Komplikácie predlžujú pobyt astronautov na ISS. Z plánovaných ôsmich dní je viac ako deväť mesiacov
- Dvojica uviaznutých astronautov sa na Zem tak skoro nevráti
- Znova presunuli dátum ich návratu
- Dvojica uviaznutých astronautov sa na Zem tak skoro nevráti
- Znova presunuli dátum ich návratu
To, čo malo byť osemdennou misiou, sa pre dvojicu amerických astronautov zmení na deväťmesačný pobyt vo vesmíre. NASA v utorok potvrdila, že Butch Wilmor a Suni Williamsová zostanú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) minimálne do konca marca budúceho roka.
Ako sme ťa už informovali, astronauti Wilmor a Williamsová uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) už v júni. Na Zem mali pôvodne cestovať na palube Starlineru. Vesmírna loď spoločnosti Boeing však mala problémy s tryskami a únikom hélia. Preto sa rozhodli, že Starliner sa na Zem vráti bez posádky.
Situáciu malo vyriešiť využitie voľných miest na palube lode Dragon misie SpaceX Crew-9, ktorá dorazila na stanicu koncom septembra. Najnovší vývoj však priniesol ďalší odklad. Ako informuje portál ScienceAlert, štart misie Crew-10, ktorá mala prevziať štafetu, sa posúva najskôr na marec 2025.
Astronautov vyzdvihne loď od SpaceX
NASA k situácii uviedla, že „zmena poskytne tímom NASA a SpaceX čas na dokončenie prípravy novej lode Dragon pre túto misiu.“ Pre skúsených astronautov Wilmora a Williamsovú to znamená predĺženie ich vesmírneho pobytu z plánovaných ôsmich dní na viac ako deväť mesiacov.
„Výroba, montáž, testovanie a konečná integrácia novej vesmírnej lode je náročná práca, ktorá si vyžaduje veľkú pozornosť venovanú detailom,“ povedal Steve Stich, manažér programu komerčnej posádky NASA.
Pravidelné misie na ISS zabezpečuje spoločnosť SpaceX, založená Elonom Muskom. SpaceX realizuje výmeny posádok v šesťmesačných intervaloch.
„Oceňujeme tvrdú prácu tímu SpaceX na rozšírení flotily Dragon na podporu našich misií a flexibilitu programu stanice a expedičných posádok, pretože spoločne pracujeme na dokončení pripravenosti novej kapsule na let,“ tvrdí Stich.
Japonská vesmírna loď má tiež problémy
Vo vesmírnych pretekoch v súčasnosti máme viacero hráčov. Okrem Číny a USA sa o svoj triumf snaží aj Japonsko. Súkromnej japonskej firme Space One však v stredu ani na druhý pokus nevyšiel premiérový štart jej nosnej rakety Kairos, ktorá mala na obežnú dráhu vynášať malé satelity.
Spoločnosť v krátkom vyhlásení uviedla, že let prerušila po niekoľkých minútach po tom, čo dospela k záveru, že je nepravdepodobné, že raketa svoj let dokončí. TASR o tom informuje s odvolaním sa na správy agentúr AP a AFP.
Osemnásťmetrová raketa Kairos 2 na tuhé palivo odštartovala z prefektúry Wakajama v strednom Japonsku. Do vesmíru mala vyniesť päť malých satelitov – jeden od taiwanskej vesmírnej agentúry a zvyšok od japonských startupov.
Štart bol pôvodne plánovaný na sobotu, no museli ho dvakrát odložiť pre silný vietor. Nasledoval po neúspešnom pokuse z 13. marca, keď raketa iniciovala samodeštrukciu päť sekúnd po štarte. Niesla satelit, ktorý mal monitorovať vojenské aktivity Severnej Kórey. Podľa Space One príčina zlyhania prvého letu spočívala v zlom nastavení pohonu prvého stupňa rakety.
Riaditeľ Space One Mamoru Endo novinárom v stredu povedal, že problémy nastali 80 sekúnd po štarte. „Údaje ukazujú, že raketa letela západným smerom namiesto pôvodne plánovaného južného smeru,“ konštatoval Endo s tým, že sa ju nepodarilo dostať na správny kurz.
Space One sa chce stať prvou súkromnou japonskou spoločnosťou, ktorá vynesie na obežnú dráhu satelit. Jej cieľom je oživiť japonský vesmírny priemysel prostredníctvom malej nosnej rakety a napodobniť úspech americkej spoločnosti SpaceX Elona Muska, ktorý má zmluvy s NASA a ministerstvom obrany.
Spoločnosť Space One so sídlom v Tokiu bola založená v roku 2018. Investovali do nej veľké japonské firmy ako Canon Electronics, IHI či Šimizu, ako aj Japonská rozvojová banka. Plánovala až 20 štartov ročne namiesto súčasných šiestich, s ktorými počíta vládou financovaný vesmírny program.
Tomu dominuje národná agentúra JAXA, ktorá vyvinula rakety H3 a Epsilon, podarilo sa jej vyslať sondu na Mesiac a odobrať vzorky z asteroidu. Space One plánuje aj tretí štart rakety Kairos. Jeho termín zatiaľ nie je známy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: ScienceAlert, Redakcia Startitup, NASA, TASR