Konflikt na Blízkom východe sa zintenzívňuje: Teroristi chcú rokovať o mieri, na Izrael pália stovky rakiet
- H*zballáh uviedol, že prioritou je porážka izraelskej armády
- Konflikt sa v posledných týždňoch zintenzívnil
- H*zballáh zaútočil viac ako 300 raketami
- H*zballáh uviedol, že prioritou je porážka izraelskej armády
- Konflikt sa v posledných týždňoch zintenzívnil
- H*zballáh zaútočil viac ako 300 raketami
H*zballáh v piatkovom (11. 10.) vyjadrení šokoval svet. Uviedol, že prioritou militantného hnutia je porážka izraelskej armády. Zároveň však skupina zostáva otvorená úsiliu o zastavenie „agresie“ a je otvorená aj mierovému úsiliu.
Vedúci predstaviteľ mediálnej kancelárie hnutia Muhammad Afíf v piatok povedal, že oceňuje vonkajšie aj vnútorné politické úsilie o zastavenie agresie. „Tel Aviv je len začiatok, Izrael toho ešte videl len veľmi málo,“ povedal však zároveň predstaviteľ hnutia.
Konflikt však neutícha, práve naopak. V sobotu (12.10.) vypálilo hnutie H*zballáh z Libanonu smerom na Izrael 320 rakiet. Deje sa tak počas dňa, keď židia oslavujú Deň zmierenia-Jom kipur. Na severe krajiny a v centrálnej časti Izraela sa v sobotu niekoľkokrát rozozvučali sirény varujúce pred raketovým útokom z Libanonu.
Izraelská armáda doplnila, že jej jednotky počas sviatočného víkendu zabili v Pásme Gazy a v Libanone „desiatky nepriateľských bojovníkov“, pričom podnikli približne 280 útokov.
Zintenzívnenie konfliktu
Počas uplynulých týždňov sa konflikt medzi Izraelom a H*zballáhom zintenzívnil. Izrael bombarduje južný Libanon, južné predmestia Bejrútu a údolie Bikáa. Viacero vysokopostavených predstaviteľov hnutia pritom prišlo o život a Izrael vyslal pozemné jednotky do oblastí na juhu Libanonu.
H*zballáh v reakcii zasa odpálil rakety hlbšie za hranice Izraela. Diplomatické úsilie o ukončenie konfliktu v Libanone a Pásme Gazy teda zatiaľ neprinieslo očakávané výsledky. V snahe zmeniť túto situáciu, libanonský premiér Nadžíb Míkátí oznámil svoj zámer požiadať Bezpečnostnú radu OSN o novú rezolúciu, ktorá by vyzývala na okamžité prímerie.
Počas židovského sviatku Jom kipur, ktorý je považovaný za najposvätnejší deň v židovskom kalendári, H*zballáh podnikol sériu raketových útokov z Libanonu. Militantná skupina v sobotu (12. 10.) informovala o útoku na izraelskú vojenskú základňu neďaleko Haify, pričom tvrdila, že cieľom bola továreň na výbušniny v blízkosti základne.
Izraelská armáda potvrdila zachytenie strely odpálenej z Libanonu, zatiaľ čo sirény leteckého poplachu zneli v celej severnej časti krajiny. Tieto udalosti sa odohrávajú v čase, keď je Izrael vystavený intenzívnej medzinárodnej kritike kvôli svojej ofenzíve v Libanone a incidentom s mierovými silami OSN.
Jom kipur tradične prináša pozastavenie bežného života v Izraeli, vrátane dopravy a obchodu, pričom je sprevádzaný modlitbami a pôstom. Napriek tomu sa konflikt v regióne nezastavil. Tragické následky pretrvávajúceho násilia sú zrejmé z údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze.
To uviedlo, že počet obetí konfliktu medzi Izraelom a palestínskymi militantmi dosiahol alarmujúce čísla – viac ako 42-tisíc mŕtvych a 98-tisíc zranených. Tento krvavý konflikt sa začal útokom palestínskych militantov na Izrael 7. októbra 2023 a odvtedy si vyžiadal nespočetné obete na oboch stranách.
Nárast antisemitizmu
Alarmujúci nárast antisemitizmu na slovenskom internete odhalil najnovší výskum Inštitútu ľudských práv (IĽP). Od teroristického útoku H*masu na Izrael 7. októbra 2023 sa prejavy nenávisti voči Židom zvýšili o neuveriteľných 300 percent.
Tento znepokojujúci trend je súčasťou rozsiahlejšieho projektu MACEU (Monitoring Antisemitism in Central Europe), ktorý sa začal na Slovensku a plánuje sa rozšíriť do susedných krajín – Maďarska, Česka a Poľska. Výskumníci využili pokročilé nástroje umelej inteligencie na analýzu viac ako 200-tisíc príspevkov na populárnych sociálnych sieťach ako Instagram, Facebook a TikTok. Okrem toho preskúmali ďalších 100-tisíc komentárov na spravodajských weboch. Tento rozsiahly monitoring prebiehal od začiatku roka 2023.
Hoci antisemitizmus bol v online priestore prítomný aj v minulosti, za posledný rok sa jeho výskyt dramaticky zvýšil. Príspevky, ktoré umelá inteligencia označila za potenciálne antisemitské, následne overoval tím vyškolených dobrovoľníkov, aby sa zabezpečila presnosť výsledkov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA