KOMENTÁR: O tom, ako sa z USA stáva banánová republika, kde patetický Trump prosí, aby mu „našli hlasy“

Don
SITA/AP, Patrick Semansky

Už prvé dni po volebnom utorku (3. novembra 2020) prezident Spojených štátov vyrukoval s prvými obvineniami o volebných podvodoch. NBC News vtedy prinášala anketu o prezidentských voľbách v USA od opýtaných po celom svete. Najvyššiu pozornosť vyvolali opýtaní z Afriky, ktorí tvrdili, že takéto správanie je typické pre africké krajiny a nie pre vyspelú demokraciu akou sú Spojené štáty.

Možno, že u obyvateľov Afriky to vyvolalo pohoršenie, ale ľudia, ktorí lepšie poznajú Trumpa, prekvapení neboli. Senátor z Vermontu Bernie Sanders niekoľko týždňov pred voľbami presne predpokladal povolebný vývoj.

Bývalá ministerka zahraničia a Trumpova rivalka Hillary Clinton ešte v roku 2016, počas debaty prezidentských kandidátov upozornila, že keď sa niečo nevyvíja v Trumpov prospech, označí to za podvod. Pripomenula, že to tak bolo na začiatku republikánskych primárok, keď sa mu nedarilo, pri obvinení Trumpovej univerzity alebo pri nezískaní Emmy. „Takéto je jeho nastavenie mysle. Takto Donald rozmýšľa. Je to smiešne, ale je to zároveň veľmi znepokojujúce,“ povedala Clinton.

https://twitter.com/davidmweissman/status/1324518095873101824?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1324518095873101824%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.startitup.sk%2Faj-manzelka-melania-radi-donaldovi-aby-to-konecne-vzdal-porazeny-trump-sa-ale-stale-nevzdava%2F

Clinton vtedy ani len nemohla tušiť akých monštruóznych rozmerov to dosiahne. Donald Trump je naozaj posadnutý zvrátením volebných výsledkov. A čo je najhoršie a azda najsmutnejšie, že sám verí tomu, že je víťaz, a to ukazuje aj telefonát s predstaviteľom štátu Georgia.

Raz prosí, inokedy sa vyhráža 

V nedeľu 3. januára 2021 denník Washington Post zverejnil audio nahrávku telefonátu aj jej celý prepis, medzi dosluhujúcim prezidentom Trumpom a predstaviteľom štátu Georgia, štátnym tajomníkom štátu, republikánom Bradom Raffenspergerom. Trump prehral v štáte s rozdielom 11 779 hlasov.

Nahrávku už stihli americké média prirovnať ku kauze Watergate Richarda Nixona, pre ktorú nakoniec z prezidentského kresla rezignoval. 

Väčšinu hodinového telefonátu hovoril samotný Trump, ktorý znova opakoval, mnohokrát, že vyhral samotný štát a aj celé voľby. „Ako viete, každý štát sme vyhrali. Vyhrali sme každú štátnu snemovňu v krajine,“ uviedol Trump.

Prezident je miestami pokojný, miestami frustrovaný, miestami nahnevaný. Počas telefonátu sa mu striedajú aj nálady. Raz prosí Raffenspergera aby mu našiel „hlasy“,  inokedy sa mu vyhráža, že vedieť o podvodoch a nič s tým neurobiť je trestné, a niekedy sa mu snaží argumentovať, že on má „správne dáta.

Počas telefonátu odzneli nepodložené teórie o volení mŕtvych ľudí, voľbe ľudí, ktorí sa odsťahovali a pred voľbami následne prisťahovali, podvodných volebných mašinách, ale aj o zarátaní hlasov viackrát, pričom „100 % z nich bolo pre Joea Bidena.

Štátny tajomník mu za každým argumentoval, že to nie je pravda a má nesprávne dáta. Ako príklad uviedol volenie mŕtvych ľudí. Trump tvrdil, že malo voliť 5-tisíc mŕtvych ľudí. V skutočnosti našli dvoch mŕtvych ľudí, za ktorých volili príbuzní.

Podľa ABC News sa v Georgii viedlo dôkladné vyšetrovanie, ktoré malo preveriť údajné podvody a trikrát sa prepočítali hlasy pomocou hlasovacích strojov aj ručne. Nič z toho nezmenilo výsledok.

V podobnom duchu sa niesol celý telefonát. Emočný stav Trumpa pripomínal nedávny stav premiéra Igora Matoviča, ktorý sa pri rozhovore pravdepodobne rozplakal s tým rozdielom, že Trump bol oveľa viac nahnevaný.

Trump ohrozuje aj svoju stranu 

Informácia navyše prišla len dva dni pred senátnymi voľbami v Georgii, ktoré sú tesné a rozhodnú o tom, kto bude ovládať Senát. Prezidentovo správanie tak neohrozuje len demokraciu samotnú, ale aj budúcnosť vlastnej strany.

Celé by sme to mohli považovať za smutné, patetické pokusy zúfalého ohrdnutého muža, ktorý úprimne verí, že vyhral, keby to nebolo nebezpečné.

V USA sa chystá „spiknutie“ motivované Trumpom. Ten na tvrdeniach o volebných podvodoch zarobil neuveriteľných 200 miliónov dolárov

Najhoršie je, že prezidenta obklopujú ľudia, ktorí v ňom tieto konšpirácie živia a na Trumpovu stranu sa postavili aj republikánski kongresmani z oboch komôr kongresu. V stredu 6. januára majú potvrdiť hlasovanie Zboru voliteľov.

Zaliečanie sa voličom prezidenta  

Skupinka republikánov na čele so senátorom Tedom Cruzom z Texasu uviedla, že ak americký Kongres nevymenuje volebný výbor na okamžité prešetrenie výsledkov volieb, tak nepodporia voliteľov z niektorých amerických štátov. Senátori sú si však podľa svojich slov vedomí, že dosiahnutie zmien vo volebných výsledkov je nepravdepodobné.

Najskôr malo byť v skupinke okolo 10 republikánov, najnovšie medializované informácie hovoria o 100, dokonca 150 republikánoch. Nebolo by prekvapivé, keby ich napokon bola väčšina. Republikáni totižto väčšinou nemajú chrbtovú kosť, čo najlepšie demonštruje prípad Teda Cruza, ktorý prešiel od kritika Trumpa, keď prezident urážal jeho ženu, k jeho najväčšiemu zástancovi.

zdroj: TASR/AP, Patrick Semansky

Zo strany republikánov ide len o zaliečanie sa voličom prezidenta, ten je momentálne hlavnou tvárou republikánskej strany a republikáni nechcú, aby sa jeho voliči cítili zradení. Ďalším dôvodom môžu byť obavy o budúcnosť, ak by sa republikáni rozkmotrili s Trumpom a on by sa rozhodol kandidovať v 2024 ako nezávislý kandidát, znamenalo by to prakticky neúspech Trumpa aj kandidáta republikánov.

Nebezpečné prostredie

Je nepravdepodobné, že by ich snaha mohla mať vážny vplyv na potvrdenie hlasovania Zboru voliteľov. V Snemovni majú demokrati väčšinu, v Senáte majú demokrati aktuálne 46 kresiel, 2 majú nezávislí (medzi nimi Bernie Sanders) a 51 republikáni. Na potvrdenie výsledkov je potrebných 51 hlasov v Senáte, takže stačí ak s demokratmi a nezávislými budú hlasovať republikáni, ktorí si za svojim slovom stoja a svojich kolegov kritizujú a to Mitt Romney (Utah),  Pat Toomey (Pennsylvánia),  Lisa Murkowski (Aljaška) a Ben Sasse  (Nebraska).

Bezpečnostní analytici sa navyše obávajú násilností v uliciach, 6. januára sa majú v uliciach Washingtonu D.C. stretnúť prezidentovi priaznivci z krajne pravicovej organizácie Proud Boys.

Prezident tak s jeho republikánmi vytvárajú nebezpečné prostredie, ktoré môžeme vidieť v rozvojových alebo vojnových krajinách. Popieranie výsledkov volieb je nielen nedôstojné a nebezpečné, ale aj priamym ohrozením demokracie, ktoré má za následok nárast nedôvery vo všetky demokratické inštitúcie, a to môže byť do budúcnosti veľkým problémom v tak rozdelenej krajine, akou sú Spojené štáty, ktoré by sa mohli dnes už premenovať na Rozdelené štáty.  

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Washington Post, ABC News, the Hill

Najnovšie videá

Trendové videá