Konečne sa začína dbať na psychické zdravie Slovákov. Pomoc dostane každý, kto zavolá na novú linku

  • Ťažké pandemické mesiace nás poriadne potrápili. Mnohí z nás ich možno ešte nestihli poriadne spracovať
  • Je veľmi neisté, čo všetko nás v najbližších mesiacoch čaká. Náročné obdobie by sa mohlo vrátiť
  • V školách budú špeciálne tímy, dospelí budú mať k dispozícii skúsených psychológov
psycholog
Unsplash/Mauro Lima,Mark Williams
  • Ťažké pandemické mesiace nás poriadne potrápili. Mnohí z nás ich možno ešte nestihli poriadne spracovať
  • Je veľmi neisté, čo všetko nás v najbližších mesiacoch čaká. Náročné obdobie by sa mohlo vrátiť
  • V školách budú špeciálne tímy, dospelí budú mať k dispozícii skúsených psychológov

Téma duševného zdravia nebola nikdy taká dôležitá, ako práve teraz, tvrdí rezort školstva. Doba pandémie otriasla každým z nás a to po sebe mohlo zanechať následky. Ministerstvo školstva sa pripravuje na najbližší školský rok, počas neho sa budú venovať aj psychickému zdraviu učiteľov, rodičov aj žiakov. Vytvorili preto špeciálnu expertnú skupinu odborníkov na duševné zdravie.

Cieľom expertnej skupiny je priniesť systémové riešenia v oblasti psychickej podpory. Ešte nie je úplne jasné, ako bude ich pomoc v školách prebiehať. Uvažujú nad špeciálnymi rodičovskými združeniami, no rovnako zvažujú aj podobné triednické hodiny. Na nich by spolu s rodičmi alebo študentmi sedel aj psychológ.

Depresia, úzkosť, skúšky. Lockdown ničí duševné zdravie slovenských študentov, prestávajú zvládať školu

Jeho úlohou by bolo poskytnúť odbornú pomoc pri prípadných problémoch, no rovnako aj emočnú podporu pri veciach, ktoré ľudí trápia. Tém, o ktorých by sa mohli rozprávať je veľa, no predpokladajú napríklad debaty o sociálnej izolácii či dištančnom vzdelávaní.

Premýšľa sa o viacerých formách a spôsoboch, chcú aby boli ich kroky čo najefektívnejšie. „Veľkou výzvou je pre nás aj zabezpečenie podpory pre učiteľov. Uplynulý školský rok bol pre nich mimoriadne náročný,“ doplnila Svetlana Síthová, tajomníčka ministerstva školstva.

Okrem toho sa budú omnoho viac podporovať podporné profesie na školách. Doteraz bolo na asistentov a inkluzívne tímy vyčlenených 174,5 milióna eur zo zdrojov EÚ. Ďalších 210 miliónov eur bude vyčlenených z Plánu obnovy a odolnosti.

https://www.startitup.sk/miliarda-ludi-na-svete-trpi-nejakou-dusevnou-chorobou-toto-su-slovenske-influencerske-profily-ktore-sa-to-snazia-napravit/

Čoraz viac je citeľnejšia polarizácia spoločnosti. Je veľmi dôležité pomenovať, že sme všetci na jednej lodi a so vzájomnou podporou a pomocou zvládneme náročné obdobia jednoduchšie,“ uzavrela štátna tajomníčka.

Nemyslí sa len na duševné zdravie v školách. Ministerstvo zdravotníctva spustilo Národnú linku na jeho podporu. Krízovú intervenciu budú poskytovať všetkým dospelým na Slovensku a dovoláš sa im minimálne rok, tak dlho by totiž mala fungovať.

Na jej druhom konci budú dostupní klinickí psychológovia, ktorí majú minimálne desať rokov praxe. Číslo Národnej linky na podporu duševného zdravia je 0800 193 193.

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/891836685018442

Národná linka na podporu duševného zdravia je dôležitým nástrojom pre ľudí, som rád, že sa nám ju darí postupne uviesť do praxe. Odborná ako aj laická verejnosť po nej dlhé roky volali, dôležitá je o to viac v tejto dobe, kedy mnohí ľudia počas pandémie COVID-19 prišli o zdroj príjmu, obmedzené boli sociálne kontakty, štát tak v tejto chvíli ponúka pomoc aj touto formou,“ uviedol minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

 „Veľmi oceňujem tento krok. Je veľmi dôležité nastaviť systém podpory pre ľudí, ktorí zažívali počas pandémie krízové situácie,“ ocenila štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie.

Na našej krízovej linke nestíhame zdvíhať Slovákom telefóny. Ide aj o veci ohrozujúce ich život (ROZHOVOR)

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Ministerstvo zdravotníctva, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá