KOMENTÁR: Slováci, hlavne nevybočujte z turistického chodníka. My zatiaľ na Štrbskom Plese postavíme „lunapark“
Pozornosť Slovákov sa v posledných dňoch vo zvýšenej miere upiera ku klenotu našej krajiny, ktorým je Štrbské Pleso. Viac ako 75 000 ľudí sa v petícii búri proti neprimeranej rekreačnej výstavbe v tejto lokalite.
Investorom má byť samotná obec Štrba, ktorá sa nechala zlákať na medové motúzy developerov. Tí chceli obec„obohatiť“ o 21 projektov, z toho 11 by malo vzniknúť na plochách vedených ako les a 2 zámery na pozemkoch vedených ako lesy a pasienky.
Podľa pôvodného zámeru mali pribudnúť apartmánové domy, nájomný bytový dom či hotelové parkoviská. Unikátnu prírodnú panorámu mal doplniť 4-podlažný parkovací dom pre 450 áut či nový vodojem blízko zjazdovky Interski.
Verejnosť zasiahla
Nebyť verejného tlaku, jedného dňa by sme sa zobudili do sveta, v ktorom na Štrbskom Plese nepanuje pokoj, ale hluk zbíjačiek a bagrov. Našťastie, vôľu tisícov Slovákov nemožno len tak odignorovať.
Po zverejnení petície aj starosta obce Štrba Michal Sýkora pripustil, že vidina profitu z novej výstavby je síce lákavá, no pre obec by priniesla až príliš veľa kritiky a nenávistných pohľadov zo strany milovníkov prírody. Nový minister životného prostredia Ján Budaj sa pokúsil verejnosť upokojiť diskusiou so starostom obce.
Vyjadril sa, že v tejto lokalite nepribudnú žiadne lanovky, či nové zjazdovky. Aj myšlienka parkoviska, ktoré by sa malo dotýkať priamo oblasti vzácnych mokradí, bolo podľa neho zrejme nedorozumením. Výstavbu nových komerčných objektov vylúčil.
Takýto razantný zvrat sa na slovenské pomery zdá až príliš optimistický. Aj ochranári z My sme les upozorňujú, že situácia nie je zďaleka taká, ako ju prezentuje pán minister.
Žiadne „lanovky či nové zjazdovky“ si podľa nich obec vysvetľuje po svojom. Nie je to len domnienka, je to jasne vidieť aj na novom pláne výstavby, ktorý zverejnil portál Hikemates. Z pôvodného plánu vypadlo spolu 5 návrhov. Obec zároveň predĺžila možnosť pripomienkovať návrhy o ďalších 30 dní, teda do 23. júna 2020. Stavby tak ešte ani zďaleka nie sú zamietnuté.
Varovný prst
Zdá sa, že sme len kúsok od toho, aby sa charakter Štrbského Plesa nadobro a nenávratne zmenil. Doposiaľ sem ľudia chodili z miest, aby si odpočinuli v prírode. Po novom by to mohol byť celkom iný zážitok, z miest by sme prišli len do ďalšieho mesta s obchodmi a atrakciami.
Mnohí ľudia si ešte dobre pamätajú niekdajšie „slávne budovy“ a atmosféru strediska v nedotknutej vysokohorskej prírode. Dnes sú slávne budovy z veľkej časti schátrané, ako napríklad plaváreň hotela FIS alebo sanatórium Helios. Namiesto toho potichu pribúdajú moderné projekty, ako napríklad už postavená vyhliadková veža.
Koniec koncov, nejde o žiadnu vyhliadkovú vežu, ktorá by tu vyslovene chýbala. Len kúsok od nej sa totižto nachádza schátraný skokanský mostík, ktorý je umiestnený podstatne vyššie ako táto novinka.
Človeku sa preto naskytá myšlienka, na čo tu budovať od základov nový „lunapark“ so šmykľavkami a bungee jumpingom, keď tu máme objekt s oveľa lepšou dispozíciou na vyhliadku a už na prvý pohľad vidno, že investíciu potrebuje ako soľ.
Musíme bojovať. Už to nedáva zmysel
Zdá sa však, že budovateľské ambície pár vyvolených sú silnejšie ako úprimná snaha zveľadiť vzácne stredisko a jedno z najkrajších miest Slovenska. Je priam zarážajúce, že za ochranu lokality nadnárodného významu musia Slováci bojovať.
Ešte zarážajúcejšie to vyznieva, keď si uvedomíme, čomu musia čeliť ľudia, ktorí radi trávia voľný čas v prírode. Zatiaľ čo oni od tretieho stupňa ochrany nemôžu ani vybočiť z chodníka, na tých istých miestach akceptujeme necitlivú ťažbu dreva či výstavbu obrovských komerčných projektov, ktoré sprevádzajú ťažké mechanizmy.
Pritom vplyv pešieho turistu na naše lesy je v porovnaní s developerom, ktorý vyrúbe kvôli výstavbe zjazdovky desiatky hektárov lesa, naozaj zanedbateľný. Človek nemusí byť žiaden odborník, aby si uvedomil túto značnú disproporciu.
Je pochopiteľné, že v zastavanom území obce by mal mať hlavné slovo starosta či primátor. Neznamená to ale, že sa má rozvoj realizovať bez akéhokoľvek citu. Pokiaľ ale budú obyvatelia vidieť len dane z ubytovania a podnikania, asi sa toho veľa nezmení.
Petíciu za záchranu Štrbského Plesa vyhlásili:
- Iniciatíva MY SME LES
- Asociácia prírodného turizmu
- Občianske združenie KST Hikemates
- Aevis n.o.