Kondičný tréner Švantner formuje športové legendy: „Medzi úspechom a neúspechom je mnohokrát veľmi tenká čiara“
- Ako sa trénujú najlepší slovenskí športovci?
- Z karate majstra sa stal uznávaný kondičný tréner
- Roman Švantner a jeho metódy, ktoré prinášajú výsledky
- Ako sa trénujú najlepší slovenskí športovci?
- Z karate majstra sa stal uznávaný kondičný tréner
- Roman Švantner a jeho metódy, ktoré prinášajú výsledky
Za každým športovým úspechom sa skrýva množstvo neviditeľnej práce, odriekania a dlhých hodín tréningov. Okrem samotných športovcov stoja za týmto úspechom aj ľudia, ktorých mená síce nie sú na titulných stránkach, no bez nich by cesta na vrchol nebola možná.
Kondiční tréneri
Kondiční tréneri patria k tým, ktorí dokážu športovcov posunúť na hranicu ich možností a pomáhajú im zvládať fyzickú aj psychickú záťaž. Jedným z tých, ktorí sa nezmazateľne zapísali do slovenskej športovej histórie, je Roman Švantner.
Ako kondičný tréner spolupracoval s najväčšími športovými ikonami – Martinom Škrtelom či Vladimírom Országhom. Jeho práca zohrala významnú úlohu aj pri historickom úspechu slovenskej hokejovej reprezentácie na MS 2012, kde bol súčasťou tímu, ktorý získal nezabudnuteľné strieborné medaily.
Čo sa skrýva za jeho tajomstvom úspechu pri práci s najväčšími športovými osobnosťami? Odpoveď nielen na túto otázku nájdeš v príbehu človeka, ktorého práca formovala slovenské športové dejiny.
- Ako začínal Roman Švantner svoju kariéru?
- Ktorí športovci ho najviac inšpirovali?
- Aké je to trénovať hviezdy ako Škrtel?
- V čom spočíva jeho trénerská filozofia 3P?
- Čo si myslí o slovenskom športe?
Ako ste sa dostali ku kondičnému trénerstvu?
Bola to taká zaujímavá príhoda. Ako reprezentant Slovenska v karate a zároveň študent Katedry TV a športu v Banskej Bystrici som bol oslovený od vtedajších hráčov pôsobiacich v NHL (R. Zedník, V. Országh, I. Majeský), či by som sa im nepovenoval v rámci ich letnej prípravy, keďže v NHL boli v tom období veľmi časté bitky počas zápasov.
Konkrétne sa chceli vedieť brániť. Urobili sme spoločne pár tréningov, na ktorých som im ukazoval rôzne techniky, koordinačné a posilňovacie cvičenia, s tým záverom, že uvidíme, ako nám táto spolupráca bude fungovať. Nakoniec som s nimi zostal prakticky celú ich kariéru.
Pamätáte si na váš prvý projekt alebo tím, s ktorým ste ako kondičný tréner spolupracovali?
Áno, pamätám si to celkom presne. S už, bohužiaľ, nebohým bývalým futbalovým reprezentantom Peťom Dzúrikom som pripravoval Duklu B. Bystricu B, teda mladých hráčov, ktorí prechádzali z dorastu do seniorskej kategórie. Dostal som od neho ako hlavného trénera „voľnú ruku“ pri kondičnej príprave mužstva, čo bolo v tej dobe (v roku 2007) nevídané, keďže som bol začínajúci tréner, bývalý karatista s minimálnou skúsenosťou s futbalom.
Ale podarilo sa nám viacero dobrých výsledkov. Mali sme taktiež veľmi dobrú spätnú väzbu od hráčov, na základe čoho ma Peter neskôr odporučil do A mužstva Dukly.
Škoda, že neskôr vážne ochorel a nemohli sme už viac spolupracovať. Som mu za veľa vďačný bez jeho dôvery by Roman Švantner vo futbale určite nepôsobil.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- U koho zaznamenal najväčší progres?
- Ako motivuje športovcov?
- Čo robí počas bežného dňa v Slovane?
- Ako vyzerajú kondičné testy v Slovane?
- Ktoré momenty boli najpamätnejšie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory