KOMENTÁR: Ženy prichádzajú u susedov o svoje práva. A náš minister má ponižujúce vtipy z 90. rokov

BeFunky-collage-49
Instagram/@milan.krajniak, TASR/Martin Baumann

Pandémia koronavírusu je najlepší čas na okradnutie žien o ich práva, povedal si zrejme Poľský najvyšší súd, ktorý rozhodol, že potraty v prípade porúch plodu sú protiústavné. Sudcovia sa zrejme spoliehali, že zákazy spojené s opatreniami, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu, ich ochránia pred hnevom a nesúhlasom žien.

Sudcovia a aj vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa prerátali. Nahnevané ženy a ich spojenci vyšli okamžite do ulíc,  v ktorých sú prakticky doteraz aj napriek vládnym nariadeniam, ktoré zakazujú zhromažďovanie viac ako päť osôb. 

Poľsko môžeme vnímať ako politický extrém, kde výrazne do spoločenského života zasahuje Katolícka cirkev, ku ktorej sa hlási väčšina obyvateľov Poľska.

No nemôže sa u nás stať niečo podobné?

Ak sa budú naďalej vyvolávať kultúrno-etické vojny, ľahko môžeme skĺznuť na cestu Poľska.

Len nedávno neprešiel návrh poslankyne OĽaNO Anny Záborskej, proti ktorému vystúpili organizácie z celého sveta a aj v rámci koalície vyvolával napätie. Záborská už avizovala, že o pol roka predloží návrh znova. Čo tam potom, že vo svete zúri pandémia koronavírusu, ktorá doteraz zabila vyše milión ľudí? Hlavne je predsa presadiť svoju vôľu aj napriek tomu, že väčšina Slovákov si neželá zmenu zákona.

Presne to aj robila poslankyňa Záborská a jej skupinka odkedy nastúpili do parlamentu. Cez leto namiesto prípravy na druhú vlnu a sústredeniu na zmiernenie dopadu na ekonomiku sa poslankyňa sústredila na potraty, ktoré okrem nej a poľskej PiS nikoho (momentálne a prioritne) nezajímajú. Ak by pani Záborská naozaj chcela chrániť ženy a pomáhať ženám, ako tvrdí, tak by sa zamerala na domáce násilie, ktoré počas pandémie zaznamenalo prudký nárast.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Ženy ako sexuálny objekt 

Záborská má spojencov, ktorých zmýšľanie tiež zastalo niekde v stredoveku. Boris Kollár, ktorý sa preslávil výrokmi o tom, že rodina môže byť otec a viac mám, ale nie dve mamy alebo dvaja otcovia. Napriek tomu si vypisoval s transrodovými ženami. Kollár potom vravel, že na neho môžu kľudne nasadiť aj volavku a on sa s ňou aj vyspí. Čo svedčí z časti o tom, ako predseda NR SR vníma, ženy – ako sexuálny objekt.  

Ďalším spojencom Záborskej je aj minister práce Milan Krajniak, ktorý vyvolal len nedávno pohoršenie u žien svojím príspevkom na sociálnej sieti. Krajniak, ktorý v minulosti vystupoval pod prezývkou Posledný križiak, nezostal obsahom príspevku nič dlžný svojej prezývke. „S manželkou sa dopĺňame: Ja sa vyzlečiem, ona vyperie, ja vstanem z postele, ona ustelie, ona uvarí, ja zjem. Čo by robila bezo mňa?“ napísal v príspevku minister.

zdroj: TASR/AP, Jakub Kotian,Czarek Sokolowski

Zmýšľanie z dôb križiakov 

Zmýšľanie ako z dôb križiakov. Najhoršie na tom je, že Krajniak nie je obyčajný minister ale minister, spod ktorého spadá odbor rodovej rovnosti. Ak sa celé ministerstvo riadilo a riadi tak, ako sa správa k svojej žene, tak sa nemôžme čudovať, že na Slovensku stále existujú platové rozdiely a diskriminácia na pracovisku.

Ženy s priemerným zárobkom na Slovensku  pracujú už od 23. októbra až do konca roka 2020 zadarmo. Tento stav sa v porovnaní s minulým rokom zhoršil o dva dni. Ženy navyše počas pandémie, zažívajú vyšší stres, psychické aj fyzické zaťaženie, pretože majú okrem práce na starosti častokrát aj domácnosť.

Do toho všetkého Katolícka cirkev a kotlebovci 

K tomuto mixu poslancov z OĽaNO a SME RODINA sa navyše pridávajú aj kotlebovci, kuffovci a Katolícka cirkev, ktorá napríklad vyzývala ľudí, aby nevolili Zuzanu Čaputovu.

Pani Záborská a zvyšok NR SR by sa skôr mali zamerať na to, ako odstrániť platové rozdiely medzi mužmi a ženami a ako pomôcť občanom prekonať ekonomickú krízu, ktorá sa už začala, namiesto toho, ako ženy obrať o ich práva. Ak neprestanú tlačiť na pílu, môžeme skončiť napokon ako Poľsko, z čoho by sa aj mnohí z nich potešili, no treba si uvedomiť, že potraty z Poľska nevymizli a ani nevymiznú, len sa budú vykonávať buď nelegálne, čo ohrozuje zdravie a životy žien, alebo za nimi budú musieť ženy žijúce v Poľsku cestovať do zahraničia.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá