Konflikt medzi Izraelom a pásmom Gazy nepraje cene ropy. Analytici predpokladajú nepriaznivý vývoj
- Slováci sa tešia z nižšej ceny benzínu
- Ceny ropy sa však hýbu každý deň
- Môže sa stať, že pre vojnu na Blízkom východe si opäť na pumpe priplatíme
- Slováci sa tešia z nižšej ceny benzínu
- Ceny ropy sa však hýbu každý deň
- Môže sa stať, že pre vojnu na Blízkom východe si opäť na pumpe priplatíme
Svetové ceny ropy v posledných dňoch zaznamenali rastovú tendenciu, ktorá nenecháva ľahostajných ani spotrebiteľov na Slovensku.
Otázka, ktorá sa všetkým Slovákom môže v mysli vybaviť, znie: „Ako sa do cien na čerpačkách premietne konflikt na Blízkom východe?“ Zatiaľ čo motoristi ešte necítia prípadné zdražovanie, analytici nepredpovedajú veľmi optimistickú budúcnosť v podobe pokračujúceho poklesu cien na slovenských pumpách, píše Top Speed. Skôr naopak.
Prudký nárast cien ropy
Cena ropy reagovala na náznaky eskalácie izraelsko-palestínskej vojny a ropa Brent sa vyšplhala na 93 amerických dolárov, zatiaľ čo ropa WTI stúpla na hranicu 90 amerických dolárov za barel.
Odborníci upozorňujú, že Blízky východ zostáva veľkým stredobodom pozornosti trhu, a to z dôvodu obáv o možné prerušenie dodávok ropy. John Kilduff zo spoločnosti Again Capital so sídlom v New Yorku poznamenal, že „prerušenia dodávok môžu byť teraz menej pravdepodobné“.
Dodal, že „trh to nemôže ignorovať – najmä cez víkend, keď sa veci môžu rýchlo zmeniť a nebude sa obchodovať“. Blízky východ je jedným z najdôležitejších regiónov sveta, pokiaľ ide o ťažbu ropy a následných produktov.
Faktory, ktoré hýbu cenami
Treba spomenúť, že k cenovému rastu prispeli aj iné faktory. Saudská Arábia a Rusko, hlavní producenti ropy, predĺžili obmedzenia dodávok tejto suroviny do konca roka, čo dodatočne tlačí ceny ropy smerom nahor, píše TASR. Týmto krokom sa snažia udržať trh v rovnováhe a ceny ropy na vyšších úrovniach.
Napriek rastúcim cenám na svetových trhoch ropy prišli aj pozitívne správy, týkajúce sa dodávok z Venezuly. Po dohode tamojšej vlády a opozície USA uvoľnili sankcie voči tejto krajine.
Toto opatrenie má za cieľ podporiť globálne toky ropy, aby zmierňovali jej vysoké ceny. Avšak nemožno očakávať, že by celkový export Venezuely dokázal úplne kompenzovať zníženú produkciu z iných častí sveta.
Čo sa týka budúcnosti cien ropy, odborníci zdôrazňujú, že zostanú výrazne premenlivé, najmä v závislosti od vývoja geopolitických rizík. To nie je dobrá správa pre motoristov, ktorí si v poslednom období užívali zlacňovanie na čerpacích staniciach. Situácia by sa mohla zmeniť a ceny palív na pumpách by mohli opäť rásť.
Aktuálne ceny palív na Slovensku sa zatiaľ pohybujú v nižšom rozmedzí, čo je pre vodičov určite príjemnou správou. Za liter benzínu platia priemerné ceny vo výške 1,61 eura a za liter nafty 1,66 eura. Diesel ostáva stále drahší ako 95-oktánový benzín.
Analytik očakáva ešte väčší nárast
Zapojenie Iránu do izraelsko-palestínskeho konfliktu by znamenalo veľkú neistotu na trhu s ropou a vyhnalo by to ceny nad 100 USD (približne 95 eur). V piatok o tom informoval analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky, píše TASR.
„Takáto pravdepodobnosť je však veľmi malá, keďže konflikt je v súčasnosti izolovaný a prebieha medzi Izraelom a teroristickou organizáciou Hamas,“ uviedol Nemky.
Cena ropy v poslednom období klesla hlbšie pod 90 USD/barel a na to reagovala aj cena pohonných látok. Ceny benzínu v 40. týždni poklesli o 3,7 %, čo je pokles o 0,063 eura na cenu 1,641 eura za liter. Diesel na druhú stranu klesol o čosi menej a to o 1,2 %, teda o 0,021 eura na cenu 1,684 eura za liter.
„Ceny nafty sa tak stále nachádzajú nad cenami benzínu a čakajú na normalizáciu na trhu so svetovou naftou. Škrty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v ťažbe ropy však neustále majú výraznejší vplyv na cenu nafty, a tak aj napriek obnoveniu dieselového exportu Ruskom ceny nafty klesajú menej výrazne ako ceny benzínu,“ priblížil Nemky
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Top Speed, Reuters, TASR