KOMENTÁR: Rasistické deti, kričia Briti. Detské publikum pískalo na hráča tmavej pleti a je z toho politika
Vraví sa, že deti sú najúprimnejšie, no na druhej strane si ich názory netreba brať k srdcu. Správanie detí je často odrazom rodičov, ktorí sú za svojich potomkov zodpovední.
V športovom svete sa riešia momentálne tie české, dôvodom je zápas Sparty Praha proti Glasgowu Rangers, ktorý sa odohral minulý týždeň. Rieši sa však až dodnes.
Deti totiž bučali na hráčov súpera a to vyvolalo vlnu nevôle. Svoj nesúhlas so správaním detí vyjadril aj bývalý futbalista Marvin Bartley.
Na svoj Twitter napísal: „Najhoršie na tom celom je, že ani v najmenšom nie som šokovaný! V žiadnom prípade to nie je chyba detí, pretože sa správajú spôsobom, akým vidia povzbudzovať dospelých. Akú šancu majú, keď sú vložené do misy so zhnitým ovocím.“
https://twitter.com/dothebartman1/status/1443851849006817283?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1443851849006817283%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fdennikn.sk%2F2560423%2Fboli-ceske-deti-rasisticke-po-vyhre-sparty-si-cesky-minister-predvolava-britskeho-velvyslanca%2F
Rasizmus je na futbalových ihriskách aktuálne najpreberanejšou témou. Zatiaľ čo si niektorí hráči pred zápasom kľaknú, aby vzdali hold ľuďom, ktorí sú diskriminovaní pre farbu pleti, iní sa im na tribúnach vysmievajú.
Čo treba vedieť
Už v apríli sme písali o vlne rasizmu na futbalovom zápase medzi Slaviou Praha a Glasgowom Rangers. Bolo to stretnutie, ktoré skôr pripomínalo bojové športy.
Práve Kamara kopačkou zasiahol tvár českého brankára Ondřeja Kolářa. Pár minút po zápase Európskej ligy v útrobách futbalového štadióna zbil Onděja Kúdelu, čo na vlastné oči videl nielen tréner Steven Gerrard, ale aj zástupcovia organizácie UEFA.
Viacerí pozorní fanúšikovia si však všimli, že týmto udalostiam predchádzala dôverná debata medzi Kúdelom a Kamarom. Malo tam ísť o smršť rasistických poznámok, ktoré český futbalista pošepkal do ucha fínskemu futbalistovi. Jeho to poriadne rozrušilo a neudržal svoje emócie na uzde.
„Povedal som mu: You are fu*king guy (si sk***ený človek). Bolo to povedané v emóciách po dvoch červených kartách a rade brutálnych zákrokov súpera, ale úplne odmietam rasizmus,“ bránil sa pred novinármi dobitý český obranca.
„Spôsobil to hráč Slavie. Nie sme klamári… Dúfam, že to UEFA nezametie pod koberec,“ prehovorila vtedy aj futbalová legenda, bývalý kapitán anglickej futbalovej reprezentácie a Liverpoolu, ktorý je dnes manažérom a trénerom Glasgowu Rangers Steven Gerrard.
Zúčastnení hráči dostali dištanc, český hráč dostal stopku až na 10 zápasov a zmeškal tak aj účasť na európskom šampionáte. Dôvodom bol práve rasizmus.
Kamara za napadnutie dostal stopku na 3 zápasy. Vášne po čase opadli a na celú vec, aj napriek tomu, že to v tom čase riešila prakticky celá futbalová verejnosť, sa postupne zabudlo.
Na povrch opäť vyplávala na konci minulého týždňa, ako už bolo spomenuté. Pred stretnutím každý tŕpol a v napätí čakal, ako sa bude tento súboj vyvíjať.
Rasizmus na futbale je na dennom poriadku
Futbalisti Sparty Praha vyhrali zápas Európskej ligy nad Glasgowom Rangers. Jediný gól padol z kopačky Slováka Dávida Hancka. O futbalový výsledok sa však po záverečnom hvizde takmer nikto nezaujímal.
Viacero médií prišlo s odlišnými postrehmi. Tie britské tvrdia, že deti na tribúnach bučali pri strete s loptou každého hráča tmavej pleti. České zase, že mladí fanúšikovia v Prahe pískali a hučali pri každom kontakte Glena Kamaru s loptou.
