KOMENTÁR: Šanca pre Joa Bidena. Má popularitu, no jeho prítomnosť musí byť v našom regióne silnejšia

  • Víťazstvo nového amerického prezidenta Joa Bidena dodalo nádej na obnovu zaprášených vzťahov medzi Európou a USA
  • Túto nádej môžeme premietnuť aj do pozitívneho vnímania Joa Bidena v krajinách V4 či Pobaltia
Biden Putin3
  • Víťazstvo nového amerického prezidenta Joa Bidena dodalo nádej na obnovu zaprášených vzťahov medzi Európou a USA
  • Túto nádej môžeme premietnuť aj do pozitívneho vnímania Joa Bidena v krajinách V4 či Pobaltia

Autor je externým prispievateľom a pracuje pre organizáciu GLOBSEC

GLOBSEC pred pár dňami publikoval štúdiu, ktorá ukazuje, že popularita Joa Bidena je v našom regióne veľmi vysoká, dokonca vyššia ako popularita Vladimíra Putina. Mnohí dnes tvrdia, že príchodom Bidena bude situácia veľmi podobná tej, ktorá bola za Obamu. Pri podobnom porovnávaní je však veľmi dôležité pripomenúť, že ani vysoké očakávania od Obamu sa nepretavili do reality.

Čelní predstavitelia krajín V4 mu ešte v roku 2009 napísali otvorený list, pod ktorý sa podpísali, okrem iných, aj Václav Havel, Rastislav Káčer či Martin Bútora. V dokumente apelovali na vtedajšieho amerického prezidenta, že Ruská federácia je stále veľkou hrozbou pre demokratickú budúcnosť Európy.

V liste naznačili obavu, že Washington obetoval záujmy strednej Európy pre zlepšenie vzťahov s Moskvou. Paradoxne, kým západná Európa „trpela“ pre nedostatok Trumpovho záujmu, stredná a východná Európa ho dostala dosť.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Udržanie vplyvu

Keď sa v roku 2017 zmocnil úradu spoločnosť rozdeľujúci Donald Trump, jeho administratíva uznala, že náš región je jedným z oblastí, kde Peking a Moskva uplatňujú svoje mocenské záujmy. A to často veľmi neférovou hrou. Spomeňme napríklad muničné sklady vo Vřbeticiach či čínsku ambíciu ovládnuť ekonomiku Európy.

Reakciou na silnejúci vplyv Ruska a Číny v strednej Európe bolo presunutie amerických vojenských síl do Poľska. Jedným z ďalších dôkazov, že Trumpova administratíva „pokukovala“ po našom regióne, bolo vymenovanie významného diplomata Wessa Mitchella za námestníka štátneho tajomníka pre európske a euroázijské záležitosti.

Práve jeho vyjadrenia smerovali pre strednú a východnú Európu, v ktorých si prial, aby boli naše vzájomné vzťahy jednou z priorít. Potrebu konkurovať rastúcej Číne a Rusku na celom svete následne  zdôraznila Stratégia národnej bezpečnosti USA z roku 2017 a Stratégia obrany USA z roku 2018.

Bývalý minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo dokonca absolvoval v každej krajine turné, Slovensko navštívil v roku 2019. Nové bezpečnostné dohody boli podpísané s Maďarskom a Poľskom, a to aj napriek tamojším silnejúcim pochybnostiach v nezávislosť demokratických inštitúciách.  

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Obísť strednú Európu je krok vedľa

Aj keď z pohľadu záujmov strednej Európy bol Trump v našom regióne aktívnejší, s Bidenom svitla nádej pre stabilnejší vzťah. Ten môže pokračovať v dobre nastavených krokoch. Svoj vplyv však musí aj ukázať. O to viac v časoch, kedy sme svedkami nepokojov v Bielorusku a čelíme následkom silnejúcej ruskej informačnej vojny.

Hoci propaganda beží na plné obrátky, stále môžeme byť spokojní. Podľa analýz GLOBSECu veria Slováci Európskej únii a NATO každým rokom viac. Kým v roku 2018 vnímalo členstvo v NATO približne 50 percent Slovákov, v tomto roku to je až 63 percent.

Už dnes je však jasné, že Joe Biden strednú Európu obíde. Rozhodnutie obísť nás je jasným signálom návratu k politike Baracka Obamu a k politike podceňovania vzťahov a vplyvu v našom regióne, čo môže mať nechcený diplomatický dopad.

Podobné rozhodnutie dodá optimizmus najmä východným autokratickým režimom, ktoré sú pripravené vyplniť potenciálne vákuum. Hoci nový zvolený prezident Biden patril v minulosti medzi silné hlasy pre vstup nášho regiónu do NATO, dnes je jeho pozícia v priestore strednej Európy zatiaľ menej viditeľná.

Napriek všetkému je Bidenova cesta do Európy vnímaná pozitívne a vzťahy s Európou môžu byť po rokoch napravené. Netreba však zabúdať, že svoju agendu nevybaví len v západnej Európe. Podceňovať dôležitý geopolitický priestor je strategicky krátkozraké.

zdroj: SITA/AP, Carolyn Kaste

Závažné dôsledky

Počas Obamovej administratívy bol Biden dokonca účastníkom diplomatických rozhovorov s Balkánom a strednou Európou. Tvrdiť tak, že nemá o našom regióne ani páru, nie ja na mieste. Najbližšími partnermi Washingtonu budú v Európe pochopiteľne mestá ako Paríž, Londýn či Berlín.

Zabudnúť však na strednú a východnú Európe bude pre stabilitu na európskom kontinente veľmi závažné. Možné odignorovanie V4 kvôli ohrozenej demokracii v Maďarsku a Poľsku je znak slabosti. Ak to pripustíme, náš ideologický súper vyhrá.

Ten dnes cíti šancu a nemieni sa jej tak ľahko vzdať. Potešením Bidenovej administratívy však je, že ľudské práva a demokracia sú jeho kľúčovými piliermi. To sa však nemusí páčiť našim severným a južným susedom.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá