KOMENTÁR Jaroslava Cabuka: Dohoda z Mexika – koniec venezuelskej krízy?
Autor je analytik STRATPOL.
Predstavitelia venezuelskej vlády a opozície pristúpili 13. augusta k dohode, ktorá by mohla vyriešiť pretrvávajúcu politickú krízu. Podľa dohody podpísanej v Mexiku sa obe strany zaviazali k nastoleniu vhodných podmienok pre konanie nových prezidentských volieb, ktoré by smerovali k zrušeniu medzinárodných sankcií. Na rokovaniach sa podieľajú diplomati z mnohých štátov, vrátane Nórska, Holandska a Ruska.
Politická kríza vo Venezuele pretrváva už od roku 2018, kedy sa uskutočnili posledné prezidentské voľby. Opozičná väčšina v parlamente vtedy odmietla uznať výsledky volieb, podľa ktorých vyhral úradujúci prezident Nicolas Maduro a označila ho za uzurpátora. Opozícia sa postavila za svojho parlamentného lídra, Juana Guaida a vyhlásila ho za právoplatného prezidenta. Guaida podporila väčšina štátov Európy, Južnej Ameriky, a Spojené štáty americké. Na Madurovu stranu sa naopak postavili Rusko, Turecko, Čína a Irán.
S možnosťou konania nových volieb súhlasil aj prezident Maduro, ktorý sa snaží vyjednať zrušenie sankcií uvalených na Venezuelu. Kým súčasnej vláde ide najmä ekonomickú stabilizáciu krajiny, opozícia si od dohovoru sľubuje humanitárnu zahraničnú pomoc vrátane vakcín proti Covidu-19. Opozičná strana taktiež žiada prepustenie všetkých protivládnych aktivistov, ktorí boli počas protestov zadržaní ozbrojenými zložkami.
Viacerí opoziční politici však na dohovory prihliadajú pomerne skepticky. Guaidó, ktorého aj naďalej mnohí uznávajú ako právoplatného prezidenta varuje, že by ich neúspech mohol krízu vo Venezuele ešte zhoršiť. Leopoldo Lopéz, Guadiov mentor taktiež priznal, že hoci jednania majú šancu na úspech, tak neprekypuje optimizmom.
Podobné názory zastáva aj Freddy Guevara, jeden z kľúčových členov opozície a Guadiov blízky spojenec, ktorého prepustili z väzby dva dni po úvodnom vyjednávaní v hlavnom meste Mexika. Za mrežami sa ocitol po obvinení z terorizmu, ktorého sa mal dopustiť počas júlových protivládnych protestov. Opozícia toto zatknutie tvrdo kritizovala a označila ho za politicky motivovaný krok.
Hoci on sám tvrdí, že nevie, či sa vyjednávaní môže zúčastniť, Nicolas Maduro informoval, že je na budúcich stretnutiach vítaný. Madurova vláda medzitým vymenovala nového ministra zahraničných vecí, Felixa Plasenciu, ktorý vo vyjednávaniach v Mexiku zohrá kľúčovú úlohu. Bývalý veľvyslanec Venezuely v Číne tak v najbližších rokoch povedie rezort diplomacie.
Rozhovory z Mexika sú pokračovaním doteraz neúspešných dialógov medzi venezuelskou vládou a opozíciou, ktoré boli predtým konané v roku 2018 v Dominikánskej republike a na Barbadose. Dialóg stroskotal primárne kvôli nedôvere opozície voči vláde, podľa ktorej Madurova vláda nebrala výsledky dialógu a samotné rozhovory vážne. Finálne rozhovory v Mexiku by sa mali konať 30. augusta, ktorého výsledkom by mala byť 7-bodová dohoda. Tá však nezahŕňa možnosť odstúpenia Madura pred konaním nových volieb.
Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.
Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre
Zdroje: Euronews, Reuters, BBC, irozhlas, WashingtonPost, AlJazeera