníkov silových zložiek v areáli Kapitolu.

Kancelária predsedníčky snemovne sa k tejto téme vyjadrila v tlačovej správe, ktorá poukazuje na zavádzajúce tvrdenia Trumpa a ďalších Republikánov.

Republikáni zrejme nikdy plne neuznajú závery Pelosiovej výboru, avšak pre udržanie stability v krajine je potrebné, aby aktívne nepodrývali jej legitimitu. 

V čase, kedy Slovensko aj mnohé ďalšie štáty čelia stále radikálnejším protestom, ktoré sú vyvolané dezinformáciami a hoaxami, by sme mali pozornejšie sledovať to, ako sa s touto hrozbou vyrovná práve USA.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Zdroje: WashingtonPost, AP, ABCnews, Guardian, speaker.gov, FOX

Najnovšie videá

Trendové videá