Fínsky stredopoliar tmavej pleti však dostal červenú kartu a nedohral zápas. Rozruch na tribúnach však neustal.
Následkom týchto udalostí bol konflikt. Škóti nakoniec obvinili pražské publikum z rasizmu. Sparta sa proti tomu intenzívne ohradzuje.
Rasistické prejavy sú na futbalových zápasoch, žiaľ, bežnou záležitosťou. Diskriminácia pre farbu pleti sa v Prahe vyskytla aj v augustovom zápase proti AS Monako. Kvôli tomu UEFA povolila vstup na minulotýždňové stretnutie iba deťom do 14 rokov.
Aj takéto publikum sa však dokázalo rozvášniť natoľko, že o ňom vie celý športový svet.
Osočovanie detí je zúfalé
Škótsky právnik a aktivista Aamer Anwar už pred zápasom upozorňoval fanúšikov Glasgowa, aby necestovali do Prahy. Dôvodom mala byť možná šarvátka medzi fanúšikmi oboch mužstiev.
„Keď som počul o zatvorení štadióna Sparty Praha, dúfal som, že Glen a ďalší hráči tmavej pleti nebudú čeliť urážkam, rasizmu a budú iba hrať futbal. Aj keď ich fanúšikovia dostali zákaz, nebolo to nič platné.“
„Štadión naplnilo desaťtisíc školákov. Veľká časť z nich bučala pri každom dotyku s loptou Glena a všetkých ďalších čiernych hráčov Rangers,“ povedal po zápase pre portál The Atlantic.
Sparta musela reagovať. Vedenie si myslí, že ide o neopodstatnené obvinenia. Urážanie detí v v médiách je vraj smiešne, zúfalé a neakceptovateľné.
„Osočovanie detí v online priestore je mimoriadne zbabelé. Sledujeme v prostredí sociálnych sietí i v mediálnom priestore bezprecedentné xenofóbne vyjadrenia proti Českej republike, jej občanom a dokonca i jej deťom. Popisujete chovanie detí nesprávne, privlastňujete si právo hodnotiť vyjadrenia emócii šesťročných detí, ktoré nemajú poňatia o tom, čo je to rasizmus.“
„Je to drzosť. Bohužiaľ, musíme čítať zúfalé útoky právnika Aamera Anwara, ktorý sa pohybuje za hranicou toho, čo by si advokát mal dovoliť,“ napísal klub v stanovisku.
Politika v športe
Do kauzy z minulého týždňa sa naplno zapájajú aj českí politici. Prostredníctvom sociálnych sietí si odovzdávajú odkazy. Dôvodom môžu byť aj blížiace sa sobotné voľby v Česku. Politici si tak chcú na svoju stranu prilákať čo najviac možných voličov.
„A dosť! Zámerne šírené nechutné urážky českých detí v médiách a na internete do futbalu nepatria a do dobrých vzťahov medzi dvomi krajinami už vôbec nie. Predvolám si na pondelok britského veľvyslanca a budem s ním celú záležitosť riešiť,“ vyjadril sa na Twitteri Jakub Kulhánek, minister zahraničných vecí Českej republiky.
Do boja proti rasizmu na minulotýždňovom futbale sa na sociálnej sieti zapojil aj politik slovenského pôvodu a český premiér Andrej Babiš: „Je ten svet ešte normálny? Čítam si, čo po zápase Sparta – Rangers rozpútali Škóti, ich médiá, je mi z toho smutno. To už bude každý pokrik na futbale spojený s farbou pleti? To necháme na sieťach urážať deti?“
Blíži sa odveta a je možné očakávať naozaj všeličo. Futbalové výkony budú druhoradé. Je to veľká škoda, že sa z futbalu vytráca to najdôležitejšie – krása hry a zadosťučinenie z víťazstva.
Áno, rasizmus treba odsúdiť a treba potrestať tých, ktorí nepatria na kultivované verejné podujatia. Je však smutné sledovať, ako sa z futbalu stáva silný politický nástroj. Z futbalu sa stráca to, prečo ho všetci milujeme.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: SME