Kompenzácie za energie nedostaneš automaticky. Zisti, ako o ne požiadať a kto má nárok (Návod)

  • Od 24. apríla je možné požiadať o kompenzácie za elektrinu a plyn
  • Zisti, na čo dať pozor, aby sa proces schválenia a vyplatenia pomoci nepredlžoval
Elektrické rozvody a peniaze
Ilustračný obrázok TASR/František Iván, Unsplash/Markus Spiske
  • Od 24. apríla je možné požiadať o kompenzácie za elektrinu a plyn
  • Zisti, na čo dať pozor, aby sa proces schválenia a vyplatenia pomoci nepredlžoval

Postup pri podávaní žiadosti o dotácie na energie:

  1. Na webovej stránke energodotacie.mhsr.sk v sekcii „Žiadosť o poskytnutie dotácie“ je potrebné kliknúť na tlačidlo „Podať žiadosť o poskytnutie dotácie“ umiestnené na konci stránky.
  2. Po presmerovaní na portál slovensko.sk je nevyhnutné sa prihlásiť pomocou dokladu totožnosti alebo aplikácie v mobilnom zariadení.
  3. V prvom rade je nutné zaškrtnúť políčko, ktoré označuje, že ide o hospodársky subjekt. Následne žiadateľ musí vyplniť informácie o svojej spoločnosti (IČO/názov spoločnosti), čím systém automaticky vyplní ďalšie údaje o firme (názov/obchodné meno, IČO, DIČ, právna forma), ktoré je potrebné skontrolovať, a ak sa vyskytne chyba, je nutné ju opraviť manuálne.
  4. Potom žiadateľ musí označiť, či je jeho spoločnosť platcom DPH, a v prípade zakliknutia možnosti áno musí uviesť jej IČ DPH.
  5. Na ďalšej stránke formulára bude automaticky vyplnená adresa sídla/miesto podnikania žiadateľa, ktorú je nutné skontrolovať a následne kliknúť na tlačidlo „Pokračovať“.
  6. Následne budú automaticky doplnené polia s údajmi o osobe, ktorá má právo konať v mene žiadateľa. Ak nie je táto osoba štatutárom, systém automaticky doplní údaje o všetkých štatutároch, ktoré je nutné odstrániť a nahradiť ich informáciami o osobe, ktorá podpisuje žiadosť.
  7. Na ďalšej stránke bude predvyplnený predmet prevažujúcej činnosti (SK NACE), ktorý je nutné skontrolovať. Žiadateľ musí označiť, či je jeho spoločnosť malý, stredný alebo veľký podnik, a následne uviesť e-mailovú adresu kontaktného zamestnanca a IBAN spoločnosti.
  8. Následne musí žiadateľ uviesť, či tvoria so žiadateľom hospodársku jednotku aj iné subjekty, a ak áno, je nutné uviesť údaje o týchto subjektoch.
  9. Pokračujúc ďalej, žiadateľ musí označiť, či žiada o dotáciu na elektrinu alebo na plyn. 
  10. Pre elektrinu: Vyplnenie 16-miestneho EIC kódu, názvu dodávateľa energie a IČO dodávateľa, zadanie kraja odberného miesta a časového obdobia, v ktorom firma odoberala elektrinu od dodávateľa.
  11. Automatické vyplnenie spotreby energie a ceny za 1 MWh po zadaní vyššie uvedených údajov. Ak sa tak nestane, žiadateľ môže tieto údaje nájsť v časti „Informácie o spotrebe energií“ na stránke energodotacie.mhsr.sk alebo na faktúre, zmluve, alebo v cenníku dodávateľa.
  12. Ak je potrebné zadávať spotrebu a cenu za každý mesiac zvlášť alebo ak sa menil dodávateľ, pridá sa odberné miesto a zadajú sa potrebné údaje.
  13. Pre kompenzáciu cien plynu: Vyplnenie 20-miestneho POD kódu, IČO dodávateľa a názvu dodávateľa, zadanie kraja odberného miesta a časového obdobia. Spotreba a cena za 1 MWh bude automaticky doplnená, ak nie, môžu byť tieto údaje nájdené na faktúre za plyn, rovnako ako v prípade elektriny. Ak žiadateľ zadáva spotrebu za každý mesiac zvlášť alebo sa menil dodávateľ, pridá sa aj obdobie.
  14. Odkliknutie, či už bola poskytnutá pomoc podľa oddielu 2.1 Dočasného krízového rámca. V prípade potvrdenia sa automaticky doplní výška poskytnutej a žiadanej dotácie.
  15. Údaje o všetkých konečných užívateľoch výhod sú potrebné, ak je požadovaná dotácia vyššia ako 100 000 eur.
  16. Pravdivé potvrdenie splnenia jednotlivých podmienok zo zoznamu v žiadosti.
  17. Kontrola všetkých uvedených údajov a prípadná úprava kliknutím na „Zmeniť“.
  18. Podpis žiadosti, kontrola platnosti podpisu a odoslanie formulára.

Zraniteľní odberatelia

Podľa ministra hospodárstva sa podarilo znížiť chybovosť pri podávaní žiadostí z pôvodných 30 % na 5 % vďaka automatizácii vyplňovania niektorých údajov vo formulári. Napriek tomu sú stále niektorí žiadatelia, ktorí robia chyby tak, že aj napriek automatickému doplneniu údajov o spotrebe a cene ručne prepisujú údaje za celkovú spotrebu, ktorá obsahuje aj distribučné poplatky.

Ako uvádza portál Podnikajte.sk, tieto poplatky nie sú v rámci tejto výzvy kompenzované a tarify za distribúciu elektriny budú zastropované od 1. mája 2023 na základe nariadenia, ktoré schválila vláda dňa 19. 3. 2023.

Podľa Hirmana sú ďalšou veľkou skupinou zraniteľní odberatelia, ktorí už majú regulovanú cenu elektriny a plynu, ale napriek tomu žiadajú o kompenzácie v rámci tejto schémy, hoci nie sú oprávnení na to, aby dotáciu dostali.

Energetika
zdroj: Unsplash/Nikola Johnny Mirkovic

Hirman taktiež uvádza, že často dochádza k duplicite žiadostí alebo k tomu, že žiadosť podpíše len jeden konateľ alebo neoprávnená osoba, napríklad účtovníčka, ktorá nie je v súlade s údajmi v obchodnom registri. V takýchto prípadoch je žiadosť vyhodnotená ako nesprávna a musí sa podať znova.

Vyplatenie dotácie

Žiadosti na kompenzáciu energií za mesiac marec bolo možné podávať od 24. apríla a financie by mali byť vyplatené prvým žiadateľom už v priebehu mája. Žiadosti je možné podať aj za všetky tri mesiace prvého kvartálu hromadne.

Ako uviedol Hirman, čas od podania žiadosti po jej schválenie trvá približne týždeň. Čo sa týka vyplatenia dotácií, tam ide o približne dva až tri týždne, pričom sa tento čas postupne skracuje.

Podľa Hirmana trvá približne týždeň od podania žiadosti po schválenie a dva až tri týždne na vyplatenie dotácií. Čas na vyplatenie sa však postupne skracuje. Otázka pokračovania pomoci a možnosti žiadania o kompenzácie aj v ďalších kvartáloch bude rozhodnutá po zvážení situácie na trhoch s komoditami, výšky štátneho rozpočtu a ohlasov od firiem.

To, či pomoc bude pokračovať ďalej a v akej forme, zatiaľ jasné nie je. Rezort by mal ale zverejniť svoje stanovisko v priebehu mája 2023. 

Zdroje: Podnikajte.sk, Ministerstvo hospodárstva SR, TASR, MIRRaI SR

Najnovšie videá

Trendové videá