Komerčných letov do vesmíru sa dočkáme už tento rok. Dychberúci výlet by mal stáť rekordne málo peňazí
- Iwaya Giken Corporation plánuje komerčné lety do vesmíru
- Využije pritom héliový balón
- Prvé lety sú naplánované na koniec tohto roka
- Iwaya Giken Corporation plánuje komerčné lety do vesmíru
- Využije pritom héliový balón
- Prvé lety sú naplánované na koniec tohto roka
O komerčných letoch do vesmíru za posledné roky počúvame čoraz viac. Kým let na palube Muskovej SpaceX misie či Bezosovej rakety Blue Origin je zatiaľ pre väčšinu obyvateľstva v nedohľadne, japonský startup prichádza s inovatívnou a o čosi dostupnejšou novinkou.
Vynález z Japonska
O lety do vesmíru „pre každého“ sa v blízkej budúcnosti chce postarať firma Iwaya Giken Corporation z japonského ostrova Hokkaido. Ako informuje portál JapanForward, startup chce svoj cieľ dosiahnuť pomocou héliových balónov schopných vzlietnuť až na hranicu stratosféry.
Tá sa nachádza vo výške približne 25 kilometrov nad zemou. Spoločnosti sa s ich skúšobným modelom balóna pritom túto hranicu takmer podarilo dosiahnuť v júni minulého roka. Na palube balóna sa vtedy nenachádzal človek, ale škrečok, ktorému sa podarilo bezpečne sa vrátiť späť na zem.
„Vesmírne plavidlo“ japonskej spoločnosti je zložené z dvoch častí. Jednou z nich je samotný balón naplnený héliom, ktorý by mal byť schopný uniesť dvojčlennú posádku: pilota a pasažiera. Druhou časťou je kabína, ktorá by mala byť schopná vystáť rôzne vonkajšie faktory, ako zmeny tlaku či teploty.
Lacnejšie ako konkurencia
Ako ďalej opisuje denník New York Post, celá záležitosť by mala trvať približne dve hodiny, a kým nejde o výlet do vesmíru v pravom slova zmysle, pasažierom by mal let ponúknuť nič nerušený výhľad na Zem a okolitý vesmír.
Takéto dobrodružstvo by pritom malo byť, v rámci možností, naozaj lacné. Za prvotné lety si bude Iwaya Giken Corporation pýtať približne 24 miliónov japonských jenov, čo je v prepočte okolo 170 000 eur.
V porovnaní s poslednými letmi spoločnosti SpaceX, ktoré na Medzinárodnú vesmírnu stanicu dopravili aj troch bohatých komerčných pasažierov, ide skutočne o drobné. Každý z nich za výlet totiž zaplatil 55 miliónov amerických dolárov (cca. 52 miliónov eur).
Prezident spoločnosti, 36-ročný Keisuke Iwaya, však dúfa, že postupne by sa cena za let mohla výrazne znížiť. „Dúfam, že let balónom bude nakoniec možný za cenu v rozmedzí 1 milióna jenov (cca. 7 000 €),“ cituje ho JapanForward.
Už tento rok
Pri tejto forme letov do vesmíru sa pritom nerozprávame o vzdialenej budúcnosti. Iwaya Giken Corporation plánuje, že prvé z nich by sa mohli odohrať už koncom roka 2023. Prvý nábor záujemcov sa začal už tento utorok a bude pokračovať až do augusta.
Spoločnosť prvých pasažierov vyberie v októbri a lety balónom by sa mali odohrať v nasledujúcich týždňoch, záležiac od počasia. Spomínaný prezident spoločnosti pritom o letoch hovorí ako o efektívnych, keďže ich plánovanie zaberie omnoho menej času, ako pri tradičných letoch raketou. Samotné balóny by mali byť využiteľné viackrát, čo len ďalej zníži náklady na vykonanie jednotlivých letov.
Zdroje: JapanForward, New York Post