Končiaci poslanci dostávajú poriadne tučné odstupné. Na koľko má nárok Heger či Naď? (PREHĽAD)

  • Po výsledkoch predčasných volieb končí v parlamente napríklad Eduard Heger či Jaroslav Naď
  • Končiaci poslanci majú nárok na poriadne štedré odstupné
Jaroslav Naď a Eduard Heger. A peňaženka plná päťdesiateuroviek.
Jaroslav Naď a Eduard Heger TASR/Martin Baumann, Freepik/@8photo
  • Po výsledkoch predčasných volieb končí v parlamente napríklad Eduard Heger či Jaroslav Naď
  • Končiaci poslanci majú nárok na poriadne štedré odstupné

Od výsledkov predčasných volieb uplynulo už niekoľko dní a celé Slovensko v napätí sleduje, keď sa už konečne vytvorí vládna koalícia. Ľudia sú zvedaví, ako bude nová vláda riešiť zásadné problémy a výzvy krajiny.

Mnohým však pritom uniká, že práve predčasne končiaci parlament, hlavne niektorí dôležití členovia v ňom, majú podľa zákona nárok na mimoriadne štedré odstupné. 

Ak sa chceš dozvedieť, aké vysoké odstupné môžu končiaci poslanci dostať, čítaj ďalej.

Nárok na vyplácanie platu

Tejto téme sme sa venovali v našom článku už dávnejšie, no keďže je po voľbách, je to teraz opäť aktuálne. Parlamentné kreslá opúšťajú totiž viaceré zvučné mená ako Eduard Heger, Jaroslav Naď, Boris Kollár, Romana Tabák a podobne. 

Odchádzajúci poslanci parlamentu majú ešte po zániku svojho mandátu nárok na vyplácanie platu. Jeho výška závisí od toho, ako dlho pôsobili v parlamente.

Toto odstupné vypláca štát, nárok naň vzniká nielen pri ukončení volebného obdobia, ale aj pri nečakanej strate mandátu. To, či im mandát zanikne predčasne alebo v riadnom termíne, je nepodstatné. 

Pri odstupnom nehrá rolu ani to, či poslanci boli v parlamente aktívni, chodili na schôdze, predkladali legislatívne návrhy alebo vystupovali v rozpravách. 

Kotleba o svoje tisíce prišiel

Aj keď majú členovia parlamentu nárok na odstupné pri každom možnom scenári, predsa len je tu jedna výnimka. Ide o tie prípady, keď sa stane, že sú právoplatne odsúdení.

Aj takýto prípad sme už na Slovensku zažili. V roku 2022 Najvyšší súd rozhodol o odvolaní predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu proti rozsudku, ktorým bol v kauze šekov s údajnou extrémistickou symbolikou uznaný vinným z propagácie extrémizmu. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Marian Kotleba sa štípe do tváre

Okrem toho, že Kotleba prišiel o mandát, dostal aj ďalšiu facku. Nedostal totiž ani odstupné vo výške troch mesačných platov ako ostatní poslanci.

Dôvodom bolo, že líder extrémistickej ĽSNS bol odsúdený za úmyselný trestný čin. Išlo o kauzu rozdávania šekov v hodnote 1 488 eur, čo je považované za odkaz na neonacistickú symboliku. Skutok spáchal ešte ako banskobystrický župan.

Končiaci poslanci dostanú tisíce eur

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: HNonline.sk, TASR, Archív SIU, Zákony pre ľudí, Teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá