Trump o Ukrajine: „Konflikt nikdy nemala začínať. Mohli uzavrieť dohodu“
- Trump tvrdí, že Ukrajina mohla konflikt odvrátiť a dohodnúť sa s Ruskom
- Rokovania v Rijáde však prebehli bez účasti Kyjeva, čo vyvolalo vlnu kritiky v Európe

- Trump tvrdí, že Ukrajina mohla konflikt odvrátiť a dohodnúť sa s Ruskom
- Rokovania v Rijáde však prebehli bez účasti Kyjeva, čo vyvolalo vlnu kritiky v Európe
Americký prezident Donald Trump nedávno vyvolal rozruch svojimi vyjadreniami o Ukrajine a rokovaniach s Ruskom. Po utorkových rokovaniach v Rijáde sa vyjadril, že je „oveľa presvedčenejší“ o možnosti uzavrieť dohodu o ukončení vojny. Na rokovania však neboli prizvaní ani ukrajinskí, ani európski predstavitelia, čo vyvolalo vlnu kritiky.
Ako píše denník The Guardian, Trump dokonca naznačil, že Kyjev si mohol vojnu od začiatku vyjednať inak. „Som veľmi sklamaný, počul som, že sú nahnevaní, že nemajú miesto (pri rokovacom stole),“ povedal Trump novinárom vo svojom sídle Mar-a-Lago.
„Miesto mali (uplynulé) tri roky a aj dlho predtým. Mohli uzavrieť dohodu, nikdy to nemalo dôjsť tak ďaleko.“ Dokonca uviedol, že Ukrajina „tento konflikt nikdy nemala začínať“ a že „aj len polovičatý vyjednávač mohol dosiahnuť dohodu bez veľkej straty územia a životov“.
Sporné rokovania bez Ukrajiny
Podľa AFP rokovania v Rijáde viedli americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov. Ich výsledkom bolo vytvorenie tímov na vysokej úrovni, ktoré budú rokovať o ukončení vojny. Trump tieto rozhovory označil za „veľmi dobré“ a vyjadril presvedčenie, že „Rusko chce niečo robiť“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa voči týmto vyjadreniam ohradil a kritizoval fakt, že Kyjev nebol do rokovaní zapojený. „Rokovania prebiehajú medzi zástupcami Ruska a Spojených štátov. O Ukrajine – opäť o Ukrajine – a bez Ukrajiny,“ vyhlásil Zelenskyj.
Podľa neho by sa o budúcnosti jeho krajiny nemalo rozhodovať bez jej účasti a zdôraznil, že akékoľvek dohody musia byť spravodlivé a rešpektovať ukrajinskú suverenitu.
Trump a jeho postoj k Zelenskému
Trump okrem toho zvýšil tlak na Zelenského, aby vyhlásil nové voľby – čo je jedna z hlavných požiadaviek Moskvy. „Chcú miesto pri stole, ale dalo by sa povedať… nemali by o tom rozhodnúť aj ľudia na Ukrajine? Je to už dávno, čo tam boli voľby,“ povedal Trump.
„To nie je ruská požiadavka, to je niečo, čo prichádza odo mňa a z iných krajín.“ Trump tiež naznačil, že Zelenského podpora je minimálna. „V súčasnosti má podporu len štyri percentá,“ tvrdil.
Zelenskyj sa v reakcii na tieto slová obhajoval v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD: „Som prezidentom Ukrajiny, pretože ma volilo 73 % ľudí. A dnes som prezident, pretože ma stále podporuje väčšina mojej krajiny. Som vlastenec, rovnako ako ľudia, ktorí bránia našu krajinu.“ Podľa analytikov sa Trumpove vyjadrenia javia, ako pokus oslabiť Zelenského politickú pozíciu a vyvolať neistotu v Európe.
Európa v neistote
Podľa agentúry TASR európski lídri stále viac vyjadrujú obavy, že Trump robí priveľa ústupkov voči Rusku. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci Kaja Kallasová na sociálnej sieti varovala pred tým, aby Západ neupadol do ruských pascí. „Rusko sa nás pokúsi rozdeliť. Nenechajme sa oklamať. Spoluprácou s USA môžeme dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier – na ukrajinských podmienkach,“ napísala Kallasová.
Trump tiež naznačil možnosť vyslania európskych mierových síl na Ukrajinu, ak sa podarí dosiahnuť mierovú dohodu. „Ak to chcú urobiť, som za. To je skvelé,“ povedal Trump. Zároveň však dodal, že Spojené štáty by sa na tom nemuseli podieľať, pretože sú „veľmi ďaleko“.
Zatiaľ čo Trump tvrdí, že jeho cieľom je mier, mnohí analytici a európski politici sa obávajú, že jeho prístup môže viesť k oslabeniu Ukrajiny a posilneniu ruských pozícií. Prezident USA tiež naznačil, že by sa mohol čoskoro stretnúť s Vladimirom Putinom, a to „pravdepodobne ešte do konca februára“, informuje TASR.
Budúcnosť Ukrajiny a celého európskeho bezpečnostného prostredia tak ostáva neistá. Trump síce tvrdí, že má „moc ukončiť vojnu“, no otázne je, za akých podmienok a v koho prospech by taká dohoda bola uzavretá. Ak by sa Spojené štáty pod vedením Trumpa priklonili k Moskve, mohlo by to viesť k zásadným geopolitickým zmenám, ktoré by ovplyvnili nielen Ukrajinu, ale aj celú Európu.
Čítajte viac z kategórie: Donald Trump
Zdroje: The Guardian, TASR