KOMENTÁR: Nie je to len „sofagate“, ženy v politike neustále čelia sexizmu a dvojitému metru
Žien v politike je najviac za celú históriu, napriek tomu však stále ide o menšinu. Podľa IPU Parline ženy tvoria 25,6 % osadenstva národných parlamentov po celom svete.
Najviac v Spojených štátoch, kde sa minulý rok druhýkrát v poradí dostalo do Snemovne reprezentantov rekordne veľa žien. Ženy tam tvoria 32,2% zastupiteľstva a na druhom mieste je Európa, kde ženské zastupiteľstvá tvoria 30,5 % parlamentu.
Leyen aj Merkel si svoje odžili
Jednu z najdôležitejších pozícií na svete, viceprezidentku USA, zastáva prvýkrát žena, Kamala Harris. Európsku veľmoc, Nemecko, vedie Angela Merkel, ktorú časopis Forbes označil za najmocnejšiu ženu sveta.
Nepochybne je významná aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ktorá v rebríčku najmocnejších žien obsadila štvrté miesto.
Ani zariadenie medzi najmocnejšie ženy sveta šéfke Komisie nezaručilo rovnaké zaobchádzanie ako jej mužským kolegom, o čom svedčí kauza sofagate.
Leyen pri návšteve tureckého prezidenta Erdogana nedostala rovnoprávne miesto so svojimi mužskými kolegami, ale bola odsunutá na gauč, ďalej od diskusie. Jedna z najmocnejších žien sveta tak zostala v pomykove a zmohla sa len na „ehm“.
https://twitter.com/DarrenGBNews/status/1379521901916258315
Kauza sofagate pobúrila mnohých Európanov, vyvolala kritiku Erdogana, ale aj Charlesa Michela, ktorý nemyslel na svoju kolegyňu, s ktorou má rovnaké postavenie. Okrem toho sa rozprúdila aj diskusia o dvojitom metri na ženy v politike. Kritici Turecka argumentovali, že pri predchádzajúcich návštevách Erdogana mužskými predstaviteľmi EÚ sa vždy našlo kreslo pre všetkých troch.
Mnohí v tom vidia zámer a prirovnávajú to k situácii, keď ruský prezident Vladimir Putin vypustil svoju sučku Koni pri rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkel a pritom tvrdil, že nevedel, že kancelárka sa psov bojí. Títo nemajú ďaleko od pravdy.
Najviac si to odniesla Hillary Clinton
Merkelovej „dvojča“ ako médiá zvykli prezývať Hillary Clinton, by tiež mohla o podobných situáciách natočiť celú ságu. Jej celý život sa točí okolo sexizmu a diskriminácie žien. Ako malé dievča chcela byť astronautkou v NASA, odtiaľ jej prišiel list „prepáč mále dievčatko, ženy do vesmírneho programu neprijímame.“
Jej najväčší sen stať sa prezidentkou USA bol zmarený, a to aj vďaka sexizmu a dvojakému metru na ženy v politike. Clinton sa o svoj príbeh a problémy, ktorým čelila počas svojej politickej kariéry podelila aj vo svojej knihe What Happened v celej kapitole. „Nie je ľahké byť ženou v politike. To je pochopiteľné. Môže to byť mučivé a ponižujúce. V ten moment, keď žena príde a povie „ idem kandidovať“ to začne. Analýza jej tváre, jej tela, jej hlasu, jej vystupovania, zmenšenie jej významu, jej nápadov, jej úspechov aj integrity, môže to byť neuveriteľne kruté,“ uviedla Clinton.
A presne to sa jej dialo hlavne počas prezidentských volieb v roku 2016. Clinton bola analyzovaná a nezostala na nej suchá jedna nitka. Niektorým ľudom vadil jej hlas, jej vrásky, jej intelekt, ďalším vadila jej slabosť, keď skolabovala s neliečeným zápalom pľúc. Iní sa škodoradostne zabávali, keď ju Donald Trump ponižoval a smial sa, že počas debaty bola na záchode „príliš dlho“. Médiá o nej písali, že je príliš racionálna a chýba jej empatia a emócie. Clinton to popísala ako paradox, s ktorým sa ženy stretávajú. Muži tvrdia, že ženy nie sú dobre vodkyne, pretože sú príliš emotívne a impulzívne a keď emócie neukazujú, sú kritizované aj za to.
