KOMENTÁR: V USA zvíťazili negatívne emócie. Európe preto klope vojna na dvere
- Harrisovej prehra prináša neistotu aj do Európy, Trump je nepredvídateľný
- Harrisovej prehra prináša neistotu aj do Európy, Trump je nepredvídateľný
Prieskumy tento rok opäť naznačovali tesný súboj o Biely dom. Ako sa však ukázalo, až taký tesný nebol a Trump si išiel po drvivé víťazstvo, keď môže vyhrať všetky nerozhodné štáty.
Navyše sa Trumpovi zrejme prvýkrát podarilo vyhrať na počet hlasov, čo nedokázal ani proti Joeovi Bidenovi, ani proti Hillary Clintonovej.
V amerických liberálnych médiách už o chvíľu vypukne šialenstvo. Hľadať sa bude vinník tejto potupnej prehry. Obvinia Joea Bidena, že odstúpil z prezidentského boja príliš neskoro a málo efektívne predával úspechy svojej administratívy.
Obvinia Kamalu Harrisovú, že svoju kampaň stavala na zlých témach a voličom nedokázala vysvetliť svoju politiku. Obvinia aj Harrisovej výber viceprezidenta Tima Walza, ktorý jej napokon vyhrať nepomohol. Budú tvrdiť, že keby si vybrala za viceprezidenta guvernéra Pensylvánie Josha Shapiroa, mohol zvýšiť jej šance vyhrať štáty takzvaného Rust Beltu.
Napokon hodia vinu na voličov, ktorí sa nechali opantať takzvaným wannabe diktátorom. Pritom, keby americké médiá neboli také odrezané od reality, dokázali by prechádzkou po Pensylvánii (tým nemyslíme len metropolitné oblasti, ale celý štát), ako sme to spravili my, zistiť, že Harrisová má problém a návrat Trumpa je pravdepodobnejší.
Jednoznačne môžeme povedať, že Trumpovi k víťazstvu dopomohli negatívne emócie ako strach, nenávisť a neistota. Neistota, či budú mať americké rodiny na zaplatenie nájmu, či budú mať za čo nakúpiť potraviny a podobne.
Z nejakého nám neznámeho dôvodu si Američania myslia, že bývalý prezident je schopnejší vyriešiť ich ekonomické problémy, aj keď jeho spoločnosti viackrát vyhlásili bankrot.
Pri Trumpovi nie je nič isté
Neistota zavítala aj do Európy a jej dôvodom sú práve americké voľby. Neistota, čo bude s pomocou pre Ukrajinu, čo bude s obrannou alianciou NATO či ako sa budú vyvíjať vzťahy USA a Európy.
Trump je známy svojou nepredvídateľnosťou, impulzívnosťou a chaotickým rozhodovaním. Aby zaútočil na vojenskú základňu v Sýrii, stačilo jeho dcére Ivanke ukázať mu fotky zavraždených detí, ktoré zmasakroval režim Bašára Asada.
Nie je preto vylúčené, že zavraždené deti z Ukrajiny vzbudia v Trumpovi rovnaký súcit. Vylúčené tiež nie je, že Trump bude chcieť dokázať svojmu egu a celému svetu, aký je skúsený obchodník a vyjednávač, a Ukrajine tak prinesie nevýhodnú „mierovú zmluvu“. Hlavne ak ruský prezident Vladimir Putin, skúsený bývalý agent KGB, poťahá za správne struny.
Takýto paškvil môže v budúcnosti znamenať obnovu vojny na Ukrajine alebo priamu hrozbu pre nás. Poskytne Vladimirovi Putinovi možnosť, aby sa so svojou agresiou zameral na pobaltské štáty. Teda Rusko môže v budúcnosti zaútočiť na členskú krajinu NATO.
Podľa analytikov by mohol byť Kremeľ na vojnu s NATO pripravený už na konci tohto desaťročia. Otázne je, ako bude na konci tohto desaťročia vyzerať Aliancia, ktorú Trump neustále spochybňuje.
Možné je aj to, že európske štáty sa konečne spamätajú a začnú sa o svoju bezpečnosť starať samy. Ak sa tak ale nestane a Trump opustí Ukrajinu, potom nám vojna klope na dvere.
Komentár vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú postoje celej redakcie.