Po Clintonovej prehre bola kritizovaná za to, že ju Demokratická strana zvolila za svoju kandidátku aj napriek tomu, že bola príliš „nudná“, „sebaistá“, „ambiciózna“ alebo „nesympatická“. Až po tesných voľbách v 2020, keď Bidenovo víťazstvo nebolo také jednoznačné ako sa očakávalo, sa dočkala čiastočnej rehabilitácie. Niektorí novinári začali premýšľať, že prehra Clintonovej nemusela byť jej chyba. Novinárka New York Times Annie Karie uviedla, „tesnosť volieb Biden-Trump“ naznačuje, že výsledok volieb v roku 2016 mohol byť menej o politických slabinách pani Clintonovej, ako to bolo o politickej sile pána Trumpa.“
„Monštrum Kamala“ a tancovanie Cortez
O dvojitom metri by mohli rozprávať aj Kamala Harris, Alexandria Ocasio-Cortez alebo Katie Hill.
V momente, keď sa oznámilo, že Biden si vybral za viceprezidentku Kamalu Harris, spustili sa nespočetné útoky. Trump sa správal ku Harris, ako keby skutočnosti kandidovala na prezidentku a nie na VP. Nechýbali útoky, kde ju nazýval „protivná ženská“, alebo „monštrum“. Označoval ju za extrémnu ľavičiarku alebo komunistku.
Alexandria Ocasio-Cortez (AOC) je častým cieľom republikánov v Kongrese. AOC od svojho nástupu čelí útokom, vyhrážkam smrťou a ľudí pobúria aj maličkosti, ktoré spraví. Keď bolo zverejnené video, ako tancuje počas svojich vysokoškolských čias, republikáni z toho spravili škandál. Cortez pritom netancovala obscénne a ani nebola nevhodne oblečená, vadil im obyčajný tanec.
Nie sexuálny škandál, ale dvojitý meter stál Hill miesto
Cortezovej kolegyňa Katie Hill sa svojho kresla musela vzdať potom, čo sa prevalil jej „sexuálny škandál“. Taký sexuálny škandál, ktorý sa mužským kongresmanom toleruje. Katie Hill počas svojho manželstva mala pomer so ženou, ktorá pracovala na jej kampani. Pravidlá v Kongrese zakazujú vzťahy medzi politikmi a ich podriadenými, aj tak k porušovaniu nariadenia často dochádza. Hill okrem toho čelila fenoménu „revenge porn“, keď jej bývalý manžel zverejňoval spolu s Daily Mail jej nahé fotky. Hill rezignovala zo svojho kresla, vo svojej rozlúčkovej reči uviedla, že ide o dvojitý meter na ženy.
„Odchádzam kvôli mizogynistickej kultúre, ktorá veselo konzumovala moje nahé obrázky, zarábala na mojej sexualite a umožňovala môjmu tyranskému bývalému pokračovať v tomto zneužívaní, tentokrát s pozorovaním celej krajiny,“ uviedla v záverečnej reči. Kritici sa zhodli, že išlo naozaj o dvojitý meter, čo je pravda. Dnes kongresman Matt Gaetz čelí obvineniam, že mal pomer s neplnoletými dievčatami a kreslo ho to zatiaľ nestálo.
Čím je žena úspešnejšia, tým je menej obľúbená
Dvojitému metru sa nevyhlo ani Slovensko. Bývalá diplomatka a herečka Magda Vášáryová v Otázkach Václava Moravca uviedla, že dvojitý meter existuje aj u nás. Političke stačí jeden negatívny článok a má po kariére. Rozdiely môžeme pozorovať aj pri bývalom premiérovi Igorovi Matovičovi a prezidentke Zuzane Čaputovej, kým Matovič si môže obliecť takmer všetko bez toho, aby bol kritizovaný, prezidentka sa musí držať prísnej etikety a aj tak sa nevyhne kritike. Rozdiel je aj kritike politikov. Ženské političky sú hneď označované za hlupane a nekompetentné.
Samotnú Clinton trápil tento dvojitý meter, až dokým nenarazila na štúdiu, ktorá čo-to vysvetľuje. „U mužov je obľúbenosť prepojená s tým, akí sú profesionálne úspešní. Čím viac úspešný muž je, tým viac ľudí ho má rado. So ženami je to opak. Čím viac je žena úspešná, tým menej ľudí ju má rado. Keď som to počula takto ľahko vysvetlené rozsvietila sa mi žiarovka. Toto je to, čo ženy nejako intuitívne tušia počas celých našich životov,“ dodala Clinton.
Napriek tomu, že Clinton našla niečo, čím sa po nociach upokojuje, dvojitý meter trápi a bude trápiť ešte množstvo generácií političiek a aj žien po celej Zemi a po celé generácie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: New York